Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > We wrześniu nowe przedmioty w szkole. Minister edukacji przygotował dla uczniów kilka niespodzianek
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 17.08.2023 09:29

We wrześniu nowe przedmioty w szkole. Minister edukacji przygotował dla uczniów kilka niespodzianek

Zmiany w szkołach 2023/24
Fot. Canva/Twitter

Do rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24 zostało już niewiele ponad dwa tygodnie. Od września polskich uczniów czekają zmiany w podstawie programowej. Pojawi się m.in. nowy przedmiot. Zmieni się też system oceniania na lekcjach wychowania fizycznego.

Zmiany, które MEiN wprowadza, dotyczą także języka polskiego i łaciny. Jasne jest już także, co z obowiązkowymi lekcjami religii. Wszystkie zmiany w edukacji zebraliśmy dla was w jednym miejscu.

Nowy przedmiot w szkole od września 2023

Największą zmianą, która pojawi się w szkołach w nowym roku szkolnym, jest przedmiot biznes i zarządzanie, który w szkołach średnich zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Uczyć się go będą uczniowie klas I i II szkół ponadpodstawowych. Przewidziano dwie lekcje tygodniowo.

Przedmiot jest obowiązkowy dla wszystkich licealistów i uczniów techników. Będzie można zdawać go na maturze, jednak dopiero w 2027 roku. W czasie zajęć uczniowie mają uczyć się teorii, ale także zdobywać wiedzę praktyczną.

W czasie nauki mają dowiedzieć się jak zarządzać własnym budżetem oraz znaleźć pracę. MEiN zapewnia, że lekcje mają na celu wykształcenie u młodzieży nowoczesnego podejścia do ekonomii i finansów. Uczniowie mają pracować w grupach, co ma wykształcić u nich 4K: kreatywność, komunikację, kooperację i krytyczne myślenie.

Green Beans (34).jpg

Zmiany podstawy programowej z języka polskiego i łaciny

Kolejną zmianą, która czeka uczniów szkół średnich, jest dodanie do spisu lektur z języka polskiego dwóch gier. Są to lektury rekomendowane. "This War of Mine"(11BitStudios) przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, dlatego znajdzie się w podstawie programowej w klasach maturalnych. 

„Gra Szyfrów” (Instytut Pamięci Narodowej) będzie dostępna dla młodszych uczniów. Gra składa się z trzech misji i opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, w której ogromny wpływ na zwycięstwo miała polska kryptologia.

Kolejna zmiana dotyczy łaciny. Tego przedmiotu uczniowie będą mogli się uczyć jako drugiego języka obcego, jeśli szkoła ma taką ofertę. Już na poziomie podstawowym, nie zniknie jednak przedmiot język łaciński i kultura antyczna, który jak do tej pory będzie można wybierać w rozszerzeniu.

Bezpieczeństwo obowiązkowe dla najmłodszych

Zmianie ulegnie także program techniki w szkołach podstawowych. Przedmiot zostanie rozbudowany. Jest to odpowiedź ministerstwa na pojawiające się nowe środki lokomocji, jak choćby hulajnogi elektryczne czy deskorolki z napędem. W czasie lekcji uczniowie dowiedzą się m.in. jak bezpiecznie się na nich poruszać.

Jakiś czas temu pojawiły się także informacje o obowiązkowych lekcjach pływania dla uczniów szkół podstawowych. Ze względów praktycznych jest to jednak trudne do realizacji. Wiele szkół, szczególnie na obszarach wiejskich jest oddalonych od najbliższego basenu o kilkadziesiąt kilometrów. 

Nauka pływania to także dodatkowe koszty, wstęp na basen, transport - nie każda placówka jest na to gotowa. Minister chciałby, aby zajęcia musiały kończyć kurs uzyskaniem karty pływackiej. Prof. Czarnek zapewnia, że udało się już wypracować odpowiednie rozwiązanie z WOPR. 

Co jeszcze się zmieni w szkole w 2023/24

Wiemy już, że do uczniów klas czwartych trafią laptopy, które najpóźniej do końca września rodzice uczniów będą mogli odebrać w szkołach. Nauczyciele również dostaną nowe komputery, jednak ci wybiorą je sami, zapłacą bonem od rządu. 

Wbrew obawom społeczności uczniowskiej, w zbliżającym się roku szkolnym nie pojawi się obowiązek uczestnictwa w lekcjach religii. Ta wciąż będzie czekała na chętnych uczniów. Kontynuowana będzie nauka HiT, nie tylko z rekomendowanej przez MEiN książki Wojciecha Roszkowskiego. 

Zobacz także:

Wiele świąt wypada w sobotę. Kalendarz na rok szkolny 2023/24 nie ucieszy uczniów

Laptopy dla uczniów klas 4 wybrane. Te szkoły dostaną je jako pierwsze [LISTA]

Sprawdziliśmy, czy 300 zł wystarczy na wyprawkę szkolną w Lidlu, Biedronce, Auchan [LISTA]


 

7 oznak, że masz "zepsute" dziecko. Spokojnie! Wciąż można je naprawić
dziecko wpada w histerię
Wchodząc z dzieckiem do sklepu, celowo omijasz dział z zabawkami, bo wiesz, że zaraz coś wypatrzy i będzie tego chciało. Gdy odmówisz - rozpęta się piekło. Będą krzyki, usłyszysz, że cię nienawidzi, może nawet rzuci się na podłogę i zacznie w nią uderzać pięściami. Wszystko, żeby podkreślić, jak wielki dramat przeżywa.Ludzie będą patrzeć i oceniać. Zapłoną ci policzki ze wstydu. "Co za niewychowany bachor" - będą szeptać. Z badań przeprowadzonych przez Parenting and Today Moms wynika, że ponad połowa współczesnych rodziców uważa, że ich dzieci są znacznie bardziej rozpieszczone, niż oni sami byli w ich wieku. Nie są w stanie powiedzieć, czemu tak się dzieje. Czemu ich dzieci są “zepsute”?
Czytaj dalej
Czarnek i Ordo Iuris usuwają Telefon Zaufania z podręczników. Nie pasuje im ideologicznie
Telefon Zaufania
W 2022 roku specjaliści z Telefonu Zaufania dla Dzieci odebrali 52 896 połączeń i odpowiedzieli na 8 094 wiadomości online. Podjęli 885 interwencji ratujących życie i zdrowie najmłodszych. Dotąd nr 116 111 znał każdy czwartoklasista w Polsce. Mógł go znaleźć w podręczniku szkolnym. Teraz ma się to zmienić.Jak dowiedziała się dziennikarka Radia ZET Joanna Mąkosa, numer ratujący życie dzieci ma zniknąć ze szkolnych podręczników. To wynik interwencji Ordo Iuris i stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności. Powód? Ideologiczna krucjata partii rządzącej.
Czytaj dalej