portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Problemy psychiczne wśród młodzieży. "W szkole jest często jeden psycholog na 600 uczniów"
fot. Syda Productions, canva.com

Problemy psychiczne wśród młodzieży. "W szkole jest często jeden psycholog na 600 uczniów"

15 grudnia 2021
Autor tekstu: Martyna Kucharczyk

Dane są zatrważające. Coraz więcej dzieci i młodzieży zapada na choroby psychiczne. Co gorsza, polska psychiatria kuleje. Dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS stwierdził, że przez pandemię znalazła się ona wręcz w agonii. Młodzi nie mają gdzie zasięgnąć pomocy.

Cierpiący przez pandemię nie mają, gdzie szukać pomocy. Często na kilkuset uczniów w szkole przypada jeden psycholog czy pedagog. Kolejki do psychiatry są gigantyczne. Czy da się coś w tej sprawie zrobić?

Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne najmłodszych

Według danych ponad 25 proc. Polaków doświadcza w swoim życiu różnych zaburzeń psychicznych. Przez pandemię koronawirusa sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Niestety, często osoby znajdujące się w kryzysie nie mają gdzie zasięgnąć pomocy.

- Przed pandemią polska psychiatria była w agonii wręcz. Nic z tym nie zrobiono. W tej chwili likwidacją zagrożonych jest ok. 100 placówek zajmujących się psychiatria w kraju — powiedział dr Konrad Maj w programie "Newsroom WP".

Nauka zdalna sprawiła, że młodzi zostali sam na sam ze swoimi problemami. Szkoły nie potrafią im pomóc.

- To młodzież bardzo często cierpi na poważne zaburzenia. W szkole jest często jeden psycholog lub pedagog na 600 uczniów. Chyba zdajemy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb. Niewiele z tym zrobiono. W zeszłym roku minister Czarnek obiecał 15 milionów złotych na jakiś program specjalny, nic nie słyszałem o tym programie. Chyba niewiele osób słyszało jakimś programie, w którym ci, którzy mają jakieś trudności w związku z radzeniem sobie z pandemią, mogą się gdzieś zgłosić. Gdzieś, gdzie dostaną wsparcie — powiedział dr Maj.

Jak pomóc dziecku w kryzysie?

Jakiś czas temu Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował informator skierowany do rodziców. Można się z niego dowiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy kryzysu psychicznego u dziecka i jak na nie reagować.

Według NFZ rodziców powinny alarmować:

- objawy obniżonego nastroju i stresu, takie jak: smutek, przeciążenie, napięcie - zaburzenia odżywiania, np. zajadanie stresu lub wprost przeciwnie – stosowanie restrykcyjnych diet - objawy somatyczne, które jednak nie mają przyczyny somatycznej, takie jak bóle: głowy, stawów, pleców, brzucha, czy towarzyszące lękowi: przyspieszone bicie serca, potliwość, drżenie rąk - wycofywanie się z kontaktów społecznych - zaburzenia snu, takie jak bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność (przyczynia się do nich także światło emitowane z komputerów, telefonów, tabletów, telewizorów) - pogorszenie wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę - problemy wychowawcze, jak agresywne zachowania, płaczliwość, nadpobudliwość, drażliwość, wybuchowość - problemy dotyczące relacji z otoczeniem, takie jak agresja, łamanie prawa, wandalizm, używanie substancji psychoaktywnych - zachowania autodestrukcyjne, takie jak nadużywanie alkoholu, narkotyków i innych substancji uzależniających, okaleczanie się, myśli i próby samobójcze.

Aby dziecku pomóc, trzeba umiejętnie się z nim komunikować. Nie należy umniejszać jego cierpieniu i krytykować. Istnieje kilka zwrotów, dzięki którym można z łatwością okazać nieletniemu empatię. Brzmią one:

- jestem obok, - nie jesteś sam, - martwię się o ciebie, - razem przejdziemy przez kryzys i go pokonamy.

Nie bójmy się także korzystać z pomocy specjalistów. Często samo wsparcie rodziców nie jest wystarczające. Bywa, że potrzebna jest interwencja psychiatry czy psychologa.

Źródło: wideo.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Obserwuj nas w
autor
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy