portalparentingowy.pl
Plecak: zbyt ciężki dla ucznia

fot. pixabay.com/ambermb

Co drugie dziecko ma zbyt ciężki plecak. Ból pleców to niejedyny problem

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Przepełnione plecaki szkolne to problem obecny w Polsce od wielu lat. Niestety aktualnie jest on często pomijany, a przecież uczniowie klas I-III korzystają obecnie z zajęć stacjonarnych. Jak odciążyć plecy najmłodszych uczniów? Specjalnie dla nasz

Problem przepełnionych plecaków szkolnych w ostatnim czasie zaczął być mocno pomijany. Oczywiście większość uczniów aktualnie uczy się zdalnie, jednak nie można zapominać o dzieciach z klas I-III, które od 18 stycznia normalnie chodzą do szkoły. Co więcej, to właśnie w tym wieku, szczególnie ważne jest, aby chronić dzieci przed wadami postawy wynikającymi ze zbyt ciężkich tornistrów.

Według badań co drugie dziecko w Polsce nosi zbyt ciężki plecak. Według zaleceń w przypadku uczniów w wieku od 6 do 9 lat waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka. Mimo to zdarzają się plecaki, które ważą 8 czy 9 kilogramów, co jest ogromnym obciążeniem dla dziecięcego kręgosłupa.

Zbyt ciężkie plecaki

Założyciele akcji „Lekki Tornister” na swojej stronie internetowej ostrzegają, że zbyt duże obciążenie kręgosłupa może prowadzić u dziecka bóle pleców, zmniejszenie pojemności płuc i nieprawidłową statykę ciała. To natomiast prowadzić może do pojawienia się poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

Najlepszym rozwiązaniem byłyby szafki w szkołach, w których dzieci mogłyby zostawić książki i zeszyty, które aktualnie nie są im potrzebne. Niestety nie wszystkie placówki decydują się na taki krok. Są jednak inne sposoby, aby zdjąć ten gigantyczny ciężar z pleców uczniów.

Plecak na kółkach [ZOBACZ]

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się plecaki na kółkach, dzięki którym uczniowie nie muszą już dźwigać na swoich plecach tak ogromnych ciężarów. Warto zaznaczyć, że najlepiej jest podróżować z takim plecakiem, mając go przed sobą. Dzięki temu ciało dziecka się nie wygina w bok.

Rozglądając się za takim plecakiem, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest regulowana rączką, która pomoże dostosować wysokość uchwytu do wzrostu dziecka. W tym do dyspozycji mamy trzystopniowy uchwyt teleskopowy, który sprawdzi się zarówno u niższych, jak i wyższych uczniów.

Dodatkowo dobrze jest też przyjrzeć się kołom, które nie powinny być małe, ponieważ w ten sposób utrudnią one sprawne przemieszczanie się dziecka. Plecak posiada również osłony krawędzi, dzięki którym jest wytrzymalszy.

Oprócz komory głównej znajdziemy w nim jeszcze dwie wewnętrzne przegrody z siatki, a także miejsce na napój. Posiada również dwie zewnętrzne kieszenie zamykane na zamek błyskawiczny. Dzięki temu sprawdzi się zarówno w czasie zajęć, jak i na wycieczce.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >