Pierwsze takie imię dla dziewczynki w Polsce. Oznacza wielkiego kota
W polskiej tradycji nie brakuje ładnych i oryginalnych imion dla dziewczynek. Dla niektórych i tak ta lista jest za krótka i szukają imienia dla córki poza utartymi schematami. Na przykład próbując nazwać dziecko imieniem wielkiego górskiego kota.
Gdańscy urzędnicy głowili się nie tak dawno nad tym, czy Irbis może być imieniem dla dziewczynki. O odpowiedź na to pytania zgłosili się do Rady Języka Polskiego. Odpowiedź językoznawców mogła okazać się dla nich wielką niespodzianką.
Imiona dla dziewczynek
W ostatnich latach listę najpopularniejszych imion dla dziewczynek prym wiodły Julia i Zuzia. Od niedawna trendy się zmieniły i teraz najczęściej nadawanymi imionami dla dziewczynek są:
- Zofia (mądrość),
- Hanna (młodsza forma imienia Anna),
- Laura (pochodząca z Laurentum koło Rzymu),
- Pola (zdrobnienie od Apolonii),
- Michalina (któż jak Bóg),
- Helena (blask księżyca),
- Liliana (od słowa lilia),
- Anna (pełna wdzięku, łaski).
To te imiona bardziej znane. Jednak rodzice często stawiają na oryginalne imiona dla swoich dzieci. Wśród nietypowych imion dla dziewczynek zarejestrowanych w Polsce znajdziemy: Dagnę, Lailę, Allesję, Karmen Chelsea czy Kasję. Do tego zacnego grona dołączyło niedawno jeszcze jedno - Irbis.
Irbis - co oznacza?
Irbis to inna nazwa pantery śnieżnej. To jeden z wielkich kotów, który zamieszkuje tereny Azji. Należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. Ekolodzy od lat walczą o utrzymanie gatunku. Niestety irbisy zabijane są jeszcze dla skór przez lokalnych kłusowników. W dodatku z powodu globalnego ocieplenia ich tereny życiowe kurczą się.
Nazwa "irbis" przybyła do języka polskiego z Rosji, które z kolei było zapożyczeniem z języka mongolskiego. Irbis oznacza panterę lub lamparta. Cząstka "bars" występuje w wielu językach środkowoazjatyckich i oznacza właśnie tygrysa i panterę. W językach etnicznych oznacza "Ducha Gór". Z tego samego źródłosłowu pochodzi polski "ryś".
Czy można tak nazwać dziecko?
Prof. Mariusz Rutkowski z Rady Języka Polskiego udzielił odpowiedzi gdańskim urzędnikom. Ta wielu wprawiła w zdumienie. Otóż nic nie stoi na przeszkodzie, aby nazwać dziewczynkę Irbis. "Rada Języka Polskiego informuje, że imiona o podobnej budowie i zakończeniu funkcjonują w systemie imienniczym jako imiona żeńskie: Iris, Paris, Tomris czy Damaris. Forma Irbis w tej funkcji również może być zastosowana”
Językoznawca podkreślił, że nie istnieje już wymóg zakończeń imion żeńskich na "a" w języku polskim. "Obecnie w systemach imienniczych różnych języków upowszechniają się formy dwurodzajowe, inaczej: neutralne pod względem kategorii rodzaju, które mogą być nadawane nosicielom obu płci, i zjawisko to – jako motywowane zmianami kulturowo-społecznymi – dociera również do Polski. Potencjalnie taki charakter może mieć również imię Irbis".