Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Na tę podwyżkę czekaliśmy o wiele za długo. 1000 zł na dziecko od października 2024
Beata Łajca
Beata Łajca 04.05.2024 10:53

Na tę podwyżkę czekaliśmy o wiele za długo. 1000 zł na dziecko od października 2024

ulica rodzina
Fot. East News/Marek Bazak

Doczekaliśmy się. W końcu po 16 latach zostanie podniesiona wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. 1000 zł mogą dostać także pełnoletnie dzieci, które nadal się uczą, ale pod dwoma warunkami. Sprawdź, czy możesz liczyć na wyższe świadczenie.

Koszty życia rosną, a wypłaty z funduszu alimentacyjnego nie zmieniły się od 2008 roku. Rozwiedzeni rodzice, którzy wychowują dzieci bez wsparcia byłego małżonka, ledwo wiążą koniec z końcem. Na szczęście od 1 października 2024 roku świadczenie powinno wzrosnąć. Jakie kryteria trzeba spełnić?

1000 zł świadczenia alimentacyjnego od października

Ta podwyżka powinna wejść w życie już dawno temu. Wypłaty z funduszu alimentacyjnego, które trafiają do najbardziej potrzebujących dzieci, od 16 lat nie zmieniły swojej wysokości. Do tej pory wynoszą zaledwie 500 zł, chociaż koszty utrzymania dziecka zwiększyły się wielokrotnie w ciągu ostatnich lat.

Od 1 października 2024 w końcu się to zmieni. Dzieci i dorośli, którzy nadal kontynuują naukę, mogą dostać nawet 1000 zł. Fundusz alimentacyjny to bezcenne wsparcie dla osób, które nie otrzymują alimentów od zobowiązanych do tego bliskich osób. Świadczenie jest jednak objęte pewnymi kryteriami.

rozwód rodziców
fot. Freepik

Jakie kryteria trzeba spełnić

Pierwsze kryterium dotyczy wysokości dochodów. Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje tylko wtedy, gdy dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym wynosi nie więcej niż 1209 zł.

Uprawnione do pobierania alimentów od państwa są tylko dzieci, które nie ukończyły 18 lat oraz te, które są już pełnoletnie, ale nadal kontynuują naukę. Górną granicą wieku w tym przypadku są 25 urodziny. Wyjątkiem od tej reguły są osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W świadczeniu bierze się pod uwagę także tzw. bezskuteczną egzekucję.

Co to jest bezskuteczna egzekucja

Trzecie kryterium wypłacania świadczenia z funduszu alimentacyjnego dotyczy bezskutecznej egzekucji. To znaczy, że alimenty od państwa zostaną przyznane tylko wtedy, gdy nawet na drodze sądowej nie udało się zmusić zobowiązanych osób do wpłacenia, chociażby części zasądzonych pieniędzy.

Bezskuteczna egzekucja jest stwierdzana wtedy, gdy zaległości utrzymują się przez dwa ostatnie miesiące oraz w przypadku dłużników alimentacyjnych przebywających za granicą. Wobec takich osób nie ma podstawy prawnej do podjęcia egzekucji w miejscu zamieszkania, albo uprawniony świadczeniobiorca nie może wskazać, gdzie dłużnik rzeczywiście mieszka.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego

Do tej pory świadczenie przysługiwało w kwocie ustalonych alimentów, o ile nie przekraczała ona 500 zł. Teraz od 1 października wypłaty zostaną dostosowane do dzisiejszych kosztów życia i próg będzie podniesiony do 1000 zł.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad tą zmianą i zapowiada, że podniesione świadczenia zaczną być wypłacane już od 1 października 2024 roku. Lepiej późno, niż wcale.

Fundusz alimentacyjny pomaga, ale nie jest wystarczający. W 2023 roku na zaległe alimenty czekało około miliona dzieci, a kwota niewypłaconych pieniędzy sięgnęła 14 mld złotych. Niestety realną przeszkodą jest próg dochodowy świadczenia, który jest nadal bardzo niski. Może w końcu to też się zmieni.

Zobacz także:

Mam dość słuchania, że wy nie mieliście 800+. Co pokolenie, to inne problemy

Mogą zarobić 6 tys. złotych od razu po maturze. Wystarczy, że wybiorą ten zawód

Najniższe emerytury w Polsce dostają kobiety. Urodzone w tych latach dostają głodowe stawki

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?