Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To będzie ratunek dla milionów matek. Powstał lek, na który czekały od dawna
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 16.08.2023 16:03

To będzie ratunek dla milionów matek. Powstał lek, na który czekały od dawna

lekarz
Fot. Pixaby

Na tę chorobę zapada aż 15 proc. matek. Na szczęście, już wkrótce na rynku ma pojawić się lek doustny, który poprawi stan chorych. I to już po trzech dniach  stosowania.

Badania kliniczne wypadły bardzo dobrze. Na tyle, że Agencja Żywności i Leków dopuściła te tabletki do użycia i lada dzień mają pojawić się w sprzedaży. Lek jest bardzo silny i choć gwarantuje błyskawiczną poprawą, niesie ze sobą sporo zagrożeń.  

Najczęstsze powikłanie po porodzie

Na depresję poporodową zapada około 15 proc. rodzących. Warto pamiętać, że depresja nie przychodzi od razu, pojawia się zwykle kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy po porodzie. 

Spadek nastroju, którego doświadcza wiele kobiet w 2-3 dobie po porodzie, to stan fizjologiczny, wynikający ze zmian w gospodarce hormonalnej. Wówczas przechodzi, kiedy poziom hormonów się stabilizuje, depresja nie mija sama.

Depresja poporodowa jest najczęstszym powikłaniem porodowym. Nieznana jest dokładna przyczyna powstawania depresji poporodowej, ale mówi się o czynnikach, które mogą zwiększać jej prawdopodobieństwo:

  • brak akceptacji ciąży przez matkę i najbliższych
  • ciężki przebieg porodu
  • brak wsparcia otoczenia w początkowym okresie po porodzie

Lek dostępny jeszcze w tym roku

Już w 2019 roku FDA  (Agencja Żywności i Leków) dopuściła pierwszy lek na depresję poporodową. Preparat w formie zastrzyku, który chora może dostać tylko w szpitalu. A co z tego wynika, był trudnodostępny. FDA zdecydowała o dopuszczeniu pierwszej tabletki na depresję poporodową.

Terapia zuranolonem ma trwać 14 dni. Badania pokazują, że poprawa nastroju ma nastąpić już po 3 dniach jego stosowania. W ciągu 4-6 tygodni kobiety, które przyjmowały lek miały znacznie mniej objawów depresji, niż te, które otrzymywały placebo.

Lek ma trafić do aptek jeszcze w tym roku. Dr Kimberly Yonkers z Yale University ostrzega, że lek jest bardzo silny i nie wiadomo, czy depresja po kuracji nie powróci. Zaleceniem do jego przyjęcia jest wykorzystanie bezskutecznie wszystkich innych metod leczenia.

Tabletka na depresję poporodową ma szereg możliwych działań niepożądanych. Może powodować biegunki, wymioty, zawroty głowy, biegunkę czy infekcje dróg moczowych.
 

Objawy depresji poporodowej

O depresji poporodowej mówimy, gdy objawy utrzymują się co najmniej przez dwa tygodnie. Zauważalne są: 

  • spadek nastroju, 
  • ogólny brak sił, również fizycznych, 
  • spadek jakości snu: nieustanna senność lub brak odpoczynku, 
  • brak apetytu, 
  • wilczy głód.

Kobieta jest niespokojna i drażliwa, czuje się niepewnie w nowej roli, obwinia się za płacz dziecka. Zajmuje się nim niechętnie lub mechanicznie. Napady lęku i paniki, chorobliwe obawy o zdrowie dziecka i o możliwość jego skrzywdzenia. 

Depresja poporodowa zagraża życiu

Kobiety z depresją poporodową często wydają się zamyślone, roztargnione i niedostępne. Chora może mieć myśli samobójcze lub towarzyszą jej myśli o skrzywdzeniu, usunięciu ze swojego życia dziecka. Uwolnienie się z obecnej sytuacji jawi się jako jedyna możliwość na odzyskanie równowagi psychicznej. 

Jeśli ty lub osoba z twojego otoczenia macie objawy depresji poporodowej, bezzwłocznie zgłoście się po pomoc do psychologa, psychiatry czy choćby lekarza rodzinnego. W depresji nieocenione jest wsparcie najbliższych, maksymalne odciążenie chorej z obowiązków, a także towarzyszenie jej, aby nie czuła się samotna i opuszczona.

Zobacz także: 

Leniwa, samolubna i niedostateczna. Młode matki pod wiecznym ostrzałem i oceną

Czy ciężarna może sprzątać kocią kuwetę? Co trzeba wiedzieć o toksoplazmozie w ciąży?

Podają je nawet dzieciom. 5 mitów o bezalkoholowym piwie, w które chcemy wierzyć

Tagi: Dziecko
Kobiety w Polsce nadal muszą rodzić w bólach. Ponad połowa szpitali nie stosuje znieczulenia
znieczulenie do porodu
Jest XXI wiek, a kobiety w Polsce nadal w wielu szpitalach muszą rodzić bez znieczulenia. Placówki, w których poród znieczula się na życzenie, należą do mniejszości – tak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Co to oznacza dla rodzących, łatwo sobie wyobrazić, gdy wiemy, jak bardzo może boleć poród. Gdzie kobiety mogą liczyć na ulgę w cierpieniu podczas porodu, a gdzie nie? Dlaczego tak się dzieje? I jak trafić do dobrego szpitala?– Przy pierwszym porodzie anestezjolog mi powiedział, że jak się nie uspokoję, to mi żadnego znieczulenia nie da i mam się męczyć, więc spięłam się mocno, żeby przestać krzyczeć z bólu oraz uspokoić oddech i nastawiłam plecy - wspomina swój poród Aneta, która rodziła w warszawskim szpitalu. – Najpierw jednak znieczulenie rozlało mi się tylko po jednej stronie, ale już odjęcie połowy tego bólu to był raj. Aneta miała szczęście, bo znieczulenie dostała. Choć trudno nazwać to znieczuleniem na życzenie. To raczej klasyka gatunku, czyli brak godnego, pełnego empatii potraktowania rodzącej w trudnej dla niej chwili, jaką jest poród.Drugi poród Anety. Okres okołoświąteczny. – Lekarzom oczywiście nie chciało się wstawać na blok, okrojony skład położniczy, dostałam ostatnią butlę z gazem z oddziału i przyszła do mnie anestezjolożka. Trafiłam na salę poporodową z kobietą, do której nie zdążyła i złorzeczyła na cały szpital.
Czytaj dalej
Jak wygląda blizna po cesarce? Czy widać ją spod bikini? [ZDJĘCIA]
blizna po cesarce i bikini
Blizna po cesarskim cięciu nie musi oszpecać kobiecego brzucha. Sprawdź, w którym miejscu przecina się powłoki brzuszne podczas cesarki i jak wygląda zagojona rana po tym zabiegu.Wygląd blizny po cesarskim cięciu to częsty powód do niepokoju dla kobiet, które będą musiały rodzić przez cesarskie cięcie. Czy szew oszpeci brzuch, jak szybko się zagoi, czy nie będzie widać go spod bielizny, a tym bardziej spod kostiumu kąpielowego – to powszechne wątpliwości. Oto zdjęcia, na których można samemu ocenić, jak wygląda blizna po cesarce. I czy ukryje się w bikini.
Czytaj dalej