Marzysz o długich rzęsach? Dla niektórych to prawdziwe utrapienie
Przed nami sylwestrowa noc, z pewnością z tej okazji zapragniesz wyglądać wyjątkowo. Jak mówi przesąd, nawet jeśli nowy rok witasz w domowym zaciszu, powinnaś ubrać się odświętnie i jeśli lubisz, zrobić makijaż. Ma to zagwarantować dobre samopoczucie w nadchodzącym roku.
Jeśli makijaż, to z pewnością tusz do rzęs. Dla wielu z nas to oczywisty wybór. Chcemy podkreślić oko, a rzęs firanki robią to najlepiej. Przedłużamy, zagęszczamy włoski u kosmetyczki, lub wybieramy tusz, który to zrobi. A co jeśli urodzisz się z rzęsami tak długimi, że będą utrudniać ci życie? Czy to w ogóle możliwe?
Długie rzęsy, takie aż do podbródka
Popularny na Instagramie panamski lekarz, dr Cristhian Páez opublikował zdjęcie przedstawiające przeuroczego noworodka. Szczególną uwagę zwracają rzęsy dziecka. Jego oczka są zamknięte, a włoski opierają się na policzkach i spływają nieomal do podbródka.
Zwykle, gdy widzimy malca o długich rzęsach, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to myśl, że wygląda uroczo. Ale patrząc na zdjęcie poniżej, można mieć wątpliwości, czy ten maluszek jest w stanie otworzyć oczy, a jeśli przyjrzymy mu się dokładniej, zobaczymy, że niezwykle długie są także jego brwi. Czy to fotomontaż? Nie, to dziecko cierpi na trichomegalię.
Trichomegalia - wada genetyczna, która powoduje długie rzęsy
"Trichomegalię wrodzoną można zaobserwować u pacjentów z zespołem Olivera-McFarlane’a i albinizmem oczno-skórnym typu I, natomiast trichomegalię nabytą może wiązać z chorobami ogólnoustrojowymi, zakaźnymi, nowotworowymi lub reakcjami na leki" - wyjaśnił w poście Páez.
Normalnie ludzkie rzęsy mają długość około 8-12 mm, u osób z trichomegalią ich długość może osiągać nawet 10 cm! Wyjątkowo długie rosną także brwi. Sama wada nie jest niczym niebezpiecznym dla zdrowia, stanowi pewną anomalię, ale... potrafi utrudnić życie i wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Co robić, gdy rzęsy są zbyt długie
Osoby, które żyją z trichomegalią, muszą regularnie przycinać włoski rzęs i brwi. W przeciwnym razie rzęsy mogą utrudniać otwieranie oczu, powodować dolegliwości bólowe powiek, które muszą mierzyć się z ogromnym, jak na swoje możliwości ciężarem. Dodatkowo tak długie brwi i rzęsy mogą utrudniać widzenie i powodować infekcje gałki ocznej.
Ocierając się o oczy, włoski mogą powodować ich podrażnienia, możliwe są wywołane przez nie uszkodzenia rogówki, a także wspomniane infekcje. Na rzęsach gromadzą się zanieczyszczenia z powietrza, powodując stany zapalne, zakażenia bateryjne, zapalenie spojówek i wiele innych. Konieczne jest więc ich regularne skracanie.
Zobacz także:
Tego boją się wszystkie kobiety w ciąży. Co oznacza "małpia bruzda”?
Uwaga, to nie siniak! Ta plama to ważny sygnał dla rodziny
Znowu ma zimne nóżki! Czy przykrywać dziecko, które się wciąż rozkopuje?