Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Imiona Dla Dziecka

Imiona Dla Dziecka

imię dla dziewczynki
16.06.2024 10:27 To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci

W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Zaledwie trzy dziewczynki otrzymało to imię. Na przełomie lat 60. i 70. było hitem. Nie było klasy, w której nie byłoby dziewczynki, o tym imieniu. Dziś w skali kraju liczymy je na palcach.Jeśli spodziewacie się dziecka i wiecie, że będzie to dziewczynka, pomyślcie, czy nie warto nazwać jej oryginalnym imieniem, które w Polsce nosi niewiele kobiet.  

dziecko chłopiec
12.05.2024 14:11 To imię dla chłopca wraca w wielkim stylu. Wygryzie Nikodema i Antosia

Imiona dla dzieci podlegają modom. W 2023 roku do gry wróciły na dobre stare polskie imiona. Ale i to powoli się zmienia, a rodzice wracają do imion dla chłopców, które królowały za ich młodości lub zaledwie kilka lat temu. W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tysiąca dzieci. W wykazie imion nadawanych dzieciom wyraźnie widać, że dużo większa kreatywność w nadawaniu imion występuje u rodziców dziewczynek. Jednak i rodzice chłopców coraz częściej kombinują z imionami dla swoich pociech. A w szczególności, wracają do imion, które już kiedyś były popularne.  

dziewczynka
07.05.2024 09:26 Żadna Zosia, żadna Janka. To imię dla dziewczynki podbije rankingi w nowym roku

Od kilku lat na szczycie rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek są Zosia, Zuzia i Laura. Jednak już niedługo. Coraz więcej dziewczynek nazywane jest tym pięknym kwiatowym imieniem. W najbliższych latach to ono może okazać się najczęściej wybieranym przez rodziców. 

chrzest niemowlęcia
17.04.2024 08:30 Tak dziecka nie ochrzcisz. Kościelne prawo mówi jasno, jakich imion nie można nadawać

Wybór imienia dla dziecka nie jest prosty. Musi to być imię, które podoba się rodzicom. Ładnie brzmi w zdrobnieniu, ale nie jest zbyt infantylne, więc może być używane też przez dorosłą osobę. I oczywiście pasować do nazwiska.A teraz Kościół dołożył jeszcze jeden warunek — imię musi być zgodne z jego naukami. Powstała lista imion zakazanych, których nie można nadać dzieciom.

imię dla chłopca Jan
14.04.2024 15:18 To najczęściej wybierane drugie imię dla chłopca w Polsce. Obchodzi imieniny aż 66 razy w roku

Jako drugie imię Jan zostało nadane w 2023 roku aż 4216. To czyni je liderem w tej statystyce. Jako pierwsze imię otrzymało je jedynie 1084 chłopców. Co sprawia, że Jaśki są tak popularne? Oto cechy charakteru i temperamentu mężczyzny o imieniu Jan. W Polsce nadal popularny jest zwyczaj nadawania dziecku drugiego imienia. A imię Jan jest zdecydowanie faworytem rodziców.  

chłopiec kot
22.03.2024 12:09 To imię dla chłopca nadano w tamtym roku 886 razy. A jeden z polityków nazwał tak swojego kota

To imię dla chłopca nadal cieszy się uznaniem rodziców. Z łaciny oznacza "człowieka wybieranego przez Boga". Nosi je jeden z pięcioraczków z Horyńca, a także… kot prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.Imię Cezary, bo o nim mowa, z roku na rok zyskuje na popularności. W ubiegłym roku 886 rodzin postanowiło nadać je synom. W Polsce obecne jest od XIV wieku i choć od tamtych czasów ewoluowało, to wciąż jest bardzo lubiane i zdaje się, że w najbliższych latach zobaczymy je w czołówce najchętniej nadawanych chłopcom.

nietypowe imię dla chłopca
02.03.2024 12:09 Zapytała matki na grupie o nietypowe imię dla chłopca. Kobiety nie zostawiły na niej suchej nitki

Wybór imienia dla swojego pierwszego dziecka bywa stresujący. Jak mówi miejska legenda: nie zdajesz sobie sprawy, ilu ludzi nie lubisz, dopóki nie musisz nazwać swojego dziecka. Wielu rodziców szuka teraz oryginalnych imiona dla dzieci, ponieważ te najpopularniejsze nie przypadają im do gustu.

Owocowe imiona dla dziewczynek 2024
17.02.2024 21:12 Najsłodsze imiona dla dziewczynek. Aż dziw, że są tak mało popularne

Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2023 roku ponownie okazała się Zofia. Coraz więcej osób postanawia tak nazywać  córkę. Jednak są i tacy, którzy stawiają na bardziej oryginalne rozwiązania. Ich mogą zainteresować poniższe propozycje.No bo przecież dzieci są takie słodkie, jak cukiereczki, albo... owoce. Czemu więc nie nazwać córki właśnie owocowym imieniem? Mamy dla was cztery najpiękniejsze. Nie dość, że obłędnie brzmią, to jeszcze mają cudowne znaczenie. Oto one.

Karina
31.01.2024 08:54 Roześmiana i rozkoszna. To imię dla prawdziwie radosnej dziewczynki

Imię Karina zaczęło pojawiać się w XX wieku. W latach 70. było naprawdę bardzo popularne. Obecnie jednak z roku na rok staje się coraz mniej powszechne. A szkoda, ponieważ ma wspaniałe znaczenie!Karina swoim optymizmem i uśmiechem zaraża wszystkich wokół. Ma przyjazne nastawienie do świata, co bardzo pomaga jej w życiu. Wszyscy rodzice marzą o takiej radosnej córce!

Najpopularniejsze imiona w Warszawie 2023
15.01.2024 11:51 Najwięcej dzieci w 2023 roku urodziło się w tym szpitalu. Należy do najlepszych w Polsce

Stołeczny ratusz podał informacje dotyczące liczby nowych Warszawianek i Warszawiaków, którzy urodzili się w ubiegłym roku. Miasto zdradziło, jakie imiona dla swoich dzieci najczęściej wybierali warszawscy rodzice w 2023 roku.Wszystko wskazuje na to, że nadal króluje tradycja. Podium najpopularniejszych imion w stolicy wygląda jednak zupełnie inaczej niż w całej Polsce.

imiona dla dzieci 2024
02.01.2024 12:44 Jakie imiona dla dzieci będą modne w 2024 roku? Dużo zaskoczeń

Wśród imion dla dzieci w 2024 roku królować będą te tradycyjne oraz brzmiące “światowo”.  Widoczny jest trend inspirowania się imionami dzieci gwiazd. Szczególne zawirowania szykują się w imionach dla dziewczynek. Tutaj będą duże zmiany. Zestawiliśmy statystyki z pierwszego półrocza 2023 z danymi z ubiegłych lat. Zauważyliśmy zaskakujące trendy wśród niespotykanych dziecięcych imion, zwłaszcza jeśli chodzi o chłopców. Jakie rzadkie imiona dostaną maluchy urodzone w 2024 roku?

imię dla dziewczynki
01.01.2024 13:02 Tego imienia dla dziewczynki nie ma nawet w słowniku. Ostatnio nazwano tak dziecko w latach 70-tych

Wśród najpopularniejszych imion dla dzieci nadal triumfy świecą Hanie i Marysie. To stare imiona, które po latach zyskały na popularności. Czy tak samo stanie się z imieniem, które ostatnio nadane zostało w latach 70-tych? Nazwalibyście tak córeczkę?

imię dla dziewczynki oryginalne
24.11.2023 12:16 Pierwsze takie imię dla dziewczynki w Polsce. Oznacza wielkiego kota

W polskiej tradycji nie brakuje ładnych i oryginalnych imion dla dziewczynek. Dla niektórych i tak ta lista jest za krótka i szukają imienia dla córki poza utartymi schematami. Na przykład próbując nazwać dziecko imieniem wielkiego górskiego kota.Gdańscy urzędnicy głowili się nie tak dawno nad tym, czy Irbis może być imieniem dla dziewczynki. O odpowiedź na to pytania zgłosili się do Rady Języka Polskiego. Odpowiedź językoznawców mogła okazać się dla nich wielką niespodzianką. 

imię dla chłopca zakazane imiona
22.11.2023 14:57 Chcieli nadać dziecku kontrowersyjne imię. Rada Języka powiedziała stanowcze "NIE"

Jak wybrać imię dla dziecka? To proste - po odrzuceniu tych, które ci się nie podobają, tych, które źle ci się kojarzą i tych, które źle kojarzą się twojemu partnerowi, zostają zwykle 2-3 imiona, które pasują do dziecka. No i jeszcze Rada Języka Polskiego i urzędnik muszą się na nie zgodzić.A to może nie być takie proste. Co roku kilkoro rodziców otrzymuje odmowy nadania imienia dla dziecka. Bo i trzeba przyznać, że czasem wybiorą imię, od którego ręce opadają. 

imię Rafał co oznacza dla dziecka
06.10.2023 13:13 To imię dla chłopca wraca do łask. Wszystko przez nowego "Znachora"

Nowy "Znachor" robi furorę nie tylko na Netfliksie. Coraz więcej młodych rodziców rozgląda się za starymi, mądrymi imionami dla swoich dzieci. Czy dadzą się skusić filmowej adaptacji tak jak kiedyś widzowie "Niewolnicy Izaury"? Jedno imię z pewnością warte jest uwagi. Ile imion ze "Znachora" pamiętasz? Z pewnością była tam panna Marysia, a także Leszek. Jej ukochany hrabia Czyński. Młody Tomasz Stockinger podbił serca wielu Polek. A jednak głównym bohaterem opowieści jest Rafał Wilczur, nazywany również Antonim.Nie trzeba się domyślać, że w czasach świetności filmu imię Rafał było wiele razy wybierane przez rodziców zainspirowanych losami bohatera powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Niestety w 2023 roku nadano je jedynie 120 razy. Czy to się zmieni? Być może. To imię ma piękną historię i znaczenie.  

modne imiona dla dziewczynek 2024
17.07.2023 09:10 Jakie imiona dla dziewczynek będą modne w 2024 roku? Julka w dół. W górę stare polskie imiona

Sprawdzamy, jakie imiona dla dziewczynek będą modne w najbliższych miesiącach. Nadal trwa moda na krótkie imiona, ale widoczny jest nowy trend – do gry wracają imiona tradycyjne z długą historią. Przeanalizowaliśmy rankingi popularności imion dla dziewczynek z ostatnich czterech lat. Na tej podstawie typujemy, jakie imiona dla dziewczynek będą najczęściej wybierane przez rodziców w najbliższym czasie – do końca roku 2023 i w roku 2024. Nie ma tu większych zaskoczeń, ale jest jedno imię, które nie cieszyło się do tej pory dużą popularnością. Wymieniamy też imiona, po które rodzice sięgają rzadziej.  

zakazane imiona dla dziecka
03.02.2022 01:00 Lista "zakazanych imion" sprzed 100 lat. Rodzice powinni ich unikać?

Jakie imiona były zakazane 100 lat temu? W książce "Pani domu" z 1904 roku, której autorem jest Mieczysław Rościszewski, wypisane są imiona, jakich nie należało nadawać dzieciom. Autor podaje także listę imion, które były zalecane. Dziś cześć imion, zarówno z pierwszej, jak i drugiej grupy, jest popularna. Niektóre nawet biją rekordy popularności. "Pani domu. Skarbiec porad praktycznych dla Polek wszelkich stanów" to poradnik dla kobiet z 1904 roku, dotyczący różnych sfer życia. Autor zawarł w niej m.in. rozdział na temat imion dla dzieci. Radzi w nim, jakie imiona są odpowiednie, a jakie nie. Mimo upływu czasu dziś wiele z nich jest powszechnie używanych.