Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Szpital skradł serca małych pacjentów. Na zabiegi dojeżdżają limuzyną

Szpital skradł serca małych pacjentów. Na zabiegi dojeżdżają limuzyną

Dzieci wjeżdżają na salę operacyjną samochodzikiem
Fot. Facebook Warszawskie Centrum Opieki Medycznej "Kopernik"

Pobyt w szpitalu to dla dzieci bardzo duże przeżycie. Spanie w szpitalnym łóżku, kontakt z lekarzami w białych kitlach i zmiana otoczenia — to już jest bardzo stresujące. A do tego dochodzą często nieprzyjemne badania i bolesne zabiegi.

Niektóre szpitale bardzo starają się, żeby umilić dzieciom pobyt i nieco zmniejszyć ich strach i napięcie. Na świetny pomysł wpadli lekarze z Centrum Opieki Medycznej "Kopernik" w Warszawie.

Szpital oznacza bardzo wiele stresu

Szpital jest przerażający dla dzieci. Nawet jeśli maluch ma ze sobą ukochanego pluszaka, swoją pościel i zabawki, może czuć się nieswojo w nowym otoczeniu. Hospitalizacja oznacza często także ból, złe samopoczucie i mało przyjemne zabiegi.

Na dodatek dzieci, nawet małe, są bardzo świadome tego, co się dzieje. Nie mają wiedzy o swoich schorzeniach i zagrożeniach, ale wyczuwają napięcie i strach rodziców. Tego nie da się ukryć, a nasze pociechy są lepszymi obserwatorami, niż nam się wydaje.

Na szczęście wiele szpitali dokłada wszelkich starań, żeby zdjąć trochę napięcia z małych barków. Sale są udekorowane tak, by były bardziej przyjazne dla pacjentów. Lekarze starają się, żeby badania i wszystkie procedury medyczne nie były aż tak przerażające dla dzieci.

Kopia – Marta L - 2024-01-24T134457.438.jpg
Fot. Freepik

Na salę operacyjną w Lexusie

Najgorszy dla dzieci jest chyba moment, kiedy jadą na salę operacyjną na szpitalnym łóżku. Wtedy muszą pożegnać się z rodzicami. W Centrum Opieki Medycznej "Kopernik" w Warszawie dla dzieci wjazd na salę operacyjną nie będzie już tak traumatyczny. Od teraz dzieciaki mają do swojej dyspozycji... samochodziki.

Na profilu placówki w social mediach pojawił się komunikat: “Od wczoraj nasi Pacjenci z Oddziału Chirurgii i Ortopedii w lokalizacji przy ul. Przykoszarowej na Blok Operacyjny będą mieli możliwość przejazdu nowiutkimi modelami samochodu LEXUS.” Dzięki temu droga na blok operacyjny jest przyjemniejsza i generuje mniej stresu.

Samochody dla dzieci w "Koperniku"

Jazda samochodzikami daje dzieciakom mnóstwo frajdy. Zabawki nie są przeznaczone tylko dla najmłodszych, mogą z nich skorzystać dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Dla maluchów to nie lada przygoda.

"Kiedy dziecko wsiada do autka i wjeżdża nim na salę operacyjną, jest zachwycone. To jest dla niego coś nowego i potrafi nawet zapomnieć o rodzicach, nie powiedzieć ‘papa’ i odjechać". - powiedział koordynator oddziału anestezjologii "Kopernika" dr Wiaczesław Puchalski w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Tego rodzaju zabawy odstresowują dziecko. Procedura przygotowania do operacji, czyli położenie się na stole operacyjnym w otoczeniu nieznanego sprzętu medycznego i lekarzy w maseczkach, jest mniej przerażająca. Pomysł jest genialny w swej prostocie i być może zainspirują się nim inne szpitale.

Zobacz także:

Dlaczego niemowlę śpi z pupą wycelowaną w sufit? Powód może zaskoczyć

Wróciła! W jeden miesiąc zachorowało na nią więcej dzieci, niż w całym poprzednim roku

O tej darmowej usłudze NFZ od razu powiedziałam mamie i przyjaciółce. Ty też możesz z niej skorzystać