Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Przez tę poduszkę zmarło już 154 dzieci. Znajduje się w domu każdej mamy
Marta Uler
Marta Uler 01.09.2023 11:39

Przez tę poduszkę zmarło już 154 dzieci. Znajduje się w domu każdej mamy

Poduszka do karmienia
Pexels RDNE Stock project

Z tym przedmiotem karmienie malutkiego dziecka staje się wygodniejsze, a kobiecie łatwiej wytrzymać dłuższy czas w jednej pozycji. Ta poduszka znajduje się na listach wyprawkowych dla noworodka. Może jednak być śmiertelnie groźna dla maluszka. 

Amerykańska komisja wzięła pod lupę popularne rogale dla matek karmiących. Okazuje się, że niewłaściwie używane, mogą być dla dzieci zagrożeniem.

Poduszka do karmienia ma wiele zalet

Popularny rogal, czyli poduszka do karmienia, to absolutny hit, jeśli chodzi o poprawienie komfortu życia młodej matki. Malutkie dziecko nie jest łatwo przystawić do piersi tak, by zarówno jemu jak i jego mamie było wygodnie. Można karmić na leżąco, jednak nie każda kobieta sobie z tym radzi. 

Czasem wygodniej jest po prostu usiąść i przytrzymać dziecko przy piersi. Maluszek jest jednak za mały, by móc oprzeć jego pupkę na własnych kolanach. A trzymanie dziecka w powietrzu przez pół godziny, czy nawet dłużej, bywa zabójcze dla ramion i kręgosłupa mamy. 

Pod dziecko należy więc podłożyć poduszkę do karmienia, wówczas ten dystans się niweluje. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczone mamy kochają tego rogala! Niestety, czasem używają go nie tylko do karmienia, ale także do usypiania dziecka, a to już jest bardzo niebezpieczne.

Przez tę poduszkę zmarło wiele dzieci

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich podała smutne dane. Aż 154 dzieci zmarło w latach 2010 – 2022, a zgony te związane były właśnie z poduszkami do karmienia. Były to maluszki w wieku do 6 miesięcy. 

Bywa, że mamy układają dzieci w poduszce do snu. Gdy dziecko uśnie na rękach, przekładają je w zagłębienie rogala. Wydaje się, że jest wtedy nadal „otulone”, że jest ograniczone z dwóch stron, zabezpieczone przed sturlaniem się z łóżka. 

Niestety dziecko, przybiera czasem w rogalu pozycję utrudniającą oddychanie. Ułożona wyżej główka zapada się nad klatką piersiową i nieszczęście gotowe. Czasem, gdy dziecko zsunie się w dół zagłębienia, także nie może oddychać, bo z każdej strony wokół główki ma tę poduszkę.

Nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa

Specjaliści z Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich podjęli kroki, mające na celu, z jednej strony, poprawienie bezpieczeństwa poduszek do karmienia, z drugiej zaś – zwiększenie świadomości rodziców. 

Chcą oni przede wszystkim, by, po pierwsze, poduszki miały szerokie wycięcie, na osobę dorosłą, nie na niemowlę, a po drugie, by posiadały oznakowania o możliwości uduszenia się dziecka podczas niewłaściwego użytkowania przedmiotu.

Komisja podkreśla, że nie powinno być dopuszczane używanie poduszek do karmienia jako leżaczków i przypomina, że niemowlęta do snu należy układać na płaskiej, równej powierzchni, bez żadnych pluszaków, kołderek i innych przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do uduszenia dziecka.

Zobacz także:

Rodzice poszli spać z 5-miesięczną córką. Kiedy zobaczyli ją po przebudzeniu, dziewczynka już nie oddychała

7-miesięczna dziewczynka zachłysnęła się smoczkiem

Niemowlę traciło oddech i robiło się sine. Dzięki reakcji policjantów szybko trafiło do szpitala