Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Raport MEiN ws. funkcjonowania szkół. Dane są niepokojące
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 24.01.2022 01:00

Raport MEiN ws. funkcjonowania szkół. Dane są niepokojące

Budynek MEiN
fot. Najuan - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10007924

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało kolejny raport w sprawie funkcjonowania szkół w całym kraju. Dane nie nastawiają pozytywnie. Sytuacja jest coraz gorsza. Ledwo ponad 70 proc. podstawówek i szkół ponadpodstawowych działa stacjonarnie.

W ostatnią sobotę Ministerstwo Zdrowia zanotowało rekordowy wynik zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Nie ma co się więc dziwić, że z dnia na dzień rośnie liczba placówek, które decydują się na nauczania zdalne lub hybrydowy.

Raport MEiN ws. funkcjonowania szkół

24 stycznia Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło najświeższy raport dotyczący funkcjonowania szkół w całej Polsce. Rodzice mogą być zaniepokojeni. Lista placówek, które przeszły na pełne lub częściowe nauczanie zdalne rośnie z dnia na dzień. W dniu dzisiejszym tylko 70 proc. podstawówek działało stacjonarnie. W praktyce jest to 6237 szkół. 110 uczyło w trybie zdalnym, a 2562 w hybrydowym.

Trochę lepiej prezentuje się sytuacja szkół ponadpodstawowych. Stacjonarnie działało 79, 5 proc. z nich, czyli 3925 placówek. Z pełnej formy online skorzystało 78 szkół, a częściowej - 935.

Tradycyjnie w najlepszej sytuacji są przedszkola. 93,1 proc. (14374) prowadzi tradycyjne zajęcia z dziećmi. Na nauce hybrydowej jest 980 placówek, a na zdalnej 81.

Co dalej z nauką zdalną?

Podczas rozmowy dla stacji Polsat News Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat dalszych planów Ministerstwa Edukacji w związku z nauką w szkołach. Zapewnił, że pomimo rosnącej liczby zakażeń, placówki nie zostaną zamknięte.

- Jeśli jest możliwość nauki stacjonarnej w szkołach, to polecam takie rozwiązanie — powiedział Czarnek w programie "Gość Wydarzeń".

Z drugiej strony podkreślił, że decyzja rządu może ulec zmianie w każdej. Jeśli sytuacja będzie dramatyczna, szkoły mogą zostać objęte lockdownem.

- Jeżeli sytuacja związana z pandemią będzie się pogarszać, będziemy podejmować decyzję ws. nauki zdalnej w szkołach z dnia na dzień.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Twitter