Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Nie lizak i nie cukierek. Tylko Manewr Valsalvy najlepiej pomaga na zatkane uszy w samolocie
Marta Uler
Marta Uler 19.06.2024 15:40

Nie lizak i nie cukierek. Tylko Manewr Valsalvy najlepiej pomaga na zatkane uszy w samolocie

zatkane uszy w samolocie
Fot. Shutterstock/upslim

Lot samolotem z małym dzieckiem może być trudny. Maluszki często płaczą podczas startu lub lądowania, ponieważ zatykają im się uszka. To może powodować duży dyskomfort, a nawet ból. Te sposoby na odetkanie uszu w samolocie działają również na dorosłych. 

Niemowlętom najlepiej podać w tym momencie smoczek. Ssanie sprawia, że ucho się nie zatyka tak łatwo. A co z trochę starszymi szkrabami i ich rodzicami?

Lot samolotem z małym dzieckiem

Lot samolotem z małym dzieckiem to duże wyzwanie dla rodziców. Muszą się do tego dobrze przygotować, bo maluszki zwykle źle znoszą start i lądowania. Nudzą się, a wymuszona często pozycja, w której powinny siedzieć, jest dla nich męcząca.

By podróż była jak najbardziej znośna, w zależności od wieku dziecka, przygotuj podręczną torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami, takimi jak pieluchy, chusteczki, ubrania na zmianę, ulubione przekąski. Zabierz także zabawki, książki, kolorowanki, a także urządzenia elektroniczne z ulubionymi bajkami lub grami, abo przygotuj sobie ciekawe dla dziecka aplikacje na telefonie.

Kwestia przekąsek jest tutaj bardzo ważna. Może rozwiązać nie tylko problem głodu czy nudy, ale także zatykających się uszu. A ten dyskomfort pojawia się zwykle podczas startu i lądowania samolotu i jest bardzo nieprzyjemny dla dzieci.

Fot. Pixabay/juno1412

Sposoby na zatkane uszy w samolocie

Problem zatykających się uszek w samolocie poruszył właśnie Marcin Korczyk, znany jako Pan Tabletka, na jednym ze swoich ostatnich filmów na Instagramie. Tłumaczy, jak można ułatwić dziecku przetrwanie lotu samolotem:

 • Warto, by dziecko nie spało podczas startu ani lądowania – wtedy jest szansa, że jego organizm będzie mógł odpowiednio zareagować. Kiedy podczas snu ucho się zatka, maluch może obudzić się z bólem.
   
 • Picie wody – małymi łyczkami, powoli, w tych najbardziej newralgicznych momentach lotu – „to jest uniwersalny, dobry sposób. Przyspiesza wyrównywanie ciśnienia przez trąbkę Eustachiusza między uchem a gardłem” – wyjaśnia Pan Tabletka.
   
 • Gumy, cukierki, lizaki – kiedy ssiemy i łykamy, również przyspiesza się wyrównywanie ciśnień. Tu jednak trzeba uważać na najmniejsze dzieci. By nie doszło do zakrztuszenia się, lepiej jednak dać im lizaka. 

Techniki oddechowe ułatwiające lot

Pan Tabletka podaje także bardziej zaawansowane sposoby na zatykające się uszy w samolocie. Są to:

 • Manewr Valsalvy – polegający na delikatnym wydychaniu powietrza z zamkniętymi ustami i zatkanym nosem, co może pomóc wyrównać ciśnienie w uszach. Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić bębenków.
   
 • Technika Toynbee – czyli zatkanie nosa i przełknięcie śliny. To także może pomóc wyrównać ciśnienie w uszach.

Zobacz także:

Jaka spacerówka do samolotu? Możesz kupić wózek nawet za mniej niż 100 zł

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać

"Cały samolot czuł, że to nie było siku". Stewardesa zdradza, jak wygląda lot z dziećmi

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?