portalparentingowy.pl
Spożywanie kawy w ciąży

Fot. unsplash.com/@f7photo

Spożywanie kawy w czasie ciąży

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Krótka

Udostępnij:

Kawa w ciąży to wciąż temat, który wywołuje wiele sprzecznych opinii. Nie bez powodu - okazuje się, że to, ile i jakiej kawy dostarczamy organizmowi ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas oczekiwania na dziecko. Poniżej wyjaśniamy wszelkie wątpliwo

Jak w wielu przypadkach, tak i jeśli chodzi o picie kawy w ciąży, panuje tutaj zasada zdrowego rozsądku. Co dokładnie to oznacza?

Czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne?

Kawa podczas ciąży nie jest zabroniona, o ile stosujemy się do kilku zasad. Po pierwsze należy pić ją z umiarem. Dopuszczalna i bezpieczna dawka kofeiny dla ciężarnej kobiety to ok. 200 mg (2 filiżanki dziennie) na dobę. Większa ilość kawy może spowodować poważne konsekwencje, ponieważ kofeina przenika przez łożysko, wpływając na rozwój płodu.

Kofeina przede wszystkim wypłukuje z organizmu witaminy i minerały. Co więcej, podnosi ciśnienie krwi, także warto postawić na słabą kawę z mlekiem. Jeśli jednak zaobserwujemy, że dziecko po spożytej wcześniej kawie jest nadmiernie aktywnie, wówczas lepsze jest zupełne odstawienie kofeiny.

Warto też pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Dostarczamy ją też z takich źródeł, jak herbata, napoje słodzone (z których warto jednak zrezygnować) czy czekolada i kakao!

Co równie ważne, ospałość głównie na początku ciąży jest spowodowana niekoniecznie zapotrzebowaniem na kofeinę, a działaniem hormonów.

Jaką kawę wybrać?

Warto podczas ciąży zastanowić się też nad rodzajem kawy, którą pijemy. Warto sięgnąć po kawę sypaną, a najlepiej świeżo zmieloną, z mlekiem lub kawę latte. Dodatek mleka jest o tyle ważny, że hamuje działanie kofeiny, która - jak już wspomnieliśmy - ma duży wpływ na rozwój dziecka.

Zupełnie zrezygnować należy natomiast z kawy rozpuszczalnej, która charakteryzuje się niską jakością, jak i większą zawartością kofeiny. W filiżance takiej kawy o pojemności 160 ml znajduje się ok. 117 mg kofeiny. Dla porównania - taka sama ilość kawy mielonej zawiera jej 74 mg. Najzdrowszą alternatywą jest oczywiście kawa zbożowa, która zawiera śladowe ilości kofeiny.

Skutki nadmiaru kawy w ciąży

Jak wykazały badania naukowe, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co to jednak oznacza? Po pierwsze dziecko może wolniej rosnąć. Co więcej, powstałe z rozkładu kofeiny związki są gromadzone w mózgu dziecka i mogą negatywnie wpływać na jego rozwój.

Ponad 300 mg kawy na dobę może także wywołać takie skutki jak: anemia ciężarnej, zgaga, mdłości, a nawet poronienie czy przedwczesny poród. Warto zatem zastanowić się nad ograniczeniem kofeiny.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia

  • Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał termin

  • Produkty zakazane w czasie ciąży. Lepiej całkowicie z nich zrezygnować

źródło: mamotoja.pl

Kamila KrótkaAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >