portalparentingowy.pl
Pielęgniarka: ostrzega przed orzeszkami

pixabay_whitesession

Absolutnie nie dawajcie ich małym dzieciom. Pielęgniarka pokazała co może się stać, zdjęcie daje do myślenia

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Pielęgniarka wystosowała ważne ostrzeżenie do wszystkich rodziców małych dzieci. Kobieta wstawiła poruszające zdjęcie, które pokazuje, co może się stać, gdy damy maluchom orzeszki do zjedzenia

Poruszona pielęgniarka postanowiła ostrzec wszystkich rodziców małych dzieci, aby pod żadnym pozorem nie dawali im do jedzenia orzeszków ziemnych oraz innych dużych orzechów. Do szpitala trafiło dziecko, które zakrztusiło się orzechem. Niestety było już za późno aby mu pomóc. Pielęgniarka ku przestrodze opublikowała zdjęcie dróg oddechowych malucha. 

Nie dawajcie orzechów małym dzieciom. Poruszona pielęgniarka opublikowała zdjęcie, które mówi więcej niż tysiąc słów

Pielęgniarka z Nurse CPD UNITS opublikowała w sieci zdjęcie dróg oddechowych dziecka, które zmarło w wyniku uduszenia się. Powodem był orzech, który stanął w gardle malucha. Zdjęcie ma być przestrogą dla wszystkich rodziców. 

Orzeszki ziemne i inne orzechy są wielkości dróg oddechowych dziecka w wieku poniżej czterech do pięciu lat. Ryzyko śmierci z powodu uduszenia jest realne, ale można go uniknąć - możemy przeczytać we wpisie dodanym przy zdjęciu.

Warto przy okazji wspomnieć, że niebezpieczne dla dzieci mogą być nie tylko orzeszki. Bardzo często powodem zakrztuszeń są również winogrona. Zwróćmy zatem uwagę, co dajemy maluchom do jedzenia. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że dziecko może nie poradzić sobie z przełknięciem danego pożywienia, lepiej zaserwować mu coś innego.

Eksperci umieścili na liście zwiększonego ryzyka kilka produktów. Znajdziemy tam, chociażby duże kawałki twardych owoców i warzyw, małe twarde cukierki, kleiste pokarmy, gumy do żucia i duże ziarna.

Najlepiej nie zostawiać małego dziecka samego, gdy spożywa posiłek. Jeśli chodzi o samo danie, powinniśmy przygotować je w należyty sposób. Owoce i warzywa lepiej pokroić w małe kawałki, najlepiej o obłych kształtach. 

Warto również uczyć dzieci zasad, które zmniejszają ryzyko zadławienia się. Podczas jedzenia nie powinno się mówić i wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej spożywać posiłek na siedząco. Przypominajmy również jak najczęściej naszym pociechom, aby dokładnie rozgryzały i przeżuwały pokarm oraz nie brały zbyt dużych kęsów.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Edziecko.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >