Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Niepokojące dane WHO. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 18.05.2022 17:41

Niepokojące dane WHO. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Logo WHO
fot. WHOhttp://www.who.int/about/licensing/emblem/en/ - Open Clip Arthttp://www.who.int/about/licensing/emblem/en/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=437462

- WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie — czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia. Otyłość w dzieciństwie może odbić się na zdrowiu w dorosłym życiu. NFZ ostrzega o ewentualnych konsekwencjach.

Otyłość w ponad 50 krajach sklasyfikowano jako chorobę przewlekłą. Jej leczenie jest długie, trudne i wymaga dużego zaangażowania. W Polsce obserwuje się rosnącą liczbę dzieci, cierpiących na tę przypadłość.

Niepokojące dane WHO

Odwołując się do danych WHO, Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w całej Europie. Problem ten dotyka przede wszystkim młodych w wieku wczesnoszkolnym.

- Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia — przekazał NFZ.

Otyłość w dzieciństwie zwiększa prawdopodobieństwo występowania problemów z wagą w dorosłym życiu. Według NFZ "prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała".

Otyłość u dzieci w Polsce

Przyczyny otyłości mogą być naprawdę różne. Określenie ich wymaga indywidualnej diagnostyki każdego pacjenta i spersonalizowanego podejścia. Ponadto badania nad otyłością ujawniają wciąż nowe przyczyny, które mogą prowadzić do powstania tej choroby.

Aby zmniejszyć problemy zdrowotne wśród Polaków, Narodowy Fundusz Zdrowia ruszył z akcją "Środa z profilaktyką". Jej celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób. Temat z 18 maja brzmi "Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość".

- W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci — wyjaśniło NFZ.

Najnowszy odcinek dostępny jest na profilu Akademia NFZ na Youtubie: <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/VR73HyrTJeA" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Tagi: dzieci