portalparentingowy.pl
SMA: badania przesiewowe

fot. pixabay.com/jarmoluk

Badania przesiewowe pod kątek SMA w Polsce. Podano kiedy rusza projekt

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

SMA zostanie objęte w naszym kraju badaniami przesiewowymi u wszystkich noworodków. Wiele fundacji, jak i rodziców chorych dzieci wnosiło o to już od dawna. Teraz poznaliśmy plan wprowadzenia projektu.

SMA jest potworną chorobą, która doprowadza do zaniku mięśni u chorego, przez co traci on z czasem wszelkie zdolności motoryczne. Dolegliwość ta może dotknąć osoby w każdym wieku, ale zdecydowana większość diagnozowanych przypadków dotyczy bardzo małych dzieci.

Dodatkowo w leczeniu choroby niezwykle ważne jest, aby wykryć ją jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, co pozwala na o wiele skuteczniejszą terapię. Z tego też względu wiele fundacji już od dawna wnosiło o włączenie SMA do listy chorób objętych badaniami przesiewowymi u noworodków. Podobne postulaty padały z ust rodziców chorych dzieci. Teraz już wiemy, że zostanie wdrożony projekt, aby wszystkie dzieci, które urodzą się w Polsce, były objęte właśnie takimi badaniami.

Badania przesiewowe na SMA

Decyzja została wydana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która jeszcze w grudniu wydała negatywną opinię w sprawie badań przesiewowych na SMA w Polsce.

Rdzeniowy zanik mięśni jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, w której przebiegu dochodzi do utraty motoneuronów rdzenia kręgowego, prowadzącej do osłabienia i zaniku mięśni, co prowadzi do trwałej niepełnosprawności. Diagnoza i wprowadzenie leczenia przed pojawieniem się objawów SMA są kluczowe dla maksymalizacji efektów leczenia, jednak wymagają objęcia badaniami przesiewowymi całej populacji noworodków - stwierdzono w uzasadnieniu.

Według przedstawionego plany jeszcze w roku 2021 badania przesiewowe na SMA zostaną wprowadzone w 10 województwach, a dokładniej w mazowieckim, lubelskim, łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim. Pozostałe regiony naszego kraju zostaną objęte projektem w 2022 roku.

Według neurologów ogłoszenie tej decyzji jest największą informacją w skali roku, mimo że ten dopiero się zaczął. Nie ulega wątpliwości, że jest to ogromny krok na drodze do lepszego leczenia osób z SMA, których według szacunków jest nawet w Polsce nawet tysiąc. Co więcej, badaniom będą podlegać dzieci niezależnie od tego, jakiej narodowości są jego rodzice. Wystarczy, że urodzi się w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

  • Czym grozi picie kawy w ciąży? Amerykańscy naukowcy alarmują, konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się wydaje

  • Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Źródło: parenting.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Znamy orientacyjny termin szczepień dla dzieci w wieku 5-12 lat. Rzecznik MZ przekazał najnowsze wieści

Czytaj więcej >
Niebezpieczne rośliny

Zdrowie

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

Czytaj więcej >
trujące rośliny

Zdrowie

Rośliny trujące, na które powinny uważać dzieci

Czytaj więcej >
zespół angelmana

Zdrowie

Na czym polega zespół Angelmana?

Czytaj więcej >
panga

Zdrowie

Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

Czytaj więcej >
Jak chronić przed udarem słonecznym

Zdrowie

Jak chronić dzieci w gorące dni?

Czytaj więcej >