Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Rusza sezon na truskawki. Co robić, gdy dziecko wyciąga do nich rączki?
Marta Uler
Marta Uler 19.05.2024 11:16

Rusza sezon na truskawki. Co robić, gdy dziecko wyciąga do nich rączki?

truskawka
Fot. Pixabay/FeeLoona

Truskawki w diecie niemowlaka stanowią cenne źródło witamin, a do tego są pyszne, miękkie i soczyste. Dzieci zazwyczaj chętnie ich próbują. Rodzice z kolei, mają mnóstwo wątpliwości w tej kwestii.

Panuje powszechne przekonanie, że truskawki są silnym alergenem. Nawet pediatrzy często radzą, by wstrzymać się z podawaniem tych owoców niemowlętom. A jak jest naprawdę? Od jakiego wieku dziecko może zacząć próbować truskawek?

Truskawki w diecie niemowlaka

Truskawki to wyjątkowe owoce. Ciężko chyba znaleźć osobę, która by ich nie lubiła. Są pyszne, słodkie, soczyste. A do tego wyjątkowe, bo sezonowe. Możemy jeść je zaledwie przez kilka letnich tygodni w roku. Później pozostaje nam już cieszyć się tylko przetworami lub zagranicznymi truskawkami, które właściwie tylko wyglądem przypominają te "prawdziwe”. Jeśli chodzi o smak, to już zupełnie nie to samo. 

Podczas rozszerzania diety, truskawki można podawać dzieciom, podobnie jak inne produkty, już około 6. miesiąca życia. Oficjalne zalecenie w tej kwestii to przedział między 17. a 26. tygodniem życia. Jednak wiele rodziców unika wprowadzania truskawek do diety dziecka tak wcześnie. 

Panuje przekonanie, że to bardzo "mocne” owoce, o intensywnym smaku, które dla delikatnego układu pokarmowego niemowlęcia, mogą być po prost zbyt agresywne. W dodatku są silnymi alergenami. Nawet lekarze pediatrzy często radzą, by opóźnić podawanie truskawek.

Fot. Pexels/Jill Burrow

Czy truskawki uczulają?

"Truskawka to bardzo silny alergen” – brzmi powszechne przekonanie. Cóż, nie jest to prawda. Truskawki oczywiście mogą uczulać, ale tak samo, jak i wszystkie inne owoce. Objawy alergii na truskawki to:

  • suchość w jamie ustnej,
  • swędzenie ust,
  • wysypka,
  • trudności z oddychaniem,
  • ból brzucha, biegunki.

W rzeczywistości jednak alergia na truskawki diagnozowana jest rzadko. A to, co zwykle bierzemy za alergię, czyli zaczerwienienie wokół ust, na brodzie czy policzkach, to reakcja na podrażnienie kwasami zawartymi w tych owocach. To przemija i wcale nie jest sygnałem, że dziecko nie może jeść truskawek.

Co więcej, zwykle nawet alergia na truskawki jest przemijająca i wcale nie trzeba całkowicie rezygnować z podawania ich dziecku, nawet, gdy po pierwszym, czy drugim razie, trochę bolał go brzuszek. Za trzecim razem możliwe, że już tak nie będzie.

Fot. Pixabay/csifferd

Alergia na truskawki – o co chodzi?

Dlaczego więc nawet pediatrzy zalecają opóźnianie "ekspozycji” niemowląt na truskawki? Tu bardziej chodzi nie o same truskawki, ale o... nawozy i środki ochrony roślin, którymi są faszerowane. A te substancje rzeczywiście mogą wywoływać reakcje alergiczne i to silne. 

Zapewne zdarzyło ci się kiedyś kupić z wyglądu ładne truskawki, ale jednak... jakieś dziwne. Twarde, kwaśne, albo gorzkawe, albo w ogóle bez smaku. Albo takie, które po zjedzeniu zostawiają w ustach podejrzany, nieprzyjemny posmak. Tu jest właśnie pies pogrzebany. To dotyczy w głównej mierze zagranicznych truskawek, które jechały do nas z daleka, i musiały zostać "jakoś” zabezpieczone na czas tej podróży (wiemy, jakie są delikatne!). 

Jeśli chcesz podać niemowlęciu truskawki, znajdź krajowe, jak najbardziej lokalne, ładne, niezbyt duże, pachnące, może nawet znajdziesz ekologiczne. A kup je w czerwcu, a nie np. w lutym czy marcu.

Dlaczego i jak warto podawać dziecku truskawki

Truskawki są wspaniałym źródłem składników odżywczych. Zawierają witaminę C, która pomaga we wchłanianiu żelaza i wspiera układ odpornościowy. Mają mnóstwo błonnika ważnego dla prawidłowego trawienia i utrzymania regularnych wypróżnień, jak również dla regulacji poziomu cukru we krwi. Obfitują także w antyoksydanty, takie jak flawonoidy, które mogą chronić przed stresem oksydacyjnym oraz chorobami przewlekłymi.

A jak podać je dziecku? Należy wybierać większe i miękkie owoce, których utrzymanie nie sprawi dziecku zbyt dużego problemu, zminimalizuje też ryzyko zadławienia. Dobrym pomysłem jest krojenie truskawek na plasterki lub delikatne rozgniatanie. Można je także wykorzystać jako dodatek do placuszków, kaszek, babeczek, albo zrobić mus z truskawek i banana.

Zobacz także:

Nie dawaj dziecku marchewki z jabłkiem. Na własne życzenie wychowujesz niejadka

Ile orzechów włoskich można zjeść w ciągu dnia? Skromniutka porcja

Jajka w diecie dziecka wcześniej niż myślisz. Tak warto je podawać

Pokrój drobno truskawki i zalej je mlekiem skondensowanym. Po chwili przetrzesz oczy ze zdumienia