Gazy u noworodka. Przyczyny i jak się ich pozbyć
Jednym z powodów powstawania gazów u noworodka może być jeszcze nierozwinięty układ pokarmowy, a dokładniej flora jelitowa. Przez to maluszek ma problem ze strawieniem pokarmu i wskutek tego pojawiają się gazy, które mogą mieć nieprzyjemny zapach.
Dodatkowo dziecko podczas karmienia może połknąć powietrze, kiedy zbyt łapczywie ssie pierś. Może się też zdarzyć, że maluch cierpi na nietolerancję laktozy, która fermentując, wytwarza właśnie gaz. Co więcej, wraz z wiekiem dziecka mogą się pojawiać inne przyczyny w postaci jelita drażliwego, celiakii, błędów dietetycznych, stresu lub nadmiernego pobudzenia malucha.
Gazy u noworodków i starszych dzieci
Niestety gazy u dziecka mogą się wiązać nie tylko z przykrym zapachem odczuwanym przez rodziców. Ich nadmiar w układzie pokarmowym malucha może powodować bolesne zaparcia, a także kolki. Oczywiście nie znaczy, że będzie tak u każdego dziecka.
Jednak jeżeli u naszego maluszka pojawi się problem z gazami, to jest kilka sposobów, na to, aby nieco ulżyć dziecku. Pomoc może kilkukrotne przewracanie maluszka na brzuszek, ale nie wolno tego robić, jeżeli dziecko ma atak kolki. Podobny efekt da noszenie w chuście i delikatna gimnastyka w postaci rowerka robionego nóżkami dziecka.
Innym sposobem jest położenie na brzuszku ciepłej, ale nie gorącej pieluszki, lub ciepła kąpiel. Rodzic może też delikatnie masować brzuszek dziecka wraz z podkurczeniem nóżek maluszka.
Trzeba jednak zaznaczyć, że jeżeli gazy nawracają mimo prawidłowej diety i brzydko pachną, to bez wątpienia warto to skonsultować z lekarzem. Niezbędne może się okazać wykonanie bardziej specjalistycznych badań, ponieważ przyczyna gazów może mieć podłoże chorobowe.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: mamotoja.pl