Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wychowaj życzliwego człowieka. Wystarczy przestrzegać kilku zasad
Marta Uler
Marta Uler 07.12.2023 11:45

Wychowaj życzliwego człowieka. Wystarczy przestrzegać kilku zasad

Życzliwe dziecko
Fot. ShutterStock

Chciałabyś, żeby twoje dziecko było lubiane przez rówieśników, zawsze skore do pomocy, życzliwe dla sąsiadów, serdeczne dla rodzeństwa i troskliwe dla zwierząt? Kto by nie chciał! Ale nie oszukujmy się – ideały nie istnieją... Co nie znaczy, że nie można trochę popracować nad tym, plastycznym przecież, materiałem, który rośnie u naszego boku.

Żyjemy w rozpędzonym świecie. Czas nas goni nieustannie, a lista zadań do wykonania zdaje się w ogóle nie kurczyć. I w tym całym zamieszaniu przed rodzicami stoi to najważniejsze wyzwanie – wychowanie własnego dziecka. Ale nie byle jak.

Być dobrym człowiekiem

Wychowanie dziecka to najważniejsze zadanie, przed którym stają rodzice. W dzisiejszym zabieganym świecie niezwykle dynamicznym, pełnym wyzwań i zmian, jest to praca nie tylko ważna, ale i trudna. Dbamy o to, by nasze dzieci otrzymały jak najlepsze wykształcenie, chcemy, by odniosły w życiu sukces, wozimy je na przeróżne zajęcia dodatkowe, zapisujemy na piłkę nożną, siatkówkę, balet lub fortepian. 

W tym pędzie czasem przyłapujemy się na tym, że brakuje nam takich chwil, tylko sam na sam z naszym dzieckiem. Wspólnego spaceru, spokojnej rozmowy – nie tylko w samochodzie, kiedy przemieszczamy się z jednego miejsca w drugie – posiłku zjedzonego razem, a nie gdzieś w przelocie, czy nawet poczytania na głos książki przed snem. A to właśnie w tych momentach dzieje się to, co najważniejsze. 

To wtedy możemy wpłynąć na psychikę naszego dziecka i postarać się, by poza tym wszystkim, co mu w życiu oferujemy, czyli edukacją, sportem, rozwijaniem pasji itp., stawało się także dobrym człowiekiem. 

dziecko.jpg
Fot. Pexels/Tatiana Syrikova

Dbać o innych nie zapominając o sobie

Co to właściwie znaczy: być dobrym człowiekiem? Może na początek wyjaśnijmy sobie, czego to NIE znaczy. Bycie dobrym człowiekiem, nie jest wcale jednoznaczne z poświęcaniem się dla innych, nadstawianiem drugiego policzka (ani pośladka), pracowaniem za kolegów, ani w żadnym wypadku rezygnowaniem z siebie. Każdy człowiek powinien dbać o własne dobro, być asertywnym i rezygnować z relacji, w których czuje się wykorzystywany.  

A gdy już zadba o siebie, stworzy taką przestrzeń, w której będzie mógł zatroszczyć się o świat. I wtedy właśnie będą mogły wykształcić się w nim takie cechy jak życzliwość, uważność na drugiego człowieka, bezinteresowność, troskliwość, współodczuwanie, empatia czy zwykła uprzejmość. 

Jak wychować dobrego człowieka?

Tak, jak uczymy nasze dzieci mówienia, trzymania łyżeczki, zakładania skarpetek czy mycia zębów, tak samo możemy je nauczyć życzliwości dla innych. A na pewno w jakimś stopniu tę życzliwość rozbudzić. Otworzyć im oczy i serca na potrzeby drugiego człowieka, a także wszelkich innych żywych istot. Oto jak na co dzień możemy nad tym pracować:

 • Rozmawiaj z dzieckiem na temat jego własnych uczuć i emocji. Zachęcaj do dzielenia się myślami na temat tego, co przeżywa. Pytaj, jakie emocje towarzyszą mu w różnych sytuacjach.
   
 • Czytaj dziecku książki – wybieraj pozycje, w których przedstawiane są różne emocje i perspektywy bohaterów. Podczas czytania zatrzymuj się, aby omówić uczucia różnych postacie w danej sytuacji.
   
 • Oglądajcie razem filmy i programy edukacyjne – wybieraj treści, które poruszają tematy związane z empatią, tolerancją i zrozumieniem innych. Po obejrzeniu rozmawiajcie o tym, co się wydarzyło i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.
   
 • Zwracaj uwagę dziecka na potrzeby innych, nawet obcych osób. Może trzeba wynieść śmieci starszej sąsiadce? Dobrym pomysłem jest uczestnictwo w wolontariacie szkolnym i wszelkich akcjach charytatywnych. Razem zbierajcie środki na cele dobroczynne, aby pokazać, że małe gesty mogą przynieść pomoc innym.
   
 • Uwrażliwiaj pociechę na przyrodę, zwierzęta, które żyją wokół was. Nie chodzi tylko o własne czworonogi, ale także o te dzikie. Zróbcie karmnik dla ptaków, otwórzcie piwniczne okienko dla kotów. Tłumacz maluchowi, że zwierzęta mają takie same uczucia jak ludzie – też mogą być głodne, zziębnięte, zmęczone lub wystraszone. 
   
 • Dawaj dobry przykład – pamiętaj, dzieci uczą się przez naśladownictwo. Widok, jak pukasz do samotnej sąsiadki z pytaniem, czy nie potrzebuje jakichś zakupów, zapadnie mu w pamięć. Mała główka przetwarza takie informacje.
   
 • Praktykujcie wdzięczność – codziennie, np. wieczorem, dziękujcie za wszystkie dobre rzeczy, które się wam wydarzyły, nawet te bardzo małe. Ucz dziecko, aby doceniało także dobre uczynki innych i wyrażało swoją wdzięczność.

Dobrze być dobrym

Te działania, o których wspomnieliśmy, nie tylko rozwijają życzliwość u dziecka, ale także umożliwiają mu lepsze zrozumienie siebie w wielu sytuacjach życiowych, a więc działa to w dwie strony. Wychowanie miłego, życzliwego i troskliwego człowieka to proces, który obejmuje różne obszary życia. Osiągnięcie tego celu wymaga jednak zaangażowania, konsekwencji i głębokiego zrozumienia roli, jaką odgrywają rodzice. 

To się opłaci! Wychowanie wrażliwej, otwartej, życzliwej osoby, gotowej do wspierania innych, przyniesie korzyści zarówno jej samej, jak i społeczności, w którym żyje. Wychowanie dzieci w duchu miłości i szacunku to inwestycja, której owocem będzie lepsza przyszłość dla wszystkich.

Zobacz także:

Wychowaj przyszłą szefową. Wystarczy, że będziesz unikać tego jednego słowa

Chcesz wychować człowieka sukcesu? Pielęgnuj w dziecku te nawyki

Chcesz wychować samodzielne dziecko? Pozwól mu popełniać błędy