Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Śmierć w rodzinie. Czyj pogrzeb uprawnia do dnia wolnego w pracy?

Śmierć w rodzinie. Czyj pogrzeb uprawnia do dnia wolnego w pracy?

pogrzeb
Fot. Freepik/wirestock

Śmierć kogoś z rodziny to zawsze trudny moment. Dlatego prawo pracy zakłada, że w takich okolicznościach możemy otrzymać dni wolne w pracy. Jednak nie zawsze dodatkowy urlop się należy.

Liczba dni wolnych z powodu śmierci kogoś bliskiego jest zależna od stopnia pokrewieństwa. Dzięki niemu możemy skupić się na emocjach i poszukać wsparcia u pozostałych członków rodziny, a także załatwić formalności.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci kogoś bliskiego

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni urlopu, które przysługują osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Dzięki nim nie trzeba wybierać urlopu wypoczynkowego na nagłe sytuacje, jak właśnie śmierć kogoś bliskiego. To dodatkowy czas, by móc zorganizować pogrzeb i uczestniczyć w ostatniej drodze członka rodziny.

Warto wiedzieć, że urlop okolicznościowy należy się także z innych powodów, na przykład na ślub własny lub dziecka oraz ze względu na narodziny pociechy. W tych sytuacjach także możesz liczyć na dodatkowy dzień wolny.

Dowodem dla pracodawcy i podstawą do udzielenia urlopu okolicznościowego jest odpis aktu zgonu. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu okolicznościowego na wniosek pracownika. Nie ma więc możliwości, że ten nie dostanie dnia wolnego, by uczestniczyć w pogrzebie członka bliskiej rodziny.

Kasia (6).jpg
Fot. Pexels/RDNE Stock project

Urlop okolicznościowy na pogrzeb kogoś bliskiego

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci członka rodziny może być udzielony na jeden lub dwa dni. To zależy od stopnia pokrewieństwa. Dłuższe wolne można dostać w okoliczności śmierci małżonka, dziecka, rodziców i macochy albo ojczyma.

Jeden dzień wolnego na pogrzeb można dostać, jeśli ze zmarłym łączą nas nieco dalsze relacje. Urlop okolicznościowy należy się w przypadku śmierci:

  • rodzeństwa, 
  • teściów,
  • dziadków,
  • osoby będącej na utrzymaniu pracownika lub pod jego opieką.

Co ciekawe, urlop można otrzymać także ze względu na śmierć rodziców byłego małżonka. Zgodnie z prawem (Kodeks rodzinny i opiekuńczy) powinowactwo z krewnymi eks-męża czy żony nigdy nie ustaje, nawet po rozwodzie.

Płatny urlop okolicznościowy

Co bardzo istotne dla pracowników, którzy wnioskują o urlop okolicznościowy, dostaną wynagrodzenie za wolne dni. Zgodnie z prawem są to dni stuprocentowo płatne, więc nasza pensja nie zostanie pomniejszona.

Urlop okolicznościowy jest dodatkowy. Nie zmniejsza w żaden sposób puli urlopu wypoczynkowego, który ma do dyspozycji każdy pracownik. Aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek i okazać przełożonemu lub działowi kadr odpis aktu zgonu do wglądu.

Zobacz także:

W wakacje rodzice dostaną dodatkowe 1500 złotych. Wypłaty już pewne

Byle do wiosny.... Na przednówku brakowało nawet mąki, ale nasze babcie wiedziały, co robić

Żółta wstążka przy torbie to ważny symbol. Coraz więcej kobiet je nosi