Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nie szykujcie się na 1 września – wakacje będą dłuższe!
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 22.08.2023 10:34

Nie szykujcie się na 1 września – wakacje będą dłuższe!

kiedy powrót do szkoły
fot. Canva

Pytanie, kiedy wracamy do szkoły po wakacjach, w tym roku jest jak najbardziej zasadne, bo 1 września przypada w piątek. Sprawdziliśmy, jak wygląda kalendarz roku szkolnego opublikowany przez MEiN i wyjaśniamy, kiedy iść na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.

Przyzwyczailiśmy się, że rozpoczęcie roku szkolnego przypada 1 września. W 2023 roku jednak uczniowie zyskali nieco dłuższe wakacje. Powrót do szkoły planowany jest kilka dni później.

Kiedy dzieci wracają do szkoły po wakacjach?

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało kalendarz roku szkolnego 2023/2024 już w marcu. Czytamy w nim, że rozpoczęcie zajęć dydaktycznych odbędzie się 4 września 2023. Wakacje zostały wydłużone o 3 dni, ponieważ 1 września wypada w piątek. 

Ta data jest zgodna z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 roku  (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603 z późn. zm.). W rozporządzeniu określono, że jeżeli 1 września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczne, rozpoczynają się w pierwszy powszedni dzień września

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. Jeżeli jednak pierwszy dzień września wypada w piątek, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września.

Nie jest to więc, jak niektórzy podają, prezent od ministra Czarnka, ale zapis wynikający z rozporządzenia, które przyjęto, kiedy Przemysław Czarnek jeszcze nie zajmował tego stanowiska. (powołano go na ten urząd w 2020 roku).

Dociekliwych informujemy, że pod pojęciem “zajęcia dydaktyczne” w rozporządzeniu ujęto również uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. To oznacza, że w poniedziałek 4 września uczniowie wracają do szkoły na apel i spotkania z wychowawcą w klasie. Ale lekcji na pewno jeszcze tego dnia nie będzie.

powrót do szkoły.png

fot. Canva

Kiedy początek i koniec roku szkolnego 2023/2024

Po uroczystym rozpoczęciu, przypadającym 4 września, rok szkolny 2023/2024 będzie trwał do 21 czerwca 2024. Tego dnia odbędą się w szkołach apele z okazji zakończenia roku. 

Wakacje rozpoczną się 22 czerwca, a zakończą 31 sierpnia – ten dzień wypada w środę, więc kolejne rozpoczęcie roku szkolnego (2024/2025) odbędzie się zgodnie z tradycją, do której jesteśmy przyzwyczajeni, czyli 1 września (w czwartek).

Ile dni w roku szkolnym uczniowie będą chodzić do szkoły? W ciągu roku szkolnego będzie 186 dni nauki i 109 dni wolnego (180 licząc z wakacjami).

O której godzinie początek roku szkolnego?

Nie ma jednej odgórnie ustalonej godziny rozpoczęcia roku szkolnego dla wszystkich szkół. Każda placówka ustala swoją godzinę, o której uczniowie spotykają się na uroczystym apelu. Godzina rozpoczęcia roku szkolnego jest też uzależniona od rocznika, do którego należy uczeń. 

W dużych szkołach młodsze klasy rozpoczynają rok szkolny wcześniej, np. o godz. 9, starsze spotykają się na apelu bliżej południa. Informacje o godzinie rozpoczęcia roku szkolnego znaleźć można na stronie internetowej szkoły oraz w dzienniku elektronicznym. 

Kiedy pierwsze wolne dni po rozpoczęciu roku szkolnego?

Na pierwsze wolne dni trzeba będzie poczekać do grudnia, wtedy jak co roku planowana jest przerwa świąteczna, potem ferie i przerwa wielkanocna. Oto daty wolnych dni w szkole:

zimowa przerwa świąteczna – 23-31 grudnia 2023

ferie zimowe:  

15-28 stycznia 2024 – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie 
22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie
29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 
12-25 lutego 2024 – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

wiosenna przerwa świąteczna – 28 marca – 2 kwietnia 2024

wakacje – 22 czerwca - 31 sierpnia 2024

Dodatkowe dni wolne w roku szkolnym 2023/2024

Dyrektor szkoły może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zwykle przypadają one przed lub między świętami, a także w czasie egzaminów szkolnych.

do 8 dni – dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych

do 10 dni – dla liceów i techników.

Dla tych, którzy już uruchomili odliczanie dni do rozpoczęcia roku szkolnego, mamy informację, że do końca wakacji pozostały jeszcze niepełne dwa tygodnie (dokładnie 13 dni). 

dzieci w szkole.png

fot. Canva

Jak dobrze rozpocząć rok szkolny?

Przede wszystkim biorąc udział w inauguracji. Dobrze też, jeśli młodszym uczniom w tym ważnym dniu towarzyszą rodzice (a przynajmniej jeden z nich). To podkreśla wagę tego święta, pokazuje maluchom, że szkoła jest ważna dla całej rodziny. 

Zdarza się, że dzieci nie uczestniczą w rozpoczęciu roku szkolnego, bo wiele rodzin przedłuża sobie wakacje na początek września. To może sprzyjać wykształceniu u dziecka lekceważącej postawy do obowiązku szkolnego, ale przede wszystkim stawia maluchy w niekomfortowej sytuacji. Już od początku dziecko czegoś nie wie, musi się dopytywać, może być zdezorientowane i musi nadrabiać braki z pierwszych lekcji. 

Po rozpoczęciu roku można uczcić to wydarzenie pójściem na lody lub pizzę. A po południu sprawdzić, czy na pewno mamy wszystko, co potrzebne jest w szkolnej wyprawce. Jeszcze jest chwila, by coś dokupić.

Zobacz też: 

Uczniowie nie będą zadowoleni – znamy terminy egzaminów szkolnych i matur

We wrześniu nowe przedmioty w szkole. Minister edukacji przygotował dla uczniów kilka niespodzianek

"Rower dla Pierwszaka" - jedyny taki program. Od tego miasta powinni uczyć się wszyscy

Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
nowy bon turystyczny 2023
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że rząd planuje uruchomić kolejny bon turystyczny. W związku z tym część rodziców wstrzymywała się nawet z rezerwacjami wakacji. Na temat nowego bonu wypowiedzieli się przedstawiciele rządu. Sprawdziliśmy, co wiadomo na ten temat.Polski Bon Turystyczny był formą wsparcia dla branży turystycznej i dla rodziców. Miał ożywić turystykę w związku z zastojem wywołanym pandemią. Program wprowadzono w życie 1 sierpnia 2020 roku. Miał ważność do 1 marca 2023 roku (usługę nim opłacaną można realizować jeszcze do września 2023, pod warunkiem że opłaciliśmy ją do końca lutego). Bon opiewał na kwotę 500 zł i był przyznawany jednorazowo. 
Czytaj dalej
Wyprawka dla pierwszoklasisty: tego potrzebuje dziecko, które zaczyna naukę w szkole
wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej
Twoje dziecko wybiera się do szkoły? Przed tobą pierwsze szkolne zakupy. Sprawdź, co wybrać, aby twój pierwszak miał wszystko, czego potrzebuje debiutujący uczeń. Dobrze przemyślana wyprawka ułatwi pierwszakowi szkolny start. Nie czekaj na ostatnią chwilę. Zacznij kompletować wyprawkę dla pierwszoklasisty już teraz. Na spokojnie znajdziesz w sklepach stacjonarnych i internetowych fajne promocje na artykuły szkolne. Unikniesz pośpiechu, stresu i kupowania rzeczy, które nie do końca odpowiadają gustowi dziecka. Dopasujesz zakupy do swoich potrzeb i oczekiwań. Teraz masz czas i okazję, by wybierać.
Czytaj dalej