Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Rodzeństwo

Rodzeństwo

relacja z rodzeństwem
20.04.2024 13:46 Relacje z rodzeństwem trwają całe życie. Tak wychowasz lojalne dziecko

Relacje między rodzeństwem zawsze będą naznaczone rywalizacją i zazdrością. Oraz ogromną miłością i niezaprzeczalną więzią.O tym, która z tych odsłon posiadania rodzeństwa weźmie górę, decyduje wiele czynników. Budowanie trwałej, lojalnej relacji między dziećmi to przede wszystkim rola rodziców. I to od najmłodszych lat.

dziecko rozmawia z matką w ciąży
17.04.2024 09:29 Tego nigdy nie mów dziecku, czekającemu na rodzeństwo. Zniszczysz ich relację

Czas oczekiwania na nowego członka rodziny jest szczególny dla całej rodziny. Mamie, tacie i dziadkom towarzyszy radość i ekscytacja. Ale dla starszego rodzeństwa ten czas wcale nie musi być szczególnie szczęśliwy.Cała rodzina stara się zainteresować malucha pojawieniem się dzidziusia w domu. I przygotować go na to, że będzie to duża zmiana. Czasami jednak to właśnie te rozmowy sprawiają, że jego nastawienie do młodszego rodzeństwa jest coraz gorsze.

Kłótnia rodzeństwa
29.03.2024 18:18 Koniec z kłótniami. To najlepszy sposób na spory między rodzeństwem

W relacji z rodzeństwem jest mnóstwo emocji. Między dziećmi panuje wielka miłość, ale też wielka zazdrość, złość i współzawodnictwo. Nic dziwnego, że ciągle między nimi iskrzy. Drobne sprzeczki i spory przeradzają się w ogromne kłótnie.Rodzice starają się wziąć na siebie rolę sędziego. Rozdzielają zwaśnione rodzeństwo, wysłuchują żali obu stron i wydają werdykt: "Przeproś siostrę!", "Oddaj bratu tę zabawkę", "Ustąp, jesteś starszy". Trudno spokojnie przyglądać się zaciekłym walkom naszych dzieci.

ciąża dziecko
27.03.2024 13:27 Kiedy drugie? Wyjaśniamy, kiedy można bezpiecznie zajść w kolejną ciążę

"Szybko róbcie drugie, będzie miało się z kim bawić!" Babcie i ciocie lubią tak doradzać młodym mamom. Tymczasem z decyzją o poczęciu kolejnego dziecka nie ma się co spieszyć. Z drugą ciążą warto poczekać przynajmniej półtora roku, przede wszystkim ze względu na zdrowie mamy.Dwoje dzieci to dwa razy więcej niż jedno – mówiłam, gdy rodzina pytała mnie, jak sobie radzę po drugim porodzie. Ale kwestia logistyki w powiększaniu rodziny schodzi na dalszy plan. Jeżeli chcemy bezpiecznie zajść w drugą ciążę, powinnyśmy poczekać także ze względu na ryzyko, jakim obciążone są dzieci poczęte zbyt szybko po poprzednim porodzie.