Matka ostrzega rodziców przed kwaśnymi żelkami. Mogą być bardzo szkodliwe
Żelki to jeden z ulubionych przysmaków małych dzieci. Potrafią one jednak też im bardzo zaszkodzić. Najlepiej się o tym przekonała kilkuletnia dziewczynka, której język został całkowicie poparzony przez kwaśne przysmaki. Specjaliści ostrzegają.
Dziewczynka miała zjeść lizaki z kwasem w składzie. Nie była to rozsądna decyzja. Na zdjęciu opublikowanym na Instagramie widać, że jej język jest mocno poparzony. Rodzice powinni jej przypadek potraktować jako przestrogę.
Czy dzieci mogą jeść żelki?
Na Instagramie influencerki Nikki pojawiło się zdjęcie małej dziewczynki ze łzami oczach. Pokazuje ona swój język, na którym widać silne poparzenia. Mało kto zgadłby, skąd one się wzięły. Są one efektem zjedzenia przez dziewczynkę kwaśnych lizaków. Na kolejnych zdjęciach widać wiadomość z ostrzeżeniem od matki i opakowanie produktu.
- Kwaśne lizaki i żelki ze względu na obecność kwasu w składzie, mogą powodować oparzenia u najmłodszych. Wprowadzaj je do diety najmłodszych ostrożnie. Moja mała córeczka ukradła kwaśne lizaki swojemu starszemu bratu i doświadczyła okropnego oparzenia — napisała kobieta w wiadomości do Nikki. Kobieta postanowiła potraktować to jako ostrzeżenie. Chce, żeby rodzice zaczęli uważać. Dzieci są znacznie bardziej delikatne od dorosłych i łatwiej im zaszkodzić.
Zobacz zdjęcie:
Czy żelki są zdrowe?
- Żelki to produkt o wysokiej zawartości cukru i konserwantów [...]. Wpływ tych substancji na organizm nie jest do końca poznany, jednak warto minimalizować ich ilość w codziennym żywieniu — powiedział dietetyk Maciej Pokarowski w rozmowie z portalem parenting.pl.
Nie zaleca się zatem podawania żelek dzieciom. Wyrabia się w nich wtedy zły nawyk. Przyzwyczajają się do ciągłego spożywania słodyczy. Ponadto żelki nie mają żadnych wartości odżywczych. Ich nadmierne spożywanie może przyczynić się do nadwagi, otyłości, a nawet cukrzycy.
W reklamach żelki często są ukazywane jako źródło witamin. Pojawiają się nawet w aptekach. Przy wyborze przekąsek dla dzieci, lepiej wcześniej zapoznać się z ich składem.
Źródło: parenting.pl
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan