Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Relacje z rodzeństwem trwają całe życie. Tak wychowasz lojalne dziecko

Relacje z rodzeństwem trwają całe życie. Tak wychowasz lojalne dziecko

relacja z rodzeństwem
Fot. Pexels/Kyle NNieber

Relacje między rodzeństwem zawsze będą naznaczone rywalizacją i zazdrością. Oraz ogromną miłością i niezaprzeczalną więzią.

O tym, która z tych odsłon posiadania rodzeństwa weźmie górę, decyduje wiele czynników. Budowanie trwałej, lojalnej relacji między dziećmi to przede wszystkim rola rodziców. I to od najmłodszych lat.

Relacje między rodzeństwem są dynamiczne

Relacje między rodzeństwem ciągle się zmieniają. Byłoby dziwne, gdyby ciągle były takie same — w końcu dzieci rosną. Na dodatek różnica wieku między nimi przestaje mieć znaczenie. Między dwu- a sześciolatkiem jest przepaść. Między 13- a 17-latkiem jest duża różnica. Ale w dorosłym życiu te cztery lata nie mają żadnego znaczenia.

Dlatego to normalne, że czasami dzieci dogadują się lepiej, a czasami gorzej. Zdarza się, że rodzice odnoszą wrażenie, że ich pociechy wręcz się nie lubią! A przecież wszystkim zależy na tym, by się wspierali, kochali i szanowali.

W końcu rodzeństwo powinno być nam bliższe niż ktokolwiek inny. W dorosłym życiu na pewno będą doceniać to, że mogą na siebie liczyć, a lojalna i trwała więź sprawi, że będą mieć w sobie oparcie w trudnych chwilach.

Jednak czasami relacje między dziećmi się psują już w dzieciństwie i już tak zostaje. W dużej mierze to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność, by to odkręcić.

Budowanie pozytywnej relacji między rodzeństwem

Budowanie pozytywnych relacji między rodzeństwem trzeba zacząć od początku. Od momentu, jak tylko drugi dzidziuś już przygotowuje się do przyjścia na świat. Ten moment często jest dla najstarszego malucha bardzo trudny. A sposób, w jaki rodzice przedstawiają pojawienie się dziecka może mieć ogromny wpływ na ich dalszą relację.

Nie warto mówić maluchowi, że od teraz będzie musiał się dzielić zabawkami albo mamą. Nie musi też wiedzieć, że małe dzieci dużo płaczą i nie pozwolą mu spać. To wszystko nie musi wcale być prawdą, a może uprzedzić starszaka do maluszka.

Zadbaj o relację między rodzeństwem

Wiele zachowań rodziców, nawet nieświadomie, może sprawić, że dzieci się zaczną dystansować. Niektóre działania nakręcają rywalizację. Czego unikać, by wychować lojalne rodzeństwo?

  • Nie zachęcaj dzieci do skarżenia na siebie nawzajem.
  • Nie porównuj dzieci.
  • Nie stawiaj jednego z dziecka za wzór innym.
  • Nie rozwiązuj konfliktów za dzieci.
  • Pozwól na wyrażenie emocji, zwłaszcza tych trudnych w stosunku do brata czy siostry.

Oczywiście dzieci muszą wiedzieć, że nie mogą wyrażać na przykład złości czy frustracji przez przemoc i agresję. Jednak warto zadbać o to, by dać im przestrzeń do powiedzenia “przykro mi” lub innego wyrażenia zdenerwowania.

Dzieci będą się kłócić

Budowanie pozytywnej relacji to trudne zadanie. Na dodatek żadne relacje nie są idealne. A to oznacza, że nie oczekuj, by dzieci przestały się kłócić. Będą to robić. Będą się nawet przepychać i zabierać sobie rzeczy i obrażać się na siebie nawzajem.

To nie jest koniec świata. Właściwie też po to nam rodzeństwo — to jak trening stawiania granic i asertywności. Nic w tym złego, o ile oczywiście nie dochodzi do rękoczynów i przemocy.

Nie oznacza to, że dzieci nie mają trwałej, dobrej więzi. Wręcz przeciwnie. Przecież najłatwiej nam wściec się na tych, którzy najbardziej nas kochają. Bo wiemy, że nas nigdy nie zostawią.

Zobacz także:

Przestałam tam chodzić, bo nie mogłam na to patrzeć. Matki z placów zabaw są dziwne

Wychowaj życzliwego człowieka. Wystarczy przestrzegać kilku zasad

Tak matki niszczą swoich synów. A wystarczy jedna rzecz, aby naprawić tę relację