Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci. Nie wolno ich bagatelizować
Wśród najczęściej występujących objawów koronawirusa wymienia się zazwyczaj gorączkę, duszności, osłabienie i kaszel. U dzieci może pojawić się również ból gardła, biegunka, a także wymioty. W przypadku symptomów ze strony układu pokarmowego pojawiają się one znacznie częściej u dzieci, jednak nie oznacza to, że nie mogą się pojawić również u osoby dorosłej.
Warto też wspomnieć, że od początku pandemii trwają badania dotyczące samej charakterystyki koronawirusa SARS-CoV-2, jak i przebiegu zakażenia tym patogenem. Z tego też względu naukowcy i lekarze obserwują objawy, które wcześniej nie były brane pod uwagę pod względem zakażenia COVID-19. Trzeba też pamiętać, że wirus cały czas mutuje i jego poszczególne odmiany mogą powodować nieco inne symptomy.
Nietypowe objawy koronawriusa u dzieci
Warto wspomnieć, że w przypadku dzieci objawy towarzyszące im przy zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wynikać zarówno z działania samego drobnoustroju, jak i stresu, który dodatkowo odciska swoje piętno na naszej odporności, a także ogólnym zdrowiu.
Z tego też względu wśród mniej typowych objawów COVID-19 u dzieci można wymienić takie dolegliwości jak drażliwość, niepokój, stany depresyjne, rozdrażnienie, płaczliwość oraz trudności z koncentracją. Zdarza się również, że wśród najmłodszych pacjentów obserwuje się również niewyjaśnione bóle głowy i ciała, wysypkę, zapalenie spojówek, a nawet uporczywą czkawkę.
Oczywiście obserwowanie takich objawów u zakażonych dzieci nie oznacza, że będą one się pojawiać u każdego malucha, który ma kontakt z tym wirusem. Pamiętajmy, że dzieci z reguły przechodzą COVID-19 o wiele łagodniej niż dorośli, a czasami choroba może praktycznie nie dawać żądnych objawów.
Co więcej, nawet w momencie, kiedy u dziecka pojawią się pierwsze symptomy, to nie muszą się u niego pojawiać wszystkie, a może też tak, że infekcja będzie u niego przebiegać w zupełnie inny sposób.
Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, przez to sama infekcja może przybierać bardziej indywidualną formę. Rzecz jasna w momencie pojawienia się niepokojących symptomów jedynie test jest w stanie potwierdzić, że dana osoba została zakażona. Wynika to z tego, że objawy towarzyszące koronawirusowi mogą się pojawiać w przypadku innych chorób.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Mama i córka podbijają internet. Ich wspólne zdjęcia zachwyciły tysiące internautów
-
Zaszła w ciążę mimo stosowania antykoncepcji. Podczas badania USG czekała ją kolejna niespodzianka
-
Mama kichnęła przy swoim dziecku. Reakcja malca powala na łopatki
źródło: aptekagemini.pl