Jak zapobiegać SIDS? Trzeba pamiętać o kilku prostych rzeczach

Niestety nie istnieją metody, które mogą w stu procentach uchronić dziecko przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Jednak podobnie, jak w przypadku chorób nowotworowych odpowiednia profilaktyka znacząco zmniejsza ryzyko. Na szczęście zapobieganie nagłej śmierci łóżeczkowej nie jest trudne i wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.
Naukowcy wciąż się spierają nad dokładną przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej, ale udało im się opracować zasady profilaktyki. Pierwszym z nich jest zapewnienie dziecku odpowiedniego komfortu cieplnego. Chodzi tu dokładniej o przedział temperatur pomiędzy 20 a 21 stopni Celsjusza.
Jak rodzic może zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej?
Jest to przedział temperatur, który ułatwia swobodne oddychanie, co ma kluczowe znaczenie w przypadku zapobiegania SIDS. Specjaliści zalecają, aby kładąc dziecko do łóżeczka nie ubierać go zbyt ciepło i przykryć je najlepiej cienką kołderką lub kocykiem, który pozwoli oddychać skórze malca.
Ważna jest również pozycja, w jakiej układamy nasze dziecko. Każdy rodzic powinien pamiętać, że dla najmłodszych dzieci to właśnie pozycja na plecach jest najbezpieczniejsza w czasie snu. Wyjątek stanowią dzieci, którym często się ulewa. W takiej sytuacji dziecko powinno leżeć na boku i mieć podparte plecki np. zrolowanym ręcznikiem.
Warto też zadbać o odpowiedni materac, który nie może być zbyt miękki, aby dziecko się w nim nie zapadało. Nie wolno też zapominać, że dzieci do 6 miesiąca życia powinny spać na płasko, czyli bez żadnej poduszki.
Dobrym pomysłem będzie też zrezygnowanie z pluszaków w łóżeczku dziecka. Wszystko dlatego, że maluch w czasie snu może zaplątać się w pluszaka i przycisnąć do niego swoją buzię, co uniemożliwi mu odpowiednie oddychanie.
Ostatnim z zaleceń jest korzystanie ze smoczka, którego ssanie ma pobudzać ośrodkowy układ nerwowy. Problem w tym, że zbyt wczesne sięganie po smoczek może sprawić, że dziecko będzie miało problemy z prawidłowym chwyceniem piersi. Dlatego zaleca się, aby poczekać z podawaniem smoczka do 2 miesiąca życia dziecka.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Wskoczył do płonącego domu, aby ratować siostrzyczkę. Został okrzyknięty bohaterem
Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie
Sposób Małgorzaty Rozenek na powrót do formy po ciąży. Wiele mam nie zgodziło się z celebrytką
Źródło: mamotoja.pl











