Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Tego imienia dla dziewczynki nie ma nawet w słowniku. Ostatnio nazwano tak dziecko w latach 70-tych
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 01.01.2024 13:02

Tego imienia dla dziewczynki nie ma nawet w słowniku. Ostatnio nazwano tak dziecko w latach 70-tych

imię dla dziewczynki
Fot. Jennifer Moore/Pexels

Wśród najpopularniejszych imion dla dzieci nadal triumfy świecą Hanie i Marysie. To stare imiona, które po latach zyskały na popularności. Czy tak samo stanie się z imieniem, które ostatnio nadane zostało w latach 70-tych? Nazwalibyście tak córeczkę?

Nelosława - unikalne imię dla dziewczynki

Czasami rodzice przechodzą samych siebie w wyborze imienia dla dziecka. Często zapominają, że dziecko będzie dzieckiem tylko przez kilkanaście lat, a wybrane przez nich imię będzie nosiło także w życiu dorosłym. Oryginalność czasami przydaje się, aby się wyróżnić, a czasem bardzo w życiu i karierze przeszkadza.

Urodzona w 1971 r. Nelosława zachodziła w głowę, skąd jej rodzice wzięli tak niepospolite imię dla dziewczynki. Nie znalazła rozwiązania zagadki swojego imienia w słowniku, napisała więc do Rady Języka Polskiego, by dowiedzieć się, jaką genologie ma Nelosława, skąd imię pochodzi i czy istnieje szansa, że Nelosław jest więcej? 

pexels-tatiana-syrikova-3850015.jpg
Fot. Pexels

Co oznacza Nelosława?

"Imię Nelosława należy do wyjątkowych, dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) „-sław (-sława)” był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. 

W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie - Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie „-o” jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + „-sława”) ze współczesnością.

Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy”)" - stwierdziła profesor Aleksandra Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego w odpowiedzi na zapytanie Nelosławy. 

Inne imiona dla dziewczynek z powieści Sienkiewicza

A jednak to nie wszystkie imiona, jakie kojarzą się ze sławnym pisarzem. W swoich powieściach Henryk Sienkiewicz ukrył jeszcze kilka imion, które zaraz po publikacji książek bardzo zyskiwały na popularności. Niektóre z nich uznawane są za pospolite i dobrze znane, część ma lata świetności już za sobą.

Oto sienkiewiczowskie imiona:

  • Aleksandra - rozsławiona przez "Potop",
  • Nel - bohaterka "W pustyni i w puszczy",
  • Danuta - znana z "Krzyżaków",
  • Barbara - ukochana "Pana Wołodyjowskiego",
  • Helena - piękna kobieta, o która walczył Skrzetuski z Bohunem.

Trzeba wam jednak wiedzieć, że Sienkiewicz cieszył się w swoich czasach ogromną sławą, a wymyślone i zapisane przez niego imiona stawały się szalenie popularne. Wtedy w każdej klasie co druga dziewczynka nazywała się Ola lub Danunsia. 

Zobacz też:

Pierwsze takie imię dla dziewczynki w Polsce. Oznacza wielkiego kota

Chcieli nadać dziecku kontrowersyjne imię. Rada Języka powiedziała stanowcze "NIE"

Od lat nie nazwano tak żadnego dziecka w Polsce. Dlaczego to imię się nie podoba?