Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym
Wiek przedszkolny to dla wielu dzieci czas, kiedy pierwszy raz trafiają do większej grupy swoich rówieśników. Zdarza się, że w tym okresie nasilają się problemy z jedzeniem. Dowiedz się, jak pomóc przedszkolakowi, by nie unikał posiłków i jadł je z apetytem.
Brak apetytu u 3 latka może mieć różne przyczyny. Wśród nich najczęściej wymienia się nieprawidłowy styl życia (np. niewystarczająca aktywność fizyczna), błędy w sposobie żywienia ( np. zbyt duże porcje, zbyt małe przerwy między posiłkami, nadmiar soków i słodyczy w diecie), niedobory pokarmowe (np. niedobór żelaza), choroby (np. alergie, katar, ból gardła, gorączka, ząbkowanie), a także wpływ sytuacji stresowych (np. pierwsze dni w przedszkolu, kłótnia z kolegą czy koleżanką).
Małe kroki, wielkie zmiany
Na apetyt dla dziecka poszukujemy niekiedy najróżniejszych specyfików. W pierwszej kolejności najlepiej jednak zadbać o wspomniany styl życia malucha. Regularne pory posiłków, 3-4 godzinne przerwy między posiłkami bez podjadania chrupek, czekoladek, jogurtów, a także porcja ruchu mogą zdziałać cuda. Jeśli dziecko nie zjada głównego posiłku i jest w pełni zdrowe, może bezpiecznie poczekać do kolejnego. Warto samemu również dać dziecku dobry przykład – z uśmiechem siadać do posiłku, jeść różnorodnie, nie pomijając warzyw czy owoców. Jeśli coś smakuje lepiej z naszego talerza, pozwólmy maluchowi się poczęstować. Atmosfera posiłku to kolejny ważny aspekt. Nerwy, zmuszanie, szantaż na dłuższą metę tylko pogarszają sytuację powodując, że pora posiłku zaczyna kojarzyć się negatywnie. W chwilach, kiedy wszystko zawodzi, a maluch jadłby najchętniej tylko suchy makaron lub frytki warto rozważyć z lekarzem włączenie do jadłospisu Resource® Junior – żywności medycznej dostępnej w aptekach i sieci sklepów Rossmann. Pozwala ona w małej objętości dostarczyć maluchowi ważnych składników odżywczych, w tym pełnowartościowego białka i 28 witamin i składników mineralnych. Ten preparat odżywczy jest dostępny w formie gotowego do picia płynu o smakach: truskawkowym, waniliowym i czekoladowym, a także w formie proszku o smaku waniliowym, który można łączyć z klasycznymi posiłkami.
Synergia z przedszkolnym jadłospisem
Dobrym nawykiem jest regularne przeglądanie jadłospisu w przedszkolu. Warto podpytać kadrę nauczycielską, jak dziecko reaguje na poszczególne potrawy. Może okazać się, że w przedszkolnym menu znajdziemy inspiracje na domowe posiłki. Z drugiej strony, możemy w domu oswajać dziecko z poszczególnymi daniami, tak aby lepiej radziło sobie z nimi w przedszkolu. Znajomość jadłospisu ponadto pozwala dopasować jedzenie w domu tak, aby dania się nie powtarzały, a uzupełniały. Innymi słowy, jeśli obiad w przedszkolu to naleśniki z serem dobrze, aby w domowych posiłkach nie zabrakło warzyw. A jak radzić sobie właśnie z warzywami, które nie zawsze są lubiane? Jedną z metod jest dodawanie ich do posiłków tak, aby nie zostały zauważone. Sprzymierzeńcem rodzica są zatem wszelkie koktajle, placuszki, ciasta, pasztety, farsze i gęste soki. Niektóre maluchy potrzebują więcej czasu, aby zaakceptować warzywa i owoce na swoim talerzu, dlatego warto aby widziały je w kuchni, słuchały opowieści o nich i widziały rodziców, którzy je jedzą. Można także spróbować dać dziecku wybór pytając, czy zje marchewkę czy surówkę. Takie pytanie nie musi dotyczyć oczywiście wyłącznie warzyw. O dziwo, jeśli pozostawiamy możliwość decyzji po stronie dziecka częściej z apetytem zjada to, o co poprosiło. Na koniec, zadbajmy o ładny wygląd posiłku. Często talerz z ulubionym bohaterem bajki może wiele zmienić. Jeśli dziecko nie lubi, kiedy poszczególne elementy posiłku się „dotykają” warto to uszanować i rozłożyć składniki posiłku tak, aby mały krytyk kulinarny był zadowolony. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource® Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
Mąż pokłócił się z żoną. Poszło o kwotę włożoną do koperty na Komunię
Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest