Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Niepokojące wieści o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Eksperci alarmują
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 17.10.2021 02:00

Niepokojące wieści o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Eksperci alarmują

Dzieci
fot. pixelshot, canva.com

Według danych opublikowanych na stronie bydgoszcz.tvp.pl pandemia koronawirusa bardzo negatywnie wpłynęła na aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Prawie 10 proc. osób w przedziale 10-18 lat nie ćwiczyła ani razu w ciągu tygodnia. Dane są niepokojące.

Brak aktywności fizycznej może mieć bardzo negatywny wpływ na przyszłe życie młodych ludzi. Zaledwie 41 proc. młodzieży ćwiczy co najmniej 4 razy w tygodniu. Jest to prawie 10-procentowy spadek w porównaniu z poprzednimi latami.

Wyniki badań wśród dzieci

Ostatnia edycja badań „Aktywność dzieci i młodzieży w dobie pandemii" opublikowała niepokojące informacje. Przed rozprzestrzenieniem się COVID-19 50 proc. osób od 10 do 18 roku życia twierdziło, że podejmuje samodzielny wysiłek fizyczny co najmniej cztery razy w tygodniu. W trakcie pandemii liczba ta jednak znacznie zmalała. Obecnie przyznaje się do tego 41 proc. badanych.

Codziennie z aktywnością fizyczną miało mieć do czynienia zaledwie 4 proc. ankietowanych. 12 proc. przyznawało się do pięciu dni ćwiczeń, a 7 proc. do sześciu. Aż 9 proc. stwierdziło, że w ogóle się nie rusza.

Najczęściej uprawnianą przez dzieci i młodzież aktywnością fizyczną miało być spacerowanie. Przyznało się do niej 59 proc. ankietowanych. Na kolejnym miejscu była jazda na rowerze (45 proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęła piłka nożna. Grała w nią co trzecia osoba.

- Spacerowanie trudno nazwać sportem. Ale lepsza taka aktywność fizyczna niż spędzanie czasu przed ekranem monitora na oglądaniu telewizji — oceniła dla portalu bydgoszcz.tvp.pl Katarzyna Dulnik, była koszykarka.

Dzieci rzadziej uprawiają sport

- Generalnie pandemia i związane z nią obostrzenia spowodowały, że młodzież się rozleniwiła – powiedział pracownik IBRiS Kamil Smogorzewski, koordynator projektu. 

Pandemia negatywnie wpłynęła na chęć udziału w zajęciach wychowania fizycznego. Dodatkowo była głównym czynnikiem de motywującym do uprawiania sportu. Prawie połowa ankietowanych wskazała, że pandemia zadecydowała o zaprzestaniu przez nich aktywności fizycznej. Za to 4 na 10 badanych przyznało się, że są po prostu leniwi.

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: