portalparentingowy.pl
przemysław-czarnek

pixabay.com/_Alicja_

Przemysław Czarnek ogłosił kolejne zmiany w polskim szkolnictwie. Obejmą nie tylko uczniów

29 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Basia Bujar

Udostępnij:

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny, który dla polskich uczniów rozpocznie się w trybie stacjonarnym. To jednak nie jedyna zmiana, której można spodziewać się w placówkach. Minister edukacji, Przemysław Czarnek, zapowiedział już kolejne. Dotyczyć będą one wszystkich uczniów, ale także nauczycieli.

  • Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się w trybie stacjonarnym

  • Dzieci wrócą do szkół i przedszkoli już 1 września

  • Przemysław Czarnek ogłosił kilka zmian dla uczniów i nauczycieli

  • Zmiany dotyczyć będą m.in. egzaminów, zajęć WDŻ i wycieczek

Już w najbliższą środę rozpocznie się rok szkolny 2021/2022. Dla polskich uczniów ruszy on jednak nietypowo, bo w sposób zupełnie stacjonarny. Przypomnijmy, że podczas pandemii koronawirusa dzieci i młodzież w Polsce większość czasu spędzili na nauce zdalnej bądź hybrydowej.

- 1 września po długotrwałym okresie nauki zdalnej wszyscy uczniowie i słuchacze wracają do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki na swojej stronie internetowej.

Kobieta w ciąży

Mąż dowiedział się jakiej płci będzie miał dziecko z żoną. Był rozczarowany

CZYTAJ DALEJ

Przemysław Czarnek zapowiada zmiany

Nauka stacjonarna, która, jak zapewnia MEN, będzie przebiegała w oparciu o wszelkie niezbędne zasady reżimu sanitarnego, nie jest jedyną zmianą, która czeka uczniów w Polsce. Niemałe rewolucje nastąpić mają także w samym systemie nauczania. Obejmą one między innymi zmiany w kanonie lektur, o których pisaliśmy TUTAJ.

To jednak nie wszystko. Choć rząd nie podał jeszcze wszystkich informacji dotyczących zmian w polskich placówkach oświatowych, sieć obiegło już kilka szczegółów. Wiadomo między innymi, że od nadchodzącego semestru uczniowie mają być kształceni w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Przygotowywane mają być dla nich także zajęcia dotyczące „komponentów nauki o bezpieczeństwie ruchu drogowego”.

Dodatkowo polscy uczniowie będą mogli uczestniczyć w lekcjach wspomagających, które pomogą im uzupełnić wiedzę z okresu nauki zdalnej, wprowadzonej na skutek pandemii koronawirusa. Nie będą to jednak zajęcia obowiązkowe, a jedynie przeznaczone dla chętnych uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. O ich przebiegu decydować będą dyrektorzy placówek.

Zmiany planowane są także w zakresie lekcji WDŻ (które od przyszłego semestru będą odbywać się też w środku zajęć lekcyjnych, a nie jak dotychczas jedynie na początku i końcu), wycieczek szkolnych (organizowane będą wycieczki patriotyczne, a co więcej – wyjazdy mają odbywać się częściej) oraz egzaminów (postawiono na obniżone wymagania egzaminacyjne, matury natomiast będą jedynie pisemne).

Zmiany nie tylko dla uczniów

Okazuje się, że plany Przemysława Czarnka obejmują nie tylko uczniów. Pod uwagę brani są także nauczyciele, którzy będą mogli zrezygnować z części „pracy papierkowej”. W tym zakresie już niedługo ma zosta podpisane rozporządzenie.

- Odbiurokratyzujemy pracę nauczyciela, zlikwidujemy ewaluację zewnętrzną, zlikwidujemy ewaluację wewnętrzną, zlikwidujemy monitorowanie po to, by nauczyciele nie byli zmuszani do bardzo często bezsensownej pracy biurokratycznej, papierologii, która pochłania czas, który mogliby poświęcić na pracę z uczniami – mówił Przemysław Czarnek dla Telewizji Trwam.

Jak przekazał minister edukacji, polscy nauczyciele będą mogli liczyć także na podwyżki.

Źródło: mamotoja.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Basia BujarAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

szkoła

Szkoła

Kiedy wróci nauka zdalna? Minister uspokaja

Czytaj więcej >
Czarnek

Szkoła

Minister edukacji o sytuacji w szkołach

Czytaj więcej >
ławki szkolne

Szkoła

Wysłała dzieci do szkoły, o której kuratorium nic nie wie

Czytaj więcej >

Szkoła

Nauczyciel wyprosił nagle wyprosił 12-latkę z lekcji. Wszystko przez zbyt szerokie biodra

Czytaj więcej >

Szkoła

Nauczycielka przykleiła maseczkę do twarzy ucznia. Powód nie mieści się w głowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Młoda mama nie może uwierzyć, czym w przedszkolu karmione są dzieci. Nie kryje złości

Czytaj więcej >