Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Ministerstwo edukacji zwarło szyki. Przygotowano materiały dla uczniów z Ukrainy
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 10.03.2022 01:00

Ministerstwo edukacji zwarło szyki. Przygotowano materiały dla uczniów z Ukrainy

uczennica
fot. primipil, canva.com

Uczniowie z Ukrainy będą kontynuowali naukę w polskich szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało zestawienie dostępnych materiałów, które można wykorzystać w pracy z ukraińskimi dziećmi.

W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz masowym napływem ukraińskich rodzin do naszego kraju, do polskich szkół przyjmowane będą dzieci z Ukrainy. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestawienie materiałów edukacyjnych do wykorzystania w pracy z nowymi uczniami.

Podręczniki dla uczniów z Ukrainy

Ministerstwo Edukacji informuje, że uczniom, znającym język polski można udostępnić zakupione w poprzednich latach ze środków dotacji celowej podręczniki, materiały edukacyjne oraz ćwiczeniowe do poszczególnych klas, które zostały jeszcze niewykorzystane.

- Możliwy jest również zakup dodatkowych kompletów podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla tej grupy uczniów w trybie przewidzianym w art. 57 ust. 5 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych - czytamy na rządowej stronie gov.pl.

Ponadto uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą korzystać z otwartej i bezpłatnej Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE), która zawiera wiele, różnorodnych materiałów edukacyjnych ze wszystkich przedmiotów. Platforma zapewnia tysiące e-materiałów do nauczania i uczenia się.

Materiały edukacyjne dla ukraińskich uczniów

Nauczyciele oraz uczniowie mają możliwość korzystania z materiałów także w sposób interaktywny, na platformie www.zpe.gov.pl, korzystania z ZPE przez aplikacje na smartfony, nawet bez konieczności stałego dostępu do internetu, zapisywania materiałów na dysku oraz drukowania.

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej została przygotowana także zakładka "Oddziały przygotowawcze" dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego, lub nie znają go wystarczająco dobrze. W specjalnej zakładce znaleźć można ważne informacje, materiały oraz linki do bezpłatnych podręczników i innych propozycji edukacyjnych, przeznaczonych do nauczania języka polskiego.  - Ponadto 2261 dostępnych na platformie e-materiałów to abstrakty lekcji w języku angielskim (krótkie streszczenia lekcji przedmiotowych do  matematyki, informatyki, geografii, fizyki, chemii, biologii, przyrody, historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie) - podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki na portalu gov.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: gov.pl