Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Noworodek wygląda starzej od swojej matki. To efekt ciężkiej i rzadkiej choroby
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 11.07.2022 12:45

Noworodek wygląda starzej od swojej matki. To efekt ciężkiej i rzadkiej choroby

Porodówka canva PRO
fot. ronen, canva.com, screen z: Twitter/The Mirror

W RPA 20-letnia kobieta urodziła dziecko cierpiące na rzadką chorobę genetyczną Hutchinsona-Gilforda. Obecnie na świecie żyje 140 dzieci zidentyfikowanych z tym schorzeniem. U tej dziewczynki przypadłość sprawiła, że wygląda na starszą od swojej matki.

Buzia noworodka jest pokryta głębokimi bruzdami, których wygląd wzbudza natychmiastowy niepokój. Nie jest to jednak najpoważniejszy objaw ciężkiej choroby. Dzieci dotknięte zespołem Hutchinsona-Gilforda żyją krótko w wyniku postępujących schorzeń.

Dziecko urodziło się z rzadką chorobą

Dziecko 20-letniej matki z RPA dotknęła rzadka i ciężka choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci. Tuż po narodzinach dziewczynka miała twarz pokrytą głębokimi bruzdami, a także występowały u niej problemy z oddychaniem.

- Widziałam, że coś jest nie w porządku. Nie płakała, kiedy się urodziła i miała trudności z oddychaniem - opowiedziała 20-letnia mama dla "The Mirror".

Noworodkiem natychmiast zajęli się lekarze. Okazało się, że dziewczynka cierpi na zespół Hutchinsona-Gilforda, w którego przypadku zniszczona skóra jest najlżejszym objawem. Jak przyznaje sama matka, wygląd córki nie stanowi dla niej żadnego problemu. Zamartwia się jednak o jej życie.

Czym jest zespół Hutchinsona-Gilforda?

O istnieniu zespołu Hutchinsona-Gilforda wiele osób nie ma nawet pojęcia. Choroba jest tak rzadka, że zanotowano ją u jedynie 140 żyjących dzieci na całym świecie. Zakłada się, że ta liczba może w praktyce wynosić około 250. Dotąd nie poznano żadnej terapii, która mogłaby zatrzymać lub odwrócić postępowanie choroby.

Ze względu na powyższe, większość osób z zespołem Hutchinsona-Gilforda umiera w młodym wieku. Następuje to z powodu chorób układu krążenia (udar mózgu, zawał mięśnia sercowego) w wyniku miażdżycy naczyń wieńcowych i mózgowych.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Tagi: Noworodek