Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Odebrałam darmowe leki dla dzieci. Powiem wam, jak je otrzymać
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 07.09.2023 14:28

Odebrałam darmowe leki dla dzieci. Powiem wam, jak je otrzymać

darmowe leki dla dzieci
Fot. Mat. pryw.

1 września 2023 roku Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło listę leków bezpłatnych, czyli w pełni refundowanych. Skorzystać na tej zmianie mieli seniorzy 65+ ale też rodzice dzieci i młodzieży do 18 r.ż. Czy faktycznie można odebrać leki za zero złotych i jak to działa? Sprawdziłam na własnych dzieciach.

Wśród leków, które mają być bezpłatne, znalazły się też przeciwhistaminowe, czyli leki na alergię. Od dłuższego czasu dwoje moich dzieci przyjmuje je na stałe. Średnio miesięcznie wydawaliśmy około 300 zł na preparaty przyjmowane przez synów.

Bezpłatne leki dla dzieci - czy już są dostępne

Jak co miesiąc zadzwoniliśmy do przychodni z prośbą o wystawienie recept dla dzieci. Chłopcy od dłuższego czasu przyjmują leki przeciwhistaminowe. Są pd opieką alergologa i do przychodni dostarczyliśmy stosowne zaświadczenie. Co najmniej raz w roku odbywamy wizytę kontrolną u specjalisty, który wystawia zaświadczenie o chorobie przewlekłej.

Pielęgniarka przyjęła zlecenie, jednak po kilku godzinach oddzwoniła, żeby zapytać, czy mamy leki na ten dzień, bo nazajutrz będzie można wystawić recepty bezpłatne. 6 września w przychodni, do której dzieci są zapisane, pojawił się nowy system do wystawiania recept, który pozwala na skorzystanie z pełnej refundacji. Lekarz przy wystawianiu e-recepty zaznacza, że pacjent jest uprawniony do skorzystania z bezpłatnych leków.

Kopia – Green Beans (18).jpg

Bezpłatne leki dla dzieci - jak odebrać

SMS z kodami recept przyszedł 6 września, udaliśmy się do apteki. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych realizacji podałam kody recept i pesele dzieci. - Oho, już działają - uśmiechnęła się farmaceutka. Kobieta przyznała, że to pierwsza recepta, którą realizuje za 0 zł. 

Faktycznie - wszystkie leki przeciwhistaminowe, które biorą moje dzieci, otrzymałam tego dnia za darmo. Zdecydowanie była to przyjemna niespodzianka we wrześniu, kiedy żaden rodzic nie narzeka na brak wydatków. 

300 zł stałych kosztów miesięcznie, czyli około 3 600 zł rocznie zostanie w naszym portfelu. A raczej dołożymy je do zakupów spożywczych, bo te jak wiadomo, w każdym domu pochłaniają lwią część budżetu.

Jakie leki dla dzieci są bezpłatne

Wśród leków, które odbierzesz bezpłatnie w aptece, znalazło się 2800 pozycji. Wśród nich są leki na alergię, ale też hipoglikemizujące (na cukrzycę),  hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne (antybiotyki), przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych (np. preparaty do nebulizacji), stosowane w nadciśnieniu tętniczym, w chorobach urologicznych, chorobach układu pokarmowego oraz szczepionki.

Innymi słowy - naprawdę długa lista. Dla wielu domowych budżetów może się to okazać ratunkiem, szczególnie jeśli dzieci często chorują lub przyjmują lekarstwa na stałe. Pamiętaj jednak, że wciąż apteka wydaje te lekarstwa wyłącznie na podstawie ważnej recepty od specjalisty lub lekarza rodzinnego - w przypadku leków przyjmowanych na stałe, musisz dostarczyć do przychodni stosowne zaświadczenie od lekarza prowadzącego. 

Zobacz także:

Wystarczy już tego słodkiego. Po wakacjach zrób dziecku cukrowy detoks

Legionella wykryta w przedszkolu w Warszawie. Są wytyczne sanepidu

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć

Tagi: Zdrowie Zakupy