Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Pięć lat temu to imię nie występowało w Polsce. Dziś jest szalenie popularne
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 20.09.2023 09:45

Pięć lat temu to imię nie występowało w Polsce. Dziś jest szalenie popularne

Zariana znaczenie imienia
Fot. Canva

Są takie imiona, których jeszcze kilka lat temu w Polsce zupełnie nie spotykano, dziś zyskują ogromnie na popularności. Coraz częściej sięgamy po takie, które brzmią pięknie, choć nie są oczywiste. Dziś w przedszkolach coraz mniej jest Ań czy Uleniek, a coraz więcej dziewczynek o niepowtarzalnych imionach.

Wśród tych, które polscy rodzice "odkryli" w ostatnich latach zdecydowanie należy wspomnieć o Zorianie. To imię w zasadzie nie pojawiało się w naszym kraju przed 2020 rokiem, w 2022 roku wybrano je 14 razy, w pierwszej połowie 2023 nazwano tak pięć dziewczynek. Jakie znaczenie ma o imię i co wpływa na wzrost jego popularności?

Pochodzenie i znaczenie imienia Zoriana

Imię Zoriana pochodzi z greki i oznacza "życie jak złoto". Przypisuje mu się miano talizmanu dla jego posiadaczki. Dziewczynka nosząca to imię jest radosna, silna, pełna energii i niezwykle samodzielna. Osoby, które wybierając, jak nazwać dziecko, przywiązują wagę do znaczenia imion, są nim zachwyceni. 

Zoriana zapada w pamięć każdemu, kto spotka ją na swojej drodze, a być zapamiętanym w dzisiejszym świecie oznacza mieć wielu znajomych. To znaczne ułatwienie. Dziewczynka o tym imieniu zapada w pamięć także przez swoją charyzmę i pracowitość, gdziekolwiek się nie pojawi,  roztacza pozytywną energię i zaraża entuzjazmem.

Projekt bez nazwy (32).jpg

Skąd wzrost popularności Zoriany

Nagły wzrost popularności tego imienia, może wiązać się z napływem do Polski ludności ukraińskiej. Od lutego 2022 roku, kiedy Rosja dokonała napaści na kraj naszych sąsiadów, Polacy ruszyli na pomoc i przyjęli pod swoje dachy wiele kobiet i dzieci zza wschodniej granicy. Imię Zoriana w Ukrainie i Rosji jest znacznie bardziej popularne, polskie rodziny mogły się nim zauroczyć i przyjąć jako własne. 

W Ukrainie imię Zoriana tłumaczy się jako gwiazda. Osoba, która je nosi dosłownie błyszczy i oświetla otoczenie. Zoriana wprowadza do domu światło i radość. Rośnie na wielką dumę rodziców, bo często wśród jej pierwszych słów pojawia się "ja siama". Zoriana bardzo szybko się uczy i robi to chętnie, jest towarzyska i przebojowa. 

Zoriana w związku i pracy

Dziewczynka z tym imieniem wyrasta na pracowitą kobietę, która doskonale odnajduje się w zawodach wymagających bezpośredniej komunikacji z ludźmi. Doskonale sprawdzi się w usługach, handlu, ale też w pracy zespołowej. Zoriana jest świetnym negocjatorem i ma wielki talent do czytania ludzi. Szybko wie, kiedy ktoś kłamie, potrafi wyczuć oczekiwania rozmówcy i lekko go zmanipulować. 

Każdy z tych negocjacji wychodzi zadowolony. Bo Zoriana wie, jak przekonać ludzi, że potrzebują właśnie tego, co ona im proponuje. Podobnie funkcjonuje w związku romantycznym. Choć pozornie może się wydawać, że jest podległa partnerowi, to ona steruje nim z tylnego siedzenia. Nie robi tego w sposób zuchwały, ani wyrafinowany. Ona świetnie wyczuwa, czego inni potrzebują i przedstawia im scenariusz zadowalający obydwie strony.

Zdrobnienia imienia i imieniny Zoriany

Nieoczywistych imion czasem boimy się, bo nie wiemy, jak je zdrabniać, jak dziecko o nietypowym imieniu zostanie przyjęte przez rówieśników. Zwykle przedszkolaki nie mają żadnego problemu z rzadkimi imionami, bo większość z przedszkolnej grupy słyszą po raz pierwszy w życiu. Każda reakcja z zaskoczeniem, wychodzi od dorosłych.

Zdrobnienia imienia Zoriana: Zorka, Zorianka, Zurusia, Zorunia, Zojka Riana, Rianka, Raja

Imieniny Zoriany: 15 października - tego dnia imieniny obchodzi także Zorian, czyli męski odpowiednik Zoriany. W pierwszym półroczu 2023 roku żaden chłopiec w Polsce nie dostał tego imienia. 

Zobacz także:

Najgorszy błąd rodziców. Doprowadza panie z przedszkola do wściekłości

Ona błaga o pieniądze na jedzenie i ubrania dla dzieci. On wylicza je co do grosza

Bezpieczeństwo dziecka w mieszkaniu. To coś więcej niż zakryte kontakty