portalparentingowy.pl
Projekt bez tytułu (7)

fot. Andy Barbour z Pexels, canva.com

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

11 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

9 maja odbyła się matura z języka angielskiego. Kiedy maturzyści pisali egzamin, do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej trafił zrzut ekranu jednej z grup w mediach społecznościowych, gdzie ktoś opublikował prawie cały arkusz z zadaniami. Jak powiedział redakcji tvn24.pl Marcin Smolik, dyrektor CKE, jeśli zgłoszenie się potwierdzi, sprawa zostanie przekazana do prokuratury.

Jak podaje tvn24.pl, istnieje podejrzenie, że doszło do wycieku na tegorocznej maturze z języka angielskiego. W trakcie egzaminu CKE otrzymała zrzut ekranu przedstawiający prywatną rozmowę prowadzoną na jednej z zamkniętych grup internetowych, w której ktoś podzielił się zdjęciami kolejnych stron arkusza maturalnego, z którym wówczas mierzyli się maturzyści.

Wyciek na maturze 2022?

Na zrzucie ekranu widać było wydrukowane arkusze z zadaniami, sfotografowane na stoliku strona po stronie. Obecnie sprawą zajmuje się prawnik Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Mamy zgłoszenie, badamy sprawę pod kątem prawnym i jeśli nasze przypuszczania o wycieku się potwierdzą, zgłosimy kolejną sprawę do prokuratury – powiedział tvn24.pl Marcin Smolik, dyrektor CKE.

"Kolejną" ponieważ w miniony piątek także doszło do złożenia w prokuraturze przez CKE zgłoszenia o wycieku zadań maturalnych. Wtedy maturzyści również podchodzili do egzaminu z języka angielskiego, ale na poziomie podstawowym. Wówczas ktoś opublikował w mediach społecznościowych fragmenty arkusza egzaminacyjnego, zawierające, między innymi temat wypracowania, które jest najwyżej punktowanym zadaniem.

Jak mogło dojść do wycieku?

Sprawa związana z możliwym wyciekiem na tegorocznej maturze z języka angielskiego jest obecnie sprawdzana przez CKE, dlatego jeszcze nie wiadomo, jak mogłoby do niego dojść. Podejrzewa się jednak, że w jednej ze szkół arkusze z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, które trafiły do szkół już w piątek, zostały otwarte wcześniej, niż powinny, czyli aż do czasu rozpoczęcia egzaminu.

Projekt bez tytułu (6)

Włożyli dziecku do koperty komunijnej tylko 100 zł. Opowiedzieli jak zareagowało

CZYTAJ DALEJ

Według drugiej teorii arkusze zostały sfotografowane dopiero po rozpoczęciu egzaminu. To oznaczałoby, że osoba, która to uczyniła, naruszyła zasady, obowiązujące podczas matury, wnosząc na salę egzaminacyjną aparat fotograficzny lub telefon, co jest zakazane. Tym samym sprawcy grozi unieważnienie egzaminu. Dlatego CKE stara się ustalić kiedy dokładnie zostały wykonane zdjęcia.

Fałszywe arkusze maturalne

CKE otrzymuje również zgłoszenia o oszustach, którzy kłamią, że posiadają oryginalne arkusze egzaminacyjne. Wyłudzają w ten sposób od maturzystów pieniądze, obiecując im w zamian wysłanie maturalnych zadań.

7 rzeczy, których rodzice zabraniają dzieciom. Popełniają gigantyczny błąd

“Zostaw to, bo się skaleczysz!”, “Uważaj, bo spadniesz!” “Nie ruszaj, bo się pobrudzisz”... Takie słowa często rodzice kierują do swoich dzieci. Czasem jednak ich troska jest nadmierna i zapominają o tym, że dziecko po prostu potrzebuje poznawać swoje możliwości i ograniczenia, aby się rozwijać.

Zobacz galerię >

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Ile wypada wrzucić do koperty na Komunię? Chrzestni mogą się zdziwić

  • Coraz więcej przypadków zapalenia wątroby u dzieci w Europie i USA. Źródło zachorowań nadal nie jest jasne

  • ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy

Źródło: amp.tvn24.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Minister edukacji o planowanych zmianach od 1 września. Co zakłada rozporządzenie?

Czytaj więcej >

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >