Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Pomoc edukacyjna dla dzieci z Ukrainy. MEIN zachęca do wsparcia
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 04.03.2022 01:00

Pomoc edukacyjna dla dzieci z Ukrainy. MEIN zachęca do wsparcia

ważne-wazne-lelum
fot. Изображения пользователя EnryKun, canva.com

"Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy?" - czytamy na oficjalnym profilu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort zachęca Polaków do udzielenia pomocy edukacyjnej dzieciom i młodzieży z Ukrainy. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny.

Ministerstwo Edukacji bardzo zaangażowało się w pomoc uczniom i studentom z Ukrainy. Przemysław Czarnek zapewnił, że każda osoba chcą kontynuować naukę na terytorium Polski, powinna natychmiast zostać przyjęta do szkoły lub na uczelnię. Jednak placówki oświatowe również potrzebują wsparcia w tym przedsięwzięciu.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaapelowało do osób, które znają języki wschodniosłowiańskie. Od teraz wszyscy studenci, nauczyciele i wykładowcy mogą aktywnie przyłączyć się do pomocy uczniom z Ukrainy. Resort edukacji poszukuje osób, które w ramach wolontariatu wesprą edukacyjnie uchodźców.

Aby przyłączyć się, do pomocy wystarczy wejście w zakładkę Ministerstwa Edukacji na stronie gov.pl i wypełnić formularz rejestracyjny.

- Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb — czytamy.

Ministerstwo zachęca do pomocy

Wypełniając formularz, należy podać swoje podstawowe dane, a także język wschodnioeuropejski, którym potrafimy się płynnie posługiwać. Pomóc można w poniższych obszarach:

- w nauczaniu dzieci w wieku szkolnym

- w opiece nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami

- w prowadzeniu zajęć dla młodzieży akademickiej

- w opiece nad dziećmi w wieku przedszkolnym

- w tworzeniu materiałów edukacyjnych

- w pracy administracyjno-logistycznej

- w odpowiadaniu na zapytania i kontakcie z przyjeżdżającymi. Ministerstwo weźmie również pod uwagę zgłoszenia przedstawicieli organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń. W obecnych czasach każdy wolontariusz jest na wagę złota.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Twitter, gov.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?