Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Nietypowy objaw ciąży. Latem może być zupełnie niezauważalny
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 18.08.2023 14:06

Nietypowy objaw ciąży. Latem może być zupełnie niezauważalny

Wczesne objawy ciąży - zadyszka
Fot. Canva

Spóźniająca się miesiączka, mdłości, senność, zgaga, obrzmiałe piersi - te objawy od razu kojarzą nam się z ciążą. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie kobiety ich doświadczą. Jest szereg objawów, których z ciążą nigdy byś nie powiązała, zwłaszcza w upalne lato.

Niektóre, szczególnie wczesne objawy ciąży, łatwo zrzucić na styl życia, przemęczenie czy nawet porę roku. Bo co dziwnego w tym, że się pocisz, kiedy na dworze jest ponad 30 st. C.? Jednak nie tylko nadmierna potliwość może być objawem ciąży.

Objawy wczesnej ciąży, które łatwo przeoczyć latem

Nie zdziwi cię pewnie, jeśli po przejściu kilkuset metrów w upalny i parny dzień będziesz mieć zadyszkę. Każdy ma. Tyle że to jeden z objawów bardzo wczesnej ciąży. Jeśli więc dotąd ci nie dokuczała, a starasz się o dziecko, to są spore szanse, że ci się udało.

Poza zadyszką zwróć też uwagę na zawroty głowy, zwiększone pocenie czy uczucie zmęczenia. Tak, tak, jeśli te objawy pojawiają się nagle, możliwe, że doszło do zapłodnienia. Częstym objawem wczesnej ciąży jest też zatkany nos, który latem lubimy zrzucać na wszechobecną klimatyzację i pyłki.

Green Beans (61).jpg

Skąd się bierze zadyszka w ciąży?

Pewnie słyszałaś, że zadyszkę miewają kobiety w trzecim trymestrze ciąży, bo płód naciska na płuca i ciężko głęboko odetchnąć. Jednak zadyszka pojawia się już na początku ciąży i zostanie z ciężarną do porodu. 

Rozwijający się w macicy płód potrzebuje dużo tlenu, aby komórki mogły prawidłowo się dzielić, a dziecko rozwijać. Organizm przyszłej mamy "wysyła" więc tlen do macicy, która swoją drogą też musi znacznie się powiększyć i stąd krótki oddech u kobiet w ciąży.

Potliwość, łatwość męczenia się to efekt nie tylko zmian hormonalnych, ale również zadyszki.

Inne nietypowe objawy ciąży

Kiedy już spóźnia ci się miesiączka i nagle pojawią się skurczowe bóle brzucha, podobne do menstruacyjnych, możesz zauważyć niewielkie plamienie. To nic innego, jak krwawienie implementacyjne. Zapłodniona komórka jajowa znalazła dla siebie kącik w macicy, gdzie spędzi najbliższych 9 miesięcy.

Możesz mieć niewielkie krwawienia z nosa, to wynik burzy hormonów, która zachodzi w organizmie. Na upał nie warto też zrzucać spadku libido - jest on normalny na początku ciąży, wróci do normy na początku drugiego trymestru.

Zobacz także:

To będzie ratunek dla milionów matek. Powstał lek, na który czekały od dawna

Chłopiec czy dziewczynka? Tak płeć dziecka sprawdzały nasze babki

Kobiety w Polsce nadal muszą rodzić w bólach. Ponad połowa szpitali nie stosuje znieczulenia