portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Objawy obecności pasożytów u dzieci
pixabay

Objawy obecności pasożytów u dzieci

26 lutego 2021
Autor tekstu: Damian Witoń

Wbrew zwiększającej się świadomości społecznej, dotyczącej zasad higieny, zdrowia i bezpieczeństwa, pasożyty wciąż stanowią duży problem. Szczególnie często atakują organizmy dzieci, które nie uważają, bawiąc się na zewnątrz. Nieproszeni goście mogą wyrządzić szkody w organizmach maluchów, dlatego rodzice powinni wiedzieć, jak rozpoznać ich obecność.

Dzieci są szczególnie narażone na złapanie pasożytów. Rodzice powinni znać objawy wskazujące na wizytę nieproszonych gości

Choroby pasożytnicze występują częściej, niż mogłoby wydawać się wielu z nas. Bardzo łatwo je złapać, szczególnie będąc małym dzieckiem, które nie przykłada jeszcze tak wielkiej uwagi do higieny, zapominając o niej czasem całkowicie podczas zabawy z rówieśnikami.

Jaja pasożytów mogą czyhać w wielu miejscach . Przykładem są, chociażby piaskownice, skórki nieumytych owoców i warzyw, a nawet nasze domowe zwierzaki . Jeśli jeden z domowników złapie pasożyta, bardzo prawdopodobne jest również zarażenie innych osób w pobliżu.

Do najczęstszych objawów obecności pasożytów w organizmie zaliczyć możemy częste biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, nudności, brak, apetytu, przewlekły kaszel, wysypki, katar oraz stany podgorączkowe.

Dodatkowo naszą uwagę powinny zwrócić także podkrążone oczy, świąd, problemy z koncentracją, nadaktywność ruchowa, zaburzenia snu, a nawet zgrzytanie zębami podczas snu.

Oczywiście należy jasno zaznaczyć, że powyższe objawy nie muszą występować jednocześnie . To, które pojawią się u dziecka, zależy od rodzaju pasożyta, który dostanie się do jego organizmu. Co więcej, wymienione przez nas symptomy, mogą być związane z innymi chorobami. Sami nie jesteśmy w stanie dokładnie rozpoznać przyczyn niepokojącego stanu, dlatego w przypadku jego wystąpienia, powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty.

Lekarz, który podejrzewa obecność pasożytów w organizmie dziecka, prawdopodobnie zleci wykonanie dodatkowych badań . W takim przypadku powszechnie stosuje się analizy próbek kału, ale także inne metody diagnostyczne.

Leczenie będzie uzależnione od rodzaju pasożyta, który zaatakował dziecko . Bardzo często zdarza się, że maluchy mają problemy z owsikami. Nieco rzadziej są to tasiemce czy glisty.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Genxone

Obserwuj nas w
autor
Damian Witoń

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy