portalparentingowy.pl
trujące rośliny

Fot. unsplash.com/@lapyrin

Rośliny trujące, na które powinny uważać dzieci

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Krótka

Udostępnij:

Szczególnie latem chętnie spędzamy z dziećmi czas na świeżym powietrzu. W lasach, na łąkach czy polach znajdują się jednak zagrożenia, na które trzeba uważać. Spotkanie z trującymi roślinami może skończyć się tragicznie. Których z nich należy unikać?

Trujące rośliny to jedna z przyczyn wizyt maluchów na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Substancje w nich zawarte mogą mieć bardzo zły wpływ na życie i zdrowie naszych pociech.

Trujące rośliny - na które uważać?

Jedną z roślin, która może mieć fatalny wpływ na zdrowie dzieci, jest konwalia majowa. Zawiera ona wysokie stężenie flikozydów oraz saponiny, flawonoidy, fenolokwasy oraz inne toksyczne substancje. Spożycie właściwie każdej części tej rośliny (świeżej bądź suszonej) może spowodować problemy z układem pokarmowym, sercem, a nawet śmierć. Nawet wypicie wody, w której wcześniej znajdowały się konwalie, może doprowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca.

Trujące są też owoce pokrzyku jagody, które przypominają te jadalne, czarne jagody. Nic jednak bardziej mylnego. Ta roślina zawiera toksyczne atropiny i hioscyjaminy, odpowiedzialne za halucynacje, napady szału, światłowstręt, utratę przytomności, a w najgorszym przypadku śpiączkę.

Kolejną trującą rośliną jest śnieguliczka - krzew z różowymi i białymi kuleczkami, za zabawą którymi dzieci szczególnie przepadają. W przypadku ich spożycia organizm reaguje w postaci wymiotów i biegunki. Może też spowodować poważniejsze skutki, nawet takie, jak porażenie ośrodkowego układu nerwowego.

pjimage

Kristina Ozturk ma 23 lata i 21 dzieci

CZYTAJ DALEJ

Innym zagrożeniem jest bieluń dziędzierzawa - toksyczna roślina, której spożycie powoduje zmiany świadomości, a nawet napady agresji. Może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, paraliżu oddechowego czy śmierci.

Szczególnie niebezpieczna jest ciemięczyca biała. Nawet po spożyciu 1g tej rośliny grozi śmierć. Pierwszy zauważalny objaw zatrucia to osłabienie, potem paraliż mięśni oddechowych, a następnie utrata funkcji życiowych.

Ostatnią z mniej znanych toksycznych roślin jest szalej jadowity, który występuje przy jeziorach i na bagnach. W soku zawiera on cykutoksynę, będącą silnie trującą substancję, wywołującą porażenia układu nerwowego, a potem śmierć. Objawami zatrucia są m.in. ślinotok, wymioty, bóle brzucha, problemy z oddychaniem i utrata świadomości.

Jak chronić swoje dzieci?

Dzieci powinny być przede wszystkim bardziej świadome zagrożeń, jakie niosą za sobą toksyczne rośliny. Warto pokazywać pociechom ich zdjęcia czy zwracać na nie uwagę podczas wspólnych spacerów czy zabawy na zewnątrz.

Dzieci muszą wiedzieć, że żadnych dzikich roślin nie należy spożywać. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba jak najszybciej skorzystać z konsultacji z lekarzem bądź wezwać pogotowie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

  • Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

  • Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy

źródło: DDTVN

Podobne artykuły

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >
Zespół Kabuki

Zdrowie

Zespół Kabuki

Czytaj więcej >