Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Przerwany banknot to kłopot. Sprzedawca ma prawo go nie przyjąć
Marta Uler
Marta Uler 09.04.2024 14:30

Przerwany banknot to kłopot. Sprzedawca ma prawo go nie przyjąć

pieniądze
Fot. Portal Parentingowy

Pieniądze są w ciągłym obiegu, więc zdarza się, że te papierowe po prostu się niszczą. Niestety – w sklepie możemy mieć problem z takim banknotem, ponieważ sprzedawca może nie chcieć go przyjąć.

Na szczęście to nie znaczy, że straciliśmy pieniądze, a w każdym razie – nie całą sumę, na którą opiewa porwany banknot. Dowiedz się, co najlepiej z nim zrobić.

Uszkodzone banknoty są w obiegu

Choć coraz większą popularność zyskują płatności kartą czy blikiem, gotówka wciąż jest w obiegu i w wielu sytuacjach tylko w ten sposób możemy za coś zapłacić. A pieniądze mają to do siebie, że się niszczą. Dotyczy to także monet, ale tych papierowych znacznie częściej. To naturalny proces, choć wykonane są z materiału bardzo odpornego na uszkodzenia. 

Bywa, że do naszego portfela trafi banknot przerwany, podany przez kogoś w pliku innych banknotów, a czasem taki banknot sami niechcący naderwiemy. Bywa też tak, że dziecko dorwie nam się do torebki i postanowi zrobić tam porządki... Co zrobić z uszkodzonymi banknotami? Czy te pieniądze są już bezpowrotnie stracone, czy można je odzyskać?

Fot. Pixabay/PhotoMIX-Company

Uszkodzone banknoty zanieś do banku

Jeśli spróbujesz zapłacić w sklepie, nawet tylko do połowy przerwanym banknotem, musisz liczyć się z tym, że sprzedawca może odmówić jego przyjęcia. Ma do tego pełne prawo. Zniszczone pieniądze przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, jak informuje NBP. A zatem nie tylko sprzedawca, ale i klient mogą odmówić przyjęcia takiego banknotu.

Bywa, że w popłochu kleimy taśmą samoprzylepną rozerwane banknoty, ale jak się okazuje, wcale nie jest to dobry sposób na uratowanie pieniędzy. Powinniśmy raczej zanieść je do banku – jakiegokolwiek, bo wszystkie są zobowiązane do wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych waluty polskiej. W ciągu kilku minut zostaną wymienione na nowe. Ale są tu pewne wyjątki.

A co, gdy mamy tylko pół banknotu?

Na stronie Narodowego Banku Polskiego czytamy: 

Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.

Nie zawsze jednak NBP wymieni banknoty jeden do jednego. Jeżeli mamy urwany mniej więcej w połowie "papier” to i tyle pieniędzy za niego dostaniemy. Dokładnie wygląda to tak, że jeżeli banknot ma 75 procent swojej powierzchni w jednym kawałku, to otrzymamy pełny zwrot. A jeżeli jest to między 45 a 75 procent - Narodowy Bank Polski wypłaci jedynie połowę nominału.

Zobacz także:

Masz taką monetę w domu? Koniecznie sprawdź, bo za drobniaka płacą nawet kilka setek

Włożyli dziecku do koperty komunijnej tylko 100 zł. Opowiedzieli jak zareagowało

1200 zł zamiast 800+. Rodzice nie wiedzą, jakie to proste