Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Spożywanie kawy w czasie ciąży
Kamila Krótka
Kamila Krótka 29.03.2021 02:00

Spożywanie kawy w czasie ciąży

Spożywanie kawy w ciąży
Fot. unsplash.com/@f7photo

Jak w wielu przypadkach, tak i jeśli chodzi o picie kawy w ciąży, panuje tutaj zasada zdrowego rozsądku. Co dokładnie to oznacza?

Czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne?

Kawa podczas ciąży nie jest zabroniona, o ile stosujemy się do kilku zasad. Po pierwsze należy pić ją z umiarem. Dopuszczalna i bezpieczna dawka kofeiny dla ciężarnej kobiety to ok. 200 mg (2 filiżanki dziennie) na dobę. Większa ilość kawy może spowodować poważne konsekwencje, ponieważ kofeina przenika przez łożysko, wpływając na rozwój płodu.

Kofeina przede wszystkim wypłukuje z organizmu witaminy i minerały. Co więcej, podnosi ciśnienie krwi, także warto postawić na słabą kawę z mlekiem. Jeśli jednak zaobserwujemy, że dziecko po spożytej wcześniej kawie jest nadmiernie aktywnie, wówczas lepsze jest zupełne odstawienie kofeiny.

Warto też pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Dostarczamy ją też z takich źródeł, jak herbata, napoje słodzone (z których warto jednak zrezygnować) czy czekolada i kakao!

Co równie ważne, ospałość głównie na początku ciąży jest spowodowana niekoniecznie zapotrzebowaniem na kofeinę, a działaniem hormonów.

Jaką kawę wybrać?

Warto podczas ciąży zastanowić się też nad rodzajem kawy, którą pijemy. Warto sięgnąć po kawę sypaną, a najlepiej świeżo zmieloną, z mlekiem lub kawę latte. Dodatek mleka jest o tyle ważny, że hamuje działanie kofeiny, która - jak już wspomnieliśmy - ma duży wpływ na rozwój dziecka.

Zupełnie zrezygnować należy natomiast z kawy rozpuszczalnej, która charakteryzuje się niską jakością, jak i większą zawartością kofeiny. W filiżance takiej kawy o pojemności 160 ml znajduje się ok. 117 mg kofeiny. Dla porównania - taka sama ilość kawy mielonej zawiera jej 74 mg. Najzdrowszą alternatywą jest oczywiście kawa zbożowa, która zawiera śladowe ilości kofeiny.

Skutki nadmiaru kawy w ciąży

Jak wykazały badania naukowe, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co to jednak oznacza? Po pierwsze dziecko może wolniej rosnąć. Co więcej, powstałe z rozkładu kofeiny związki są gromadzone w mózgu dziecka i mogą negatywnie wpływać na jego rozwój.

Ponad 300 mg kawy na dobę może także wywołać takie skutki jak: anemia ciężarnej, zgaga, mdłości, a nawet poronienie czy przedwczesny poród. Warto zatem zastanowić się nad ograniczeniem kofeiny.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: mamotoja.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?