portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Objawy nowotworów u dzieci. Kiedy się pojawią trzeba natychmiast reagować
fot. pixabay.com/DarkoStojanovic (CC0 Domena publiczna)

Objawy nowotworów u dzieci. Kiedy się pojawią trzeba natychmiast reagować

21 stycznia 2020
Autor tekstu: Karol Zaborowski

Choroby nowotworowe często przez długi czas pozostają w ukryciu , co znacząco utrudnia postawienie wczesnej diagnozy. Niestety przemawia to na niekorzyść pacjenta, ponieważ im wcześniej niebezpieczna zmiana zostanie wykryta, tym większa szansa na odzyskanie pełnego zdrowia.

Dodatkowo pierwsze objawy mogą być nieoczywiste, przez co postawienie trafnej diagnozy jest jeszcze trudniejsze. Kolejnym aspektem w przypadku dziecka jest to, że malec może mieć zwyczajnie problem, aby dokładnie wytłumaczyć, co dokładnie czuje. Z tego też względu niezwykle ważne jest, aby rodzice dokładnie obserwowali swoje pociechy i szybko wyłapywali ewentualne zmiany w ich zachowaniu.

Niepokojące objawy nowotworów u dzieci

W przypadku chorób nowotworowych niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka, która dotyczy wielu elementów naszego życia. Niestety nigdy nie możemy mieć pewności, że w naszym ciele lub u naszych bliskich nie rozwija się jakaś niebezpieczna zmiana w postaci guza. Jednak można znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo tego, że spotka nas taki los.

Ważne jest również zwracanie uwagi na sygnały ostrzegawcze, które wysyła organizm, kiedy dzieje się coś niedobrego. W przypadku nowotworów u dzieci do niepokojących objawów można zaliczyć powiększenie węzłów chłonnych na szyi, wymioty połączone z bólem głowy, niewielkie narośle, uporczywy kaszel, który nie przechodzi mimo podawania leków, zaparcia, a także przedłużająca się gorączka.

Większość z tych symptomów może towarzyszyć także przy innych chorobach, dlatego też najpierw trzeba sprawdzić, czy to one nie są odpowiedzialne za zły stan naszego dziecka. Dopiero gdy wykluczymy inne źródła problemu, możemy zacząć podejrzewać chorobę nowotworową.

Oczywiście bywają przypadki, że guz widoczny jest gołym okiem lub łatwo można go wyczuć podczas badania palpacyjnego, ale w takim wypadku nowotwór musi być już naprawdę duży.

Innymi objawami, które mogą sugerować nowotwór, są te o pochodzeniu neurologicznym. Zaliczamy do nich zaburzenia równowagi, zawroty głowy, asymetrię w obrębie twarzy, czy też drgawki.

Pamiętajmy, że nigdy nie powinniśmy samodzielnie stawiać diagnozy. Jeżeli dostrzeżemy zmiany u naszej pociechy, powinniśmy to najpierw skonsultować z lekarzem, który będzie w stanie ocenić stan zdrowia dziecka. Dzięki temu specjalista będzie mógł wykluczyć inne choroby, których symptomy są zbliżone.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Pulsmedycyny

Obserwuj nas w
autor
Karol Zaborowski

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy