Nauka zdalna w Polsce. Coraz więcej uczniów uczy się z domu
Według wtorkowych danych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba szkół, które przeszły na naukę hybrydową w ciągu doby wzrosła do 200. Stan funkcjonowania szkół na dzień 26 października to 44 szkoły pracujące zdalnie i 1280 - hybrydowo.
Nadeszła czwarta fala pandemii. Odnotowywanych jest coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. Rząd nie wprowadził jednak obostrzeń, tak jak miało to miejsce przy poprzednich falach. Znaczna część uczniów wciąż może cieszyć się normalną nauką w szkołach
Raport na temat nauki stacjonarnej, zdalnej i hybrydowej
Ministerstwo Edukacji i Nauki codziennie publikuje raporty o tym, ile szkół pracuje w trybie stacjonarnym, zdalnym albo hybrydowym. Obecność pandemii jest niestety także widoczna w statystykach.
We wtorek w trybie stacjonarnym pracowało 93,9 proc. szkół podstawowych 94,2 proc. ponadpodstawowych i 99 proc. przedszkoli - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki powołując się na dane Kuratorów Oświatowych.
44 szkoły i 10 przedszkoli pracuje zdalnie
Stan funkcjonowania szkół i przedszkoli na 26 października to 13 517 szkół podstawowych pracujących stacjonarnie, 847 funkcjonuje w trybie mieszanym, a zaledwie 24 prowadzą naukę w trybie zdalnym.
Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe to 7 359 placówek działa w trybie stacjonarnym, 433 w trybie mieszanym, a 20 prowadzi naukę zdalną. Sytuacja przedszkoli wygląda następująco: 7359 placówek pracuje stacjonarnie, 141 w trybie mieszanym, a 10 - zdalnie.
Wyraźny wzrost ognisk koronawirusa w szkołach
Porównując aktualne statystyki z tymi sporządzonymi w ostatnim czasie, zauważyć można wyraźny wzrost liczby ognisk koronawirusa w szkołach. Dla przykładu w poniedziałek w trybie hybrydowym pracowało łącznie 1085 szkół, a tydzień wcześniej 656.
Tydzień temu w trybie stacjonarnym pracowało 96,8 proc. szkół podstawowych, 97,3 proc. ponadpodstawowych i 99,6 proc. przedszkoli, a dwa tygodnie temu stacjonarnie pracowało 97,8 proc. szkół podstawowych, 98,1 proc. ponadpodstawowych oraz 99,8 proc. przedszkoli.
Procedury w przypadku wystąpienia COVID-19
Jeżeli wśród uczniów, nauczycieli lub pozostałych pracowników placówki oświatowej stwierdza się przypadek zachorowania na COVID-19, to prowadzi to do wszczęcia dochodzenia w celu ustalenia grupy osób, które miały kontakt z chorym.
Następnie podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Jest to przejście na naukę zdalną poszczególnych klas lub wprowadzenie nauki hybrydowej, a w ostateczności nawet zamknięcie całej placówki.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
-
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
-
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl