Minister edukacji: ''Jestem przekonany, że nauka będzie w całości stacjonarna''
Minister edukacji Przemysław Czarnek w poniedziałek był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Polityk jest przekonany, że we wrześniu wszyscy uczniowie wrócą do szkół w trybie stacjonarnym.
Czarnek podkreślił, że nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał cały rok i ile będzie odnotowywanych zakażeń koronawirusem, jednak można przewidzieć, co będzie się działo w najbliższych dwóch-trzech miesiącach: Jestem przekonany, że nauka będzie w całości stacjonarna — zapewnił.
Minister edukacji o powrocie do szkół
Szef resortu zdrowia już w zeszłym tygodniu podpisał rozporządzenie, które określa sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/22. Zgodnie z dokumentem lekcje mają odbywać się w normalnych warunkach.
Minister mówił, że czwarta fala koronawirusa w Polsce nie będzie tak groźna, jak poprzednie, a przewidywania Ministerstwa Zdrowia pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.
— To nie będzie taka fala jak druga, czy trzecia, które powodowały zapełnienie szpitali i kolejki karetek pogotowia przed izbami przyjęć, bo to jest najbardziej szkodliwe, czy najtrudniejsze. I oczywiście liczba tych, którzy umierają na COVID-19 — zapewniał.
Dodał, że w takich warunkach nie przewiduje podziału dzieci na zaszczepione i niezaszczepione.
Egzaminy w nowym roku szkolnym
Zgodnie z rozporządzeniem, które ma obowiązywać w nowym roku szkolnym, egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony o miesiąc później niż zazwyczaj, czyli w maju.
Dodatkowo nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Egzamin maturalny 2022 będzie przeprowadzony tylko w części pisemnej, jednak obowiązuje wymóg przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Część ustna w nowym roku szkolnym dotyczy tylko tych uczniów, którzy mają w planach aplikację na uczelnię zagraniczną i muszą zrealizować postanowienia umowy międzynarodowej dotyczące egzaminów językowych.
.@CzarnekP: w warunkach czwartej fali, która nie będzie tak groźna jak trzecia fala, nie przewidujemy podziału uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Taki podział byłby dla dzieci szkodliwy i niesprawiedliwy.🔻🎥#SygnałyDnia pic.twitter.com/mSIEKbCpPj
— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) August 23, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać
Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać
Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki? Źródło: polskieradio24.pl