portalparentingowy.pl Życie rodzinne Tak wygląda rodzic, choć tego nie widzi. Porażający film o dzieciństwie, który zapamiętacie na długo
Fot. Fragile Childhood

Tak wygląda rodzic, choć tego nie widzi. Porażający film o dzieciństwie, który zapamiętacie na długo

2 sierpnia 2023
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Są takie filmy, w których nie pada ani jedno słowo, ale ich obraz jest tak sugestywny, że nie muszą padać żadne słowa. To dotyczy nagrania, które możecie obejrzeć poniżej. Wideo dobitnie pokazuje, jak obecny w życiu dziecka rodzic, może wyrządzać mu niebywałą krzywdę.

Rodzic alkoholik

"Robię to dla dzieci" - tak często tłumaczą się rodzice, myśląc, że maluchy będą wdzięczne za poświecenie dorosłych. Szczególnie jeśli rodzic ma problem alkoholowy. Trzeźwienie na chwilę, na czas spaceru, by zabrać dziecko na lody albo pojawić się na chwilę na meczu piłki nożnej to standard sprawowania fałszywej opieki.

Kwestii sprawowania opieki przez rodzica alkoholika dotyczy właśnie poniższy film, w którym widzimy rodziców przebranych za Świętego Mikołaja, królika, klauna itp. Po co?

Dzieci wstydzą się za rodziców

Dlatego że pijany rodzic nie jest prawdziwym sobą i osobą do kochania dla dzieci. To przerażający stwór, za którego dziecko zwyczajnie się wstydzi. Tata, który stara się być zabawny i żartuje w nieodpowiedni sposób, matka, idąca ciągnąca dziecko na zakupy, które mają być iluzją spędzanego razem czasu.

Fragile Childhood, które możemy tłumaczyć jako "kruche dzieciństwo" dobitnie pokazuje w swoim filmie, jak potencjalnie wartościowy czas spędzany z dzieckiem, może skończyć się dla niego traumą. Konieczne zobaczcie to wideo.

Jak pomóc dziecku z domu, w którym pije się alkohol?

Dzieci z domów alkoholowych niechętnie mówią o swoim cierpieniu. Niosą swoje brzemię dzielnie i wstydzą się mówić, że rodzic nie spełnia ich oczekiwań jako opiekun. Mimo wszystko, w toku rozmowy z dzieckiem z domu dysfunkcyjnego, można domyślić się, że uwolnienie się od ciężaru i rozmowa z odpowiedzialnym dorosłym, mogłaby mu pomóc.

Zanim jednak zdecydujesz się na pomoc maluchowi, zobacz, co robić, aby zapewnić mu bezpieczeństwo:

Daj dziecku przestrzeń, aby opowiedziało o swoich uczuciach i doświadczeniach. Pozwól mu wypowiedzieć się bez przerwania i wyrażenia swoich opinii.

Maluch może czuć się zaniepokojony, smutny, zraniony. Udziel mu wsparcia i okazuj zrozumienie dla jego uczuć. Nie dąż do nawiązywania kontaktu fizycznego, spontaniczne przytulenie może nie podziałać, jako okazanie wsparcia, a atak. Poczekaj i obserwuj, jak to dziecko wyznacza i przesuwa granice w relacji.

W czasie rozmowy z dzieckiem z domu alkoholowego nigdy nie krytykuj jego rodziców. Koniec końców, to jedyni opiekunowie, jakich ono ma i kocha ich bezwarunkowo.

Jeśli widzisz, że dzieje się źle, ale dziecko nie chce lub nie może się otworzyć, skorzystaj z pomocy terapeuty, psychologa lub pracownika socjalnego. Profesjonalista może pomóc dziecku i całej rodzinie zrozumieć i radzić sobie z sytuacją.

Proces radzenia sobie z traumą związaną z domem alkoholowym może być długi i trudny. Zachowuj cierpliwość i pamiętaj, że każda osoba reaguje inaczej. Nie naciskaj, nie forsuj, nie oferuj pomocy, która już raz została odrzucona. Zasiej ziarno poczucia bezpieczeństwa i stabilności, którego to dziecko jeszcze nie doświadczyło. Tyle na początek wystarczy.

Zobacz też:

Pijana matka opiekowała się czteroletnim chłopcem. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego

Picie alkoholu w ciąży – zagrożenia, fakty i mity

Płodowy zespół alkoholowy

Pijana 12-latka na placu zabaw. Musiała interweniować straż miejska
Wszyscy myśleli, że jest w ciąży. Winna była chora wątroba
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy