portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Objawy niedoboru witamin z grupy B u dzieci
pixabay

Objawy niedoboru witamin z grupy B u dzieci

12 lutego 2021
Autor tekstu: Damian Witoń

Prawidłowy rozwój organizmów dzieci uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest dostęp do niezwykle ważnych witamin i minerałów, które odgrywają kluczową rolę dla funkcjonowania maluchów. Dziś przyjrzymy się witaminom z grupy B, skupiając się głównie na objawach ich niedoboru. Pod żadnym pozorem nie powinny być lekceważone.

Witaminy z grupy B odpowiadają za wiele kluczowych funkcji w organizmie maluchów. Warto znać objawy ich niedoboru 

Zachowanie równowagi witaminowej jest kluczem do prawidłowego rozwoju organizmu dziecka. Brak jednego z ważnych składników może nieść za sobą daleko idące konsekwencje. W przypadku witamin z grupy B, które nie są w naturalny sposób wytwarzane w ciele człowieka, deficyty biorą się najczęściej z niepoprawnie skomponowanej diety.

Witamina B1, zwana również tiaminą odgrywa istotną rolę w procesie wchłaniania glukozy do organizmu i bierze udział w procesach energetycznych. Gdy zaczyna jej brakować, pojawiają się problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Duże deficyty grożą porażeniem układów obwodowych, zanikiem mięśni oraz zaburzeniami rytmu pracy serca.

Witamina B2, czyli ryboflawina jest ważna dla przemiany materii oraz tworzenia czerwonych płytek krwi. Jest szczególnie istotna dla dzieci, ponieważ bierze udział w procesie wzrostu, który może być zaburzony, gdy jej zabraknie. Ponadto deficyt może wiązać się też ze złym stanem skóry oraz powstawaniem pleśniawek i zajadów.

Witamina B3, zwana także niacyną, jest niezbędna przy syntezie hormonów płciowych, kortyzolu, insuliny oraz tyroksyny. Wspomaga również pracę układu nerwowego. Jeżeli w organizmie dziecka zabraknie witaminy B3, może pojawić się osłabienie, apatia, bóle głowy oraz zmiany skórne.

Witamina B5, a więc inaczej mówiąc kwas pantotenowy, wpływa na pracę układu nerwowego. Gdy w organizmie malucha zaczyna jej brakować, mogą pojawić się  zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie oraz drętwienie palców.

Witamina B6, czyli pirydoksyna jest sprzymierzeńcem w walce z infekcjami. Wspomaga bowiem pracę układu odpornościowego. Oprócz tego bierze udział w produkcji erytrocytów, a jej odpowiedni poziom zmniejsza ryzyko anemii. Bez witaminy B6 dzieci mogą odczuwać zmęczenie i osłabienie. Gdy niedobór jest bardzo głęboki, istnieje też ryzyko wystąpienia drgawek i napadów padaczkowych.

Witamina B7, nazywana biotyną, pełni istotną funkcję w procesie przemiany glukozy, wchodzi w reakcje z insuliną i przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Niedobór biotyny zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Witamina B9, czyli kwas foliowy jest w szczególny sposób rekomendowana przez lekarzy kobietom w ciąży. Bez niej płód nie może rosnąć prawidłowo. Deficyty grożą poważnymi wadami rozwojowymi.

Ostatnią witaminą z grupy B jest witamina B11, czyli cyjanokobalamina. Jest bardzo pomocna w rozkładaniu tłuszczów i węglowodanów.  Wspomaga również procesy neurologiczne. Deficyt może wiązać się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji oraz niedokrwistością.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Sanostol

Obserwuj nas w
autor
Damian Witoń

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy