portalparentingowy.pl > Niemowlę > Niesamowity dzidziuś! Noworodek próbował raczkować. Nagranie to HIT internetu
Marta Uler
Marta Uler 11.10.2023 10:15

Niesamowity dzidziuś! Noworodek próbował raczkować. Nagranie to HIT internetu

Noworodek pełza i unosi główkę
Fot. Pexels/Lisa Fotios/screen z YouTube

Każda mama pęka z dumy, kiedy jej dziecko osiąga kolejne szczeble rozwoju. Momenty, w których jej maluszek przekręca się na bok, lub kiedy wreszcie siada na pupie bez niczyjej pomocy, uwieczniamy na filmach, po czym wysyłamy do rodziny i znajomych, żeby się pochwalić.

Każde dziecko jest niezwykłe, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza w oczach swoich rodziców! Ale niektóre wzbudzają szczery podziw także wśród osób postronnych. Tak jest w przypadku pewnego noworodka, który zaskoczył nie tylko własną mamę. Obejrzyjcie ten filmik!

Noworodki nie potrafią takich rzeczy!

W internecie pojawił się filmik, na którym widać jak nowo narodzone dziecko wysoko podnosi główkę, próbuje się rozglądać, a nawet przemieszczać się za pomocą kolan i łokci. Aż trudno w to uwierzyć. Na filmie słychać zachwycone i zdumione głosy mamy oraz prawdopodobnie babci dziecka.

Nagranie rzeczywiście robi wrażenie. Noworodki przecież tylko leżą, poruszają trochę rączkami i nóżkami, ale to wszystko. Na pewno nie potrafią przekręcać się z boku na bok, ani tym bardziej raczkować. O co więc tu chodzi?

Niezwykłe dziecko z Pensylwanii

Noworodek z filmu to córeczka Samantchy Mitchell z White Oak w Pensylwanii w USA. Jak mówi kobieta, malutka zaczęła podnosić główkę i poruszać się po łóżeczku, gdy miała zaledwie trzy dni. „Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam, jak pełza, byłam w całkowitym szoku. Przez większość swojego życia opiekowałam się dziećmi i nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego”, powiedziała w portalu „Mirror”. 

Dziecko przyszło na świat w lutym bieżącego roku. W kolejnych tygodniach dalej zaskakiwała swoimi umiejętnościami. Gdy malutka miała 18 dni, przewracała się z brzucha na plecy, a gdy w wieku 3 miesięcy potrafiła już stać z podparciem, jak twierdzi jej mama. "Jeszcze chwila i zacznie chodzić!"

To tak zwane odruchy noworodkowe

Czy to dziecko jest rzeczywiście tak niezwykłe? Czy może ma jakieś problemy neurologiczne związane choćby ze wzmożonym napięciem mięśniowym? Tego nie wiemy, ale na pewno jest tak, że tuż po narodzinach noworodki potrafią robić pewne rzeczy. 

Przykładowo, zaraz po porodzie, dziecko, które położna lub lekarz położy matce na brzuchu, potrafi przypełznąć do piersi. Odruchowo odwraca także główkę w stronę sutka i otwiera usta, kiedy je czymś delikatnie podrażnić. Są to tak zwane odruchy noworodkowe.

Odruchów noworodkowych jest cały szereg. Dobrze znamy np. odruch Moro polegający na tym, że dziecko rozrzuca na boki rączki, kiedy się przestraszy lub kiedy znajdzie się w przestrzeni, w której nie ma żadnego oparcia (np. kiedy przenosimy je z przewijaka do wanienki). Są też odruchy:

  • pełzania - podparcie stóp niemowlęcia leżącego na brzuszku wywołuje ruch pełzania do przodu,
  • odruch Babińskiego – połaskotanie stopy wywołuje energiczne napięcie palców w tzw. efekt wachlarza i skierowanie stopy na siebie,
  • odruch szukania – wspomniany wyżej, polegający na tym, że dziecko zwraca główkę w stronę bodźca,
  • odruch podparcia - noworodek na chwilę przyjmuje ciężar ciała i pozycję automatycznego chodu. Gdy dotkniemy jego stopkami o podłoże, jedną nóżkę wyprostuje, a drugą zegnie, co wygląda jak chodzenie,
  • odruch chwytny – jeśli dotkniemy wewnętrznej strony dłoni, dziecko zaciśnie paluszki i to bardzo mocno.

Podniesiona główka to trzeci miesiąc

Dziecko, które ma ok. 2 tygodni, potrafi także na moment unieść główkę. Natomiast wszystkie te odruchy noworodkowe powinny w sposób naturalny zaniknąć w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka. Jeśli tak się nie stanie – trzeba skonsultować się z neurologiem i zwykle także z fizjoterapeutą. Być może chodzi o wzmożone napięcie mięśniowe.

Mama Fizjoterapeuta pisze na swoim blogu: „W przebiegu typowego rozwoju dziecka, kontrola główki, która pozwala maluchowi na utrzymanie jej przez dłuższą chwilę nad podłożem, w symetrii, pojawia się dopiero pod koniec 3. miesiąca życia. Wcześniej, dziecko oczywiście podejmuje próby unoszenia i utrzymania główki nad podłożem (z każdym dniem radzi sobie coraz lepiej), ale dopiero w trzecim miesiącu możemy mówić o takiej współpracy grup mięśniowych, która pozwala na długotrwałe utrzymanie tej pozycji bez konieczności spożywania na ten cel ogromnej ilości energii”.

Czytaj także:

Ten "uśmiech bombelka" to fałszywka. Od kiedy niemowlęta naprawdę się śmieją?

Mama zauważyła, że jej dziecko ciągle kiwa głową. Teraz ostrzega wszystkich rodziców

Koniec noszenia godzinami. Dzięki tej metodzie dzidziuś zaśnie ekspresowo