portalparentingowy.pl
Objawy: pasożyty

pixabay

Objawy obecności pasożytów u dzieci

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Pasożyty są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ maluchy łapią je częściej niż dorośli. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak rozpoznać ich obecność w organizmie

Wbrew zwiększającej się świadomości społecznej, dotyczącej zasad higieny, zdrowia i bezpieczeństwa, pasożyty wciąż stanowią duży problem. Szczególnie często atakują organizmy dzieci, które nie uważają, bawiąc się na zewnątrz. Nieproszeni goście mogą wyrządzić szkody w organizmach maluchów, dlatego rodzice powinni wiedzieć, jak rozpoznać ich obecność.

Dzieci są szczególnie narażone na złapanie pasożytów. Rodzice powinni znać objawy wskazujące na wizytę nieproszonych gości

Choroby pasożytnicze występują częściej, niż mogłoby wydawać się wielu z nas. Bardzo łatwo je złapać, szczególnie będąc małym dzieckiem, które nie przykłada jeszcze tak wielkiej uwagi do higieny, zapominając o niej czasem całkowicie podczas zabawy z rówieśnikami. 

Jaja pasożytów mogą czyhać w wielu miejscach. Przykładem są, chociażby piaskownice, skórki nieumytych owoców i warzyw, a nawet nasze domowe zwierzaki. Jeśli jeden z domowników złapie pasożyta, bardzo prawdopodobne jest również zarażenie innych osób w pobliżu.

Do najczęstszych objawów obecności pasożytów w organizmie zaliczyć możemy częste biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, nudności, brak, apetytu, przewlekły kaszel, wysypki, katar oraz stany podgorączkowe.

Dodatkowo naszą uwagę powinny zwrócić także podkrążone oczy, świąd, problemy z koncentracją, nadaktywność ruchowa, zaburzenia snu, a nawet zgrzytanie zębami podczas snu.

Oczywiście należy jasno zaznaczyć, że powyższe objawy nie muszą występować jednocześnie. To, które pojawią się u dziecka, zależy od rodzaju pasożyta, który dostanie się do jego organizmu. Co więcej, wymienione przez nas symptomy, mogą być związane z innymi chorobami. Sami nie jesteśmy w stanie dokładnie rozpoznać przyczyn niepokojącego stanu, dlatego w przypadku jego wystąpienia, powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty.

Lekarz, który podejrzewa obecność pasożytów w organizmie dziecka, prawdopodobnie zleci wykonanie dodatkowych badań. W takim przypadku powszechnie stosuje się analizy próbek kału, ale także inne metody diagnostyczne. 

Leczenie będzie uzależnione od rodzaju pasożyta, który zaatakował dziecko. Bardzo często zdarza się, że maluchy mają problemy z owsikami. Nieco rzadziej są to tasiemce czy glisty.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Genxone

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >