portalparentingowy.pl
Rodzice: zapobieganie śmierci łóżeczkowej

fot. pixabay.com/ferhat66

Jak zapobiegać SIDS? Trzeba pamiętać o kilku prostych rzeczach

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

SIDS, czyli inaczej nagła śmierć łóżeczkowa, to koszmar każdego rodzica. Niestety naukowcy po dziś dzień nie wiedzą, co dokładnie za nią odpowiada, jednak znane są sposoby na zmniejszenie ryzyka pojawienia się SIDS.

Niestety nie istnieją metody, które mogą w stu procentach uchronić dziecko przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Jednak podobnie, jak w przypadku chorób nowotworowych odpowiednia profilaktyka znacząco zmniejsza ryzyko. Na szczęście zapobieganie nagłej śmierci łóżeczkowej nie jest trudne i wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Naukowcy wciąż się spierają nad dokładną przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej, ale udało im się opracować zasady profilaktyki. Pierwszym z nich jest zapewnienie dziecku odpowiedniego komfortu cieplnego. Chodzi tu dokładniej o przedział temperatur pomiędzy 20 a 21 stopni Celsjusza.

Jak rodzic może zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej?

Jest to przedział temperatur, który ułatwia swobodne oddychanie, co ma kluczowe znaczenie w przypadku zapobiegania SIDS. Specjaliści zalecają, aby kładąc dziecko do łóżeczka nie ubierać go zbyt ciepło i przykryć je najlepiej cienką kołderką lub kocykiem, który pozwoli oddychać skórze malca.

Ważna jest również pozycja, w jakiej układamy nasze dziecko. Każdy rodzic powinien pamiętać, że dla najmłodszych dzieci to właśnie pozycja na plecach jest najbezpieczniejsza w czasie snu. Wyjątek stanowią dzieci, którym często się ulewa. W takiej sytuacji dziecko powinno leżeć na boku i mieć podparte plecki np. zrolowanym ręcznikiem.

Warto też zadbać o odpowiedni materac, który nie może być zbyt miękki, aby dziecko się w nim nie zapadało. Nie wolno też zapominać, że dzieci do 6 miesiąca życia powinny spać na płasko, czyli bez żadnej poduszki.

Dobrym pomysłem będzie też zrezygnowanie z pluszaków w łóżeczku dziecka. Wszystko dlatego, że maluch w czasie snu może zaplątać się w pluszaka i przycisnąć do niego swoją buzię, co uniemożliwi mu odpowiednie oddychanie.

Ostatnim z zaleceń jest korzystanie ze smoczka, którego ssanie ma pobudzać ośrodkowy układ nerwowy. Problem w tym, że zbyt wczesne sięganie po smoczek może sprawić, że dziecko będzie miało problemy z prawidłowym chwyceniem piersi. Dlatego zaleca się, aby poczekać z podawaniem smoczka do 2 miesiąca życia dziecka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >