Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Ponad 100 wiejskich szkół do likwidacji od września. Szykuje się wielkie zamykanie placówek
Marta Uler
Marta Uler 03.06.2024 09:55

Ponad 100 wiejskich szkół do likwidacji od września. Szykuje się wielkie zamykanie placówek

uczeń
Fot. Shutterstock/Dina V

We wrześniu aż o 100 szkół mniej otworzy swoje drzwi dla dzieci. To efekt niżu demograficznego, te placówki nie są już potrzebne. Z perspektywy mieszkańców dużych miast, może to się wydawać szokujące. 

W małych miejscowościach po prostu nie ma kim zapełniać szkół. Bywa, że do takiej placówki chodzi tylko kilkunastu uczniów. 

Zamkną szkoły w Polsce

Małe wiejskie szkoły, w niewielkich miejscowościach, czasem są zupełnie niepotrzebne. Wiele z nich dziś istnieje już tylko na papierze. To efekt niskiego przyrostu demograficznego. Według danych GUS w 2023 r. urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. Choć dla mieszkańców Warszawy, Krakowa czy Poznania, może to się wydawać niewiarygodne, tam po prostu nie ma komu chodzić do szkoły. 

Podczas gdy w dużych miastach czasem trudno rozwiązać problem związany z przepełnieniem szkół, z koniecznością otwierania nowych klas, z brakiem nauczycieli, w małych wioskach sytuacja wygląda odwrotnie. Do końca sierpnia ma zostać zamkniętych ponad 100 małych szkół w kraju.

Fot. Pixabay

17 uczniów w całej szkole

Dobrym przykładem tego stanu rzeczy jest Szkoła Podstawowa w Sulmicach. Obecnie uczy się w niej 17 uczniów w siedmiu klasach, przy czym najliczniejsza klasa liczy 5 uczniów, a w trzech klasach jest po jednym uczniu. Nic więc dziwnego, że gmina podjęła decyzje o likwidacji placówki.

W tak małej szkole, w tak małych klasach, dzieciom brakuje i motywacji do nauki, i zdrowej rywalizacji z rówieśnikami, i nawet chęci do przychodzenia do szkoły. Z kim pogadać na przerwach? Ponadto, w grę wchodzą pieniądze. Jak podaje portalsamorządowy.pl, koszt utrzymania jednego ucznia w 2021 roku wyniósł 17,5 tys. złotych, a w 2023 – 25,3 tys. zł. W roku 2024 ma osiągnąć 38,7 tys. zł. 

Władze gminy podjęły więc decyzję o likwidacji szkoły, co pozwoli na oszczędność na poziomie 388 tys. zł rocznie. Te pieniądze można zainwestować bardziej sensownie.

Zniknie ponad 100 polskich szkół

Łącznie, do końca sierpnia ma zostać zamkniętych ponad 100 małych szkół. Do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wpłynęło 14 wniosków w tej sprawie, a w Lublinie kurator wydał już 22 pozytywne opinie dotyczące likwidacji lub przekształcenia szkół.

Dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Jolanta Misiak, mówi dla prawo.pl: "Czasami w zespołach szkół, wskutek różnych zmian przepisów, mamy wielopoziomowe struktury organizacyjne, szczególnie wśród szkół ponadpodstawowych, gdzie zespół szkół składa się z kilku szkół, do których od lat nie ma naboru. I teraz radni, te puste szkoły postanowili zamknąć, ale to wymaga zastosowania tych wszystkich procedur likwidacyjnych”.

Takie małe szkoły wcale nie są korzystne dla uczniów

Marek Wójcik ze ze Związku Miast Polskich w rozmowie z portalem prawo.pl mówi: "Powinniśmy korzystać z doświadczeń innych krajów europejskich, które już wcześniej musiały zmierzyć się z podobnymi problemami, a także dążyć do adaptacji i modernizacji naszych zasobów nieruchomościowych, aby dostosować je do aktualnych potrzeb naszej społeczności. Utrzymywanie małych szkół nie zawsze jest korzystne dla samych dzieci, którym nauka w większej, lepiej wyposażonej placówce, może posłużyć”.

Zobacz także:

Szkoła na wsi tylko do 3. klasy? Szykuje się wielkie zamykanie placówek

MEN dopycha dzieci do klas integracyjnych. Szykuje się kolejna rewolucja

Miły zwyczaj czy łapówka? Prezenty dla nauczycieli na koniec roku szkolnego to jakieś wariactwo

 

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?