Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Żółta wstążka przy torbie to ważny symbol. Coraz więcej kobiet je nosi

Żółta wstążka przy torbie to ważny symbol. Coraz więcej kobiet je nosi

żółta wstążka przy torebce
Fot. Portal Parentingowy

Najczęściej do wózków dla dzieci przyczepia się małą czerwoną wstążeczkę. Według ludowych wierzeń czerwień ma odstręczyć zły urok i odbijać "złe spojrzenia". Jednak od jakiegoś czasu przy torbach na pieluchy i na rączkach wózków można znaleźć inne wstążki.

Warto wiedzieć co oznaczają, bo to bardzo istotne dla matek. Kolorowa wstążka przy torbie lub wózku jest ważnym symbolem.

Młoda mama czasami znika

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzina i przyjaciele skupiają się tylko na nim. Przynoszą prezenty, noszą na rękach, szczebioczą. A w tle siedzi mama. Niekoniecznie dobrze się czuje, ale karmi, nosi, buja i śpiewa. Nie ma czasu zjeść śniadania czy wziąć prysznica, a co dopiero posprzątać i zrobić ciasto na przyjście gości.

I zamęcza się wyrzutami sumienia, że radość z macierzyństwa jest zmącona zmęczeniem, zniechęceniem, smutkiem i strachem. Wiele kobiet cierpi na depresję poporodową, ale starają się udawać, że wszystko jest ok. Boją się, że jeśli powiedzą o swoim samopoczuciu, zostaną ocenione.

Mówimy "ciąża to nie choroba" i nie traktujemy porodu czy cesarki jako czegoś poważnego. A dla wielu kobiet to bardzo trudne przeżycie, i fizycznie, i emocjonalnie. Do tego dochodzi pierwsze zderzenie z macierzyństwem, a początkowe tygodnie bywają bardzo ciężkie. Dlatego, zanim przytulisz nowo narodzone dziecko, przytul jego mamę.

Kasia (40).jpg
Fot. Pexels

Kolorowa wstążka to ważny symbol

Od czasu do czasu pojawia się idea noszenia na nadgarstku nitek w różnych kolorach lub noszenia wstążek i kokardek, które mają coś symbolizować. Kolorowa wstążka przyczepiona do torby powstała po to, by pomóc młodym mamom.

Ten pomysł rozpowszechniła Anna Mathur, psychoterapeutka, która na swoim Instagramie próbuje pomóc świeżo upieczonym mamom. Sama ma troje dzieci i w kryzysowych momentach nie miała nikogo, kto by jej pomógł.

Zobacz także: Zapłaciła 4 tys. zł za poród. Dla mojej babci to było jak sen

Umieszczenie dużej wstążki przy torebce, torbie na pieluchy albo wózku ma być sygnałem do innych kobiet: "Jestem otwarta na to, żebyś zaoferował mi miłe słowa lub wsparcie".

Ten sam sygnał ma znaczyć: "Jestem tutaj, jeśli potrzebujesz pociechy lub wsparcia". Wstążka ma być sygnałem solidarności kobiet. Może być znakiem dla innych mam: "Hej, nie jesteś sama! Bardzo wiele kobiet czuje się tak samo jak ty!"

Znak solidarności kobiet

Anna Mathur, która wymyśliła ideę kolorowych wstążek, w jednym z postów na swoim Instagramie napisała: "W społeczeństwie, które często stawia kobiety przeciwko kobietom, [wstążka] jest to okrzyk bojowy, że proszenie o pomoc nie oznacza braku siły". Jeśli zauważysz mamę, która ma na torebce lub przy wózku zaczepioną żółtą wstążkę, nie wahaj się do niej podejść.

Tak naprawdę mamom mogą pomóc prawdziwe drobiazgi. Chcą, żeby ktoś przypilnował młodszej pociechy, jak idą odebrać starszą z przedszkola. Chcą mieć chwilę, żeby wykąpać się w spokoju lub poczytać książkę. I są w stanie popłakać się z wdzięczności, jeśli ktoś poda im ciepły obiad.

Mamy! Jesteście superbohaterkami! I to się nie zmieni, jeśli poprosicie o pomoc. Zawieście na swoich torbach kolorową wstążkę. Niech to będzie sygnał dla innych mam, że nie są same.

Zobacz także:

O której kładziesz się spać? Ta godzina wiele o tobie mówi

Tak wychowasz pewne siebie dziecko. 5 zasad dla rodziców

Mam dość słuchania, że wy nie mieliście 800+. Co pokolenie, to inne problemy