portalparentingowy.pl
pp

fot. materiały prasowe

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

30 Maja 2022

Autor tekstu:

Redaktor

Udostępnij:

Wiek przedszkolny to dla wielu dzieci czas, kiedy pierwszy raz trafiają do większej grupy swoich rówieśników. Zdarza się, że w tym okresie nasilają się problemy z jedzeniem. Dowiedz się, jak pomóc przedszkolakowi, by nie unikał posiłków i jadł je z apetytem.Brak apetytu u 3 latka może mieć różne przyczyny. Wśród nich najczęściej wymienia się nieprawidłowy styl życia (np. niewystarczająca aktywność fizyczna), błędy w sposobie żywienia ( np. zbyt duże porcje, zbyt małe przerwy między posiłkami, nadmiar soków i słodyczy w diecie), niedobory pokarmowe (np. niedobór żelaza), choroby (np. alergie, katar, ból gardła, gorączka, ząbkowanie), a także wpływ sytuacji stresowych (np. pierwsze dni w przedszkolu, kłótnia z kolegą czy koleżanką).

Małe kroki, wielkie zmiany

Na apetyt dla dziecka poszukujemy niekiedy najróżniejszych specyfików. W pierwszej kolejności najlepiej jednak zadbać o wspomniany styl życia malucha. Regularne pory posiłków, 3-4 godzinne przerwy między posiłkami bez podjadania chrupek, czekoladek, jogurtów, a także porcja ruchu mogą zdziałać cuda. Jeśli dziecko nie zjada głównego posiłku i jest w pełni zdrowe, może bezpiecznie poczekać do kolejnego. Warto samemu również dać dziecku dobry przykład – z uśmiechem siadać do posiłku, jeść różnorodnie, nie pomijając warzyw czy owoców. Jeśli coś smakuje lepiej z naszego talerza, pozwólmy maluchowi się poczęstować. Atmosfera posiłku to kolejny ważny aspekt. Nerwy, zmuszanie, szantaż na dłuższą metę tylko pogarszają sytuację powodując, że pora posiłku zaczyna kojarzyć się negatywnie. W chwilach, kiedy wszystko zawodzi, a maluch jadłby najchętniej tylko suchy makaron lub frytki warto rozważyć z lekarzem włączenie do jadłospisu Resource® Junior – żywności medycznej dostępnej w aptekach i sieci sklepów Rossmann. Pozwala ona w małej objętości dostarczyć maluchowi ważnych składników odżywczych, w tym pełnowartościowego białka i 28 witamin i składników mineralnych. Ten preparat odżywczy jest dostępny w formie gotowego do picia płynu o smakach: truskawkowym, waniliowym i czekoladowym, a także w formie proszku o smaku waniliowym, który można łączyć z klasycznymi posiłkami.

Synergia z przedszkolnym jadłospisem

Dobrym nawykiem jest regularne przeglądanie jadłospisu w przedszkolu. Warto podpytać kadrę nauczycielską, jak dziecko reaguje na poszczególne potrawy. Może okazać się, że w przedszkolnym menu znajdziemy inspiracje na domowe posiłki. Z drugiej strony, możemy w domu oswajać dziecko z poszczególnymi daniami, tak aby lepiej radziło sobie z nimi w przedszkolu. Znajomość jadłospisu ponadto pozwala dopasować jedzenie w domu tak, aby dania się nie powtarzały, a uzupełniały. Innymi słowy, jeśli obiad w przedszkolu to naleśniki z serem dobrze, aby w domowych posiłkach nie zabrakło warzyw. A jak radzić sobie właśnie z warzywami, które nie zawsze są lubiane? Jedną z metod jest dodawanie ich do posiłków tak, aby nie zostały zauważone. Sprzymierzeńcem rodzica są zatem wszelkie koktajle, placuszki, ciasta, pasztety, farsze i gęste soki. Niektóre maluchy potrzebują więcej czasu, aby zaakceptować warzywa i owoce na swoim talerzu, dlatego warto aby widziały je w kuchni, słuchały opowieści o nich i widziały rodziców, którzy je jedzą. Można także spróbować dać dziecku wybór pytając, czy zje marchewkę czy surówkę. Takie pytanie nie musi dotyczyć oczywiście wyłącznie warzyw. O dziwo, jeśli pozostawiamy możliwość decyzji po stronie dziecka częściej z apetytem zjada to, o co poprosiło. Na koniec, zadbajmy o ładny wygląd posiłku. Często talerz z ulubionym bohaterem bajki może wiele zmienić. Jeśli dziecko nie lubi, kiedy poszczególne elementy posiłku się „dotykają” warto to uszanować i rozłożyć składniki posiłku tak, aby mały krytyk kulinarny był zadowolony.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource® Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Mąż pokłócił się z żoną. Poszło o kwotę włożoną do koperty na Komunię

  • Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

  • Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >