portalparentingowy.pl > Szkoła > Minister edukacji: ''Jestem przekonany, że nauka będzie w całości stacjonarna''
Marta Kulik
Marta Kulik 23.03.2022 04:16

Minister edukacji: ''Jestem przekonany, że nauka będzie w całości stacjonarna''

Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci
fot. Pawel Wodzynski/East News

Minister edukacji Przemysław Czarnek w poniedziałek był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Polityk jest przekonany, że we wrześniu wszyscy uczniowie wrócą do szkół w trybie stacjonarnym.

Czarnek podkreślił, że nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał cały rok i ile będzie odnotowywanych zakażeń koronawirusem, jednak można przewidzieć, co będzie się działo w najbliższych dwóch-trzech miesiącach: Jestem przekonany, że nauka będzie w całości stacjonarna — zapewnił.

Minister edukacji o powrocie do szkół

Szef resortu zdrowia już w zeszłym tygodniu podpisał rozporządzenie, które określa sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/22. Zgodnie z dokumentem lekcje mają odbywać się w normalnych warunkach.

Minister mówił, że czwarta fala koronawirusa w Polsce nie będzie tak groźna, jak poprzednie, a przewidywania Ministerstwa Zdrowia pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.

— To nie będzie taka fala jak druga, czy trzecia, które powodowały zapełnienie szpitali i kolejki karetek pogotowia przed izbami przyjęć, bo to jest najbardziej szkodliwe, czy najtrudniejsze. I oczywiście liczba tych, którzy umierają na COVID-19 — zapewniał.

Dodał, że w takich warunkach nie przewiduje podziału dzieci na zaszczepione i niezaszczepione.

Egzaminy w nowym roku szkolnym

Zgodnie z rozporządzeniem, które ma obowiązywać w nowym roku szkolnym, egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony o miesiąc później niż zazwyczaj, czyli w maju.

Dodatkowo nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Egzamin maturalny 2022 będzie przeprowadzony tylko w części pisemnej, jednak obowiązuje wymóg przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Część ustna w nowym roku szkolnym dotyczy tylko tych uczniów, którzy mają w planach aplikację na uczelnię zagraniczną i muszą zrealizować postanowienia umowy międzynarodowej dotyczące egzaminów językowych.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Tagi: Szkoła