Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Nigdy nie susz tak zimowej kurtki. Będzie do wyrzucenia!
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 30.11.2023 11:48

Nigdy nie susz tak zimowej kurtki. Będzie do wyrzucenia!

kurtka puchowa pranie suszenie
Fot. Shutterstock

Kurtka zimowa - prać, czy nie prać, oto jest pytanie. No prać, bo dziecko się brudzi, ale nie przesadzać, bo kurtka szybko traci swoje termoochronne właściwości. Podpowiadamy, jak czyścić puchową odzież, żeby grzała i była puchata, jak chmurka.

Jeśli przeczytasz dokładnie informacje od producenta, to niezależnie od tego, czy kurtka ma wypełnienie z naturalnego puchu, czy z syntetycznego, dowiesz się, że nie powinno się prać częściej niż 2-3 razy na sezon. Ale jak tego dokonać, kiedy właściciel kurtki to kilkuletni zdobywca świata?

Dlaczego nie wolno prać kurtki za często

Wypełnienie kurtki w czasie prania może się zbijać i zużywać. W efekcie może się okazać, że zamiast wypełniać całą powierzchnię kurtki, zbiło się przy szwach. Kurtka gorzej wygląda i nie stanowi już ochrony termicznej tak dobrej, jak na początku. Jeśli więc tylko się da, lepiej jej... nie prać.

Nowe ubranie wierzchnie jest pokryte zwykle powłoką, która zapobiega przemiękaniu, ale też nie pozwala nieczystościom wnikać w tkaninę. Jeśli więc zanieczyszczenie jest niewielkie, najlepiej poczekać aż przeschnie i wykruszyć np. błoto. Następnie miejsce po zabrudzeniu przetrzyj wilgotną, ale nie mokrą ściereczką z mikrofibry.  Ile tylko się da - przeciągaj moment prania, ale gdy ten już nadejdzie...

jak prać kurtkę puchową
Fot. Pexels

Pranie puchowej kurtki

Przede wszystkim sprawdź metkę, jeśli producent nie zaleca prania w pralce... lepiej mu zaufaj. Czas odwiedzić pralnię, w której będą wiedzieli, jak wyczyścić kurtkę. Jeśli można ją prać w pralce, zaopatrz się w specjalne środki do prania puchu - są delikatne, jeśli nie ma takiego w pobliskim sklepie, wybierz płyn do prania ubranek dziecięcych lub taki przeznaczony do wełny. Do pralki warto z kurtką włożyć specjalne kule, lub piłki tenisowe, zapobiegają zbijaniu puchu (wyjaśniamy poniżej).

Pralkę ustaw na pranie delikatnych tkanin. Temperatura? 30 stopni - nie więcej, do tego zmniejsz ilość obrotów przy wirowaniu na najniższy możliwy poziom. Warto przed praniem zamoczyć kurtkę w misce z wodą. Wystarczy nalać do miski chłodnej wody i wcisnąć do niej kurtkę, żeby pozbyć się wolnych przestrzeni między puchem - będzie mniej podatny na zbijanie. Nie wkładaj do pralki zbyt wielu rzeczy - nie więcej niż dwie kurtki. Po praniu kurtkę trzeba od razu wysuszyć.

Jak suszyć kurkę puchową, żeby rozbić puch

Po pierwsze nie zwlekaj z wyjęciem kurtki z pralki, zrób to od razu po zakończonym praniu. Najlepiej zrobić to w suszarce bębnowej, jeśli takiej nie masz, sprawdź, czy w twojej okolicy nie ma pralni samoobsługowej, usługa jest szybka, wygodna i stosunkowo tania. Ale to nie jedyna droga, da się też dobrze wysuszyć kurtkę bez tego urządzenia. Ale po kolei.

W suszarce bębnowej można suszyć kurtki, które mają na metce symbol kwadratu z wpisanym w niego okręgiem. Wówczas wybierz program do suszenia delikatnej odzieży, a do bębna wrzuć kule do suszenia. Do wyboru są różne, można kupić gumowe z wypustkami (około 50 zł za 2 szt), niedawno kupiłam w PEPCO wełniane (3 szt za 15 zł), możesz też użyć piłek tenisowych, ale najpierw wypierz je z ciemnymi ubraniami, inaczej mogą farbować suszone rzeczy. Po godzinie suszenia wyjmij kurtkę i mocno strząchnij, ponownie włóż do bębna i włącz ten sam program - powtarzaj, aż efekt będzie zadowalający.

Jeśli nie masz dostępu do suszarki, pozostaje ci suszenie ręczne, albo też bardziej klasyczne. Kurtkę po praniu mocno strząchnij, a następnie ułóż na płasko na suszarce, ważne, aby ta stała w przewiewnym miejscu, nie za blisko źródła ciepła, warto otworzyć na czas suszenia okno. Kurtkę susz z rozpiętymi zamkami. Pod suszarką ustaw miski - będzie z niej lecieć woda. Po kilku godzinach suszenia porozbijaj nieco pierze i przełóż ubranie na drugą stronę. Powtarzaj, aż kurtka będzie całkowicie sucha i puszysta.

To ci się przyda!

Warto pamiętać, że po każdym praniu trzeba zadbać o uzupełnienie warstwy ochronnej. Za kilkanaście złoty kupisz spray hydrofobowy, którym warto spryskać kurtkę po praniu. Szczególnie przyłóż się na szwach, mankietach i w okolicach kieszeni - tam, gdzie najłatwiej się brudzi i może przemiękać. 

Spray wydłuży czas do następnego prania. Pamiętaj jednak, żeby kurtka całkowicie wyschła, nim trafi ponownie do użycia. Kurtkę trzeba będzie też porządnie wyczyścić po zakończonym sezonie. Wtedy posłuży całe lata. 

Zobacz także:

Ten sos do makaronu jest idealny dla małych dzieci. Zrobisz go z dwóch składników

Chcesz wychować samodzielne dziecko? Pozwól mu popełniać błędy

Te pytania zadaj dziecku każdego wieczora. Nie uwierzysz, jak to wpłynie na waszą relację

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
Jak zrobić zakupy z dzieckiem i nie zwariować? 5 sprawdzonych w boju sposobów
Dziecko w sklepie
Wypad do galerii handlowej, czy nawet do zwykłego sklepu spożywczego, z kilkulatkiem to może być dramat. Kto raz spróbował, ten wie. Kolorowe półki kuszą maluszka z każdej strony, wszystkiego chce dotknąć, wszystko mu się podoba.A ponieważ nie może tego dostać – rodzi się w nim frustracja. Dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, czasem dochodzi do karczemnych awantur. Bywa, że nie pozostaje nam nic innego, jak wziąć szkraba pod pachę i czym prędzej się ewakuować. Bez zakupów. A wystarczy tylko trochę sprytu, żeby i wilk był syty i owca cała. 
Czytaj dalej